Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

flip nieruchomości

Flip nieruchomości – Co to? Ile można zarobić? Jak znaleźć mieszkanie na flipa?

Flip nieruchomości to sposób zarabiania pieniędzy, który przywędrowała do Polski z USA. Zasada jest prosta. Tanio kupić i drożej sprzedać. Wydaje się proste prawda? Ale czy faktycznie takie jest? Zapoznaj się z kompendium wiedzy i dowiedz się, co to jest flip nieruchomości i jak na nim faktycznie zarobić. 

Czego się dowiesz:

 • Co to jest flip nieruchomości
 • Co oznacza termin “mieszkanie na flipa”
 • Czy opłaca się flipować
 • Od czego zacząć
 • Ile można zarobić
 • Jak zwiększyć szansę na zysk z flipa
 • Jak znaleźć mieszkanie na flipa

Co to jest flip nieruchomości?

Flip nieruchomości to metoda inwestowania, która polega na znalezieniu nieruchomości w niskiej cenie, wyremontowanie jej (tzn. podniesienie jej wartości) i sprzedanie z zyskiem.

O zysku mówi się gdy, cena sprzedaży pokryje koszty zakupu, remontu, utrzymania nieruchomości i podatków. I choć flip nieruchomości wydaje się prosty, to czy faktycznie taki jest? Tak, ale pod warunkiem, że masz techniczną wiedzę, jak to wszystko zorganizować.

Co to znaczy mieszkanie na flipa?

Mieszkanie na flipa to nic innego, jak okazja inwestycyjna, czyli nieruchomość, którą możesz kupić w niższej cenie niż rynkowe standardy. Jest to zupełnie inna “para kaloszy” niż w przypadku zakupu nieruchomości pod zamieszkanie, czy nawet wynajem. 

Flip mieszkania będzie korzystny finansowo, o ile wiesz, jak się do tego zabrać. Dlatego pierwsze, w co musisz zainwestować to wiedza. 

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci już na starcie wyprzedzić konkurencję.

 1. Poznaj rynek nieruchomości – sprawdź, jak plasują się ceny w różnych lokalizacjach, oszacuj potencjał lokalizacji i zawsze rozpisuj koszty całego przedsięwzięcia.
 2. Dobrze źródła wiedzy – wiarygodne dane to podstawa, dlatego wybierz kilka miejsc, z których będziesz pobierać wiedzę na temat inwestowania w nieruchomości, jednym z nich jest strefa wiedzy na stronie moniter.pl
 3. Nie patrz na stan nieruchomości, a jej potencjał – lokalizacja, rozkład pomieszczeń, metraż – to o wiele ważniejsze niż to, że ze ścian odpada tynk (przecież i tak byś je remontował).
 4. Szukaj nieruchomości, których szukają klienci – najpierw oceń, czego potrzebuje rynek, a kolejno zawsze filtruj oferty pod względem metrażu, ceny, standardu czy lokalizacji.  W tym pomoże Ci nasza aplikacja moniter.pl
 5. Przygotuj się na to, że to dopiero początek.

Co to znaczy flipować?

Flipować to znaczy “obracać nieruchomościami”, ale z zyskiem. W innym wypadku flipowanie to ryzykowna inwestycja. Dlatego fliper fliperowi nierówny. 

Aktualnie house flipping stał się bardzo popularnym sposobem zarabiania pieniędzy. Nic dziwnego, skoro niektórzy inwestorzy na tyle znają rynek i potrafią zaprezentować nieruchomość, że nawet ich nie remontują, a i tak wychodzą na plus. 

Nie jest to jakaś tajemna wiedza, a doświadczenie i umiejętność zaprojektowania modelu zakupu i sprzedaży. A w ramy tego sposobu działania należy wpisać:

 • Umiejętność poszukiwania okazji na rynku
 • Skuteczne negocjowanie cen
 • Szybki, tani i bezpieczny remont nieruchomości
 • Przygotowanie dobrej oferty sprzedaży
 • Znajomość prawa podatkowego w zakresie obrotu nieruchomości

Teraz widzisz, że tanio kupić i drożej sprzedać, to nie tak prosta sprawa. W takim razie czy to w ogóle się opłaca?

flip nieruchomości

Czy opłaca się flipować?

Tak. Na jednym flipie można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak nie oczekuj, że jest to jakiś standard. W internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat tego, że zwrot z inwestycji w nieruchomości to średnio 7% w skali roku. Racja, ale tutaj chodzi o zakup nieruchomości pod jej wynajem. 

W przypadku flipów zyski ciężko przewidzieć. Wszystko zależy od tego, jaką cenę uda Ci się wynegocjować i jak bardzo zaangażujesz się w odnowienie nieruchomości. 

Co trzeba zrobić, aby się opłacało?

Strategii flipowania jest wiele i zapewne najskuteczniejszą wypracujesz, gdy sam zaczniesz działać. Jednak już na początku warto wspomnieć o 5 metodach, które zwiększą Twoje szanse na zysk.

 1. Wynegocjuj dobrą cenę – we wpisie: Jak negocjować cenę mieszkania, poznasz 7 wskazówek, które Ci w tym pomogą.
 2. Kup tanie materiały remontowe i nie daj się oszukać firmie remontowej – we wpisie: Umowa remontowa, dowiesz się jak tego uniknąć.
 3. Zaprojektuj wnętrze pod sprzedaż – możesz do tego wynająć projektanta, który wie, co jest na czasie i czego klienci oczekują.
 4. Dobra sesja zdjęciowa – niekiedy ładne mieszkania nie schodzą, bo zdjęcia nie ukazują ich faktycznej wartości.
 5. Wykorzystaj koniunkturę na rynku – sprawdź kiedy jest największy popyt.

Zastanawiasz się, co zrobić, by jeszcze zwiększyć szansę na zysk? Przeczytaj wpis: Jak sprzedawać więcej na rynku nieruchomości.

Ile można zarobić na flipie?

Co najmniej kilkanaście a niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Wszystko zależy od:

 • Lokalizacji nieruchomości
 • Kosztów remontu
 • Dynamicznych zmian na rynkach finansowych (wysokość stóp procentowych, inflacja)
 • Miasta, w których kupujesz nieruchomość

Zysk z flipa w Warszawie będzie większy niż np. w Radomiu, bo ceny nieruchomości są zupełnie inne. 

flip nieruchomości

Ile zarabia fliper?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Możemy jednak odpowiedzieć na pytanie, jak zarobić więcej na flipie.

Odpowiedź na nie znajdziesz w dwóch wpisach, które widnieją na naszym blogu. Dowiesz się z nich, na czym polega inwestowanie w nieruchomości, jak inwestować oraz jak zaplanować remont mieszkania na flipa. Dzięki tej wiedzy dowiesz się jak technicznie zaprojektować strategię flipa, która zwiększy Twoje szanse na faktyczne zyski.

Wpisy znajdziesz poniżej:

Jak znaleźć mieszkanie na flipa?

Pierwsza i najważniejsza sprawa:

Nie patrz na aktualny stan techniczny nieruchomości, a na jej potencjał.

Co to znaczy?

Że zysk z flipa to nie tylko niska cena zakupu. To przede wszystkim umiejętność dostrzeżenia potencjału nieruchomości. A co się za nią kryje?

Załóżmy, że masz możliwość zakupu mieszkania 4-pokojowego na parterze w centrum miasta do remontu. Czy lepiej je kupić, wyremontować i szukać rodziny, która szuka takiej opcji? Czy może lepiej podzielić je na 2-3 odrębne biura i wynająć firmom pod siedziby?

Jak widzisz, potencjał nieruchomości to o wiele ważniejsza sprawa niż niska cena (choć ta również jest ważna). 

Więcej informacji na temat tego, jak rozpoznać, że warto kupić, znajdziesz we wpisie: Okazje inwestycyjne nieruchomości, w którym poznasz 6 cech mieszkania, które je definiują.

A jak szukać mieszkania na flipa? 

Tego dowiesz się z wpisu: Jak szukać okazji w internecie.

Flip nieruchomości czy wynajem mieszkań – Co opłaca się bardziej?

Wszystko zależy od Twojego portfela nieruchomości, sytuacji na rynku oraz prognoz. Wynajem mieszkań tak samo jak i flip nieruchomości ma swoje zalety i wady. Ciężko w jednym zdaniu wytłumaczyć co jest lepsze. 

Na szczęście przygotowaliśmy na ten temat długi artykuł, w którym dowiesz się, co się bardziej opłaca. Znajdziesz go tutaj: Flip nieruchomości czy wynajem mieszkań – Co lepsze?

Jak sfinansować flip mieszkania?

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym jak i wtórnym są, jakie są. Wszyscy widzimy, że aktualne i bardzo dynamiczne zmiany w wartości nieruchomości rzuciły widmo spowolnienia popytu na ich zakup.

Warto jednak podkreślić, że pomimo iż sytuacja jest niepewna to i tak warto inwestować w nieruchomości. 

A jak je finansować? 

Jedną z opcji na zakup mieszkania jest kredyt hipoteczny. Niestety aktualny koszt kredytu hipotecznego skutecznie odstrasza. Przez to nie każdy może sobie pozwolić na zakup pierwszej nieruchomości na kredyt mieszkaniowy.

Co więc zrobić? 

Można oczywiście zbierać i sfinansować zakup kolejnego mieszkania za gotówkę. Jest to jakaś opcja. Ale czy dla każdego? Niestety nie. To raczej droga dla doświadczonych inwestorów rynku nieruchomości. 

A co pozostaje początkującym? 

Jedną z opcji na to, by kupić mieszkanie, jest pozyskanie inwestora i podzielenie się zyskami. Przecież nikt nie powiedział, że house flipping to opcja dla indywidualistów. Równie dobrze możesz zrobić flipa we dwie czy 3 osoby. 

A gdzie szukać inwestora, który pomoże sfinansować zakup nieruchomości?

Ponad 25 tysięcy inwestorów i osób zainteresowanych flipami znajdziesz na naszej grupie tematycznej: Inwestycje w nieruchomości – flipy, wynajem, podnajem.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego i innych wpisów wiesz już, co to jest flip nieruchomości, na czym polega flipowanie i jak zwiększyć szansę na zysk z inwestycji. Pamiętaj jednak, że ciągłe poszerzanie wiedzy w tym zakresie to podstawa do tego, by zminimalizować ryzyko straty i zmaksymalizować szansę powodzenia. Jeśli więc temat flipowania Cię zainteresował i chcesz zacząć, ale brak Ci środków, to przeczytaj wpis: Jak inwestować w nieruchomości bez kapitału.

Sprawdź również naszą aplikację moniter.pl, która umożliwia błyskawiczne wyszukiwanie okazji na rynku nieruchomości. 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.