Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

flipy nieruchomości czy wynajem mieszkań

Flipy nieruchomości czy wynajem mieszkań – Co jest lepsze?

Szukając odpowiedzi  na odwieczne pytanie inwestora – co lepsze – flipy nieruchomości czy wynajem mieszkań, dzisiaj postaram się przedstawić najważniejsze zalety obu rozwiązań. Ze swojej perspektywy tj. osoby, która zajmuje się flipami i posiada portfel na wynajem, postaram się na końcu także podsumować mój punkt widzenia, i dojść do odpowiedzi na to pytanie.

Co to są flipy?

Flipy – to inaczej szybka transakcja zakupu i sprzedaży nieruchomości, cieszy się ostatnio ogromną popularnością, jako sposób na odejście z etatu. W rzeczywistości flipowanie, czyli obrót mieszkaniami, to działalność biznesowa jak każda inna. Już od sprzedanej drugiej nieruchomości w krótkim czasie, urzędy mogą upomnieć się o założenie firmy z takim PKD. Oczywiście jesteśmy wtedy swoim własnym szefem, i pracujemy tylko dla siebie, lecz nie ma to nic wspólnego z pasywnym zarabianiem.

Flipy mieszkaniowe – Zalety

Ogromnym plusem flipowania są duże stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Działając aktywnie, możemy w ten sposób w ciągu jednego roku pomnożyć nasz kapitał o kilkadziesiąt procent (najlepsi fliperzy nawet kilkukrotnie). Wymaga to jednak ciągłego zaangażowania i wyszukiwania nowych okazji. 

Flipy nieruchomości – Jak zacząć?

Już od początku warto wtedy skorzystać z dostępu do monitera, czyli agregatora ogłoszeń pozwalającego na wyłapanie okazji, który opracowaliśmy i stosujemy w naszych działaniach.

Flipy – Jak finansować?

Do finansowania flipów, możemy używać także dźwigni inwestorskiej, krótkoterminowo w większym oprocentowaniu, co nie jest możliwe w przypadku mieszkań na wynajem. Jest to ogromny plus, ponieważ nawet bez własnego kapitału, możemy zacząć zarabiać.

Wynajem nieruchomości – Co to?

Wynajem nieruchomości to symbol pasywnego dochodu, ale co się z tym wiąże? Nie licząc podnajmu, najbardziej efektywnym jest wynajmowanie nieruchomości, której jest się właścicielem, a to wiąże się z lokowaniem kapitału.

Wynajem mieszkań – Zalety

Nie mniej jednak będąc właścicielem nieruchomości na wynajem, zyskujemy niejako podwójnie, tj. zarabiamy na wynajmie, oraz na wzroście wartości nieruchomości w czasie. 

Wynajem nieruchomości – Jak zarabiać?

Kupując mieszkanie z odpowiednią stopą zwrotu, możemy skorzystać z dźwigni kredytu hipotecznego. Kredyt niestety może wiązać, się z ryzykiem, podczas gdy wzrosną stopy procentowe, rata może pochłonąć cały zysk z inwestycji. Możemy wziąć kredyt na stałym oprocentowaniu (wyższa rata) lub założyć przy obliczeniu rentowności odpowiedni margines. Z drugiej strony, wraz z inflacją rośnie cena nieruchomości, którą zabezpieczamy kredyt (a kwota kredytu nie), co daje możliwość sprzedaży mieszkania i spłaty kredytu z realizacją zysku.

Mając zatrudnionego zarządcę nieruchomości, możemy wynajem zaliczyć do prawie całkowitego dochodu pasywnego. Niestety, aby w pełni wykorzystać potencjał, ‘życia z najmu’, musimy posiadać co najmniej kilka takich nieruchomości, co wiąże się z lokowaniem sporego kapitału, lub kilkoma kredytami hipotecznymi. 

Przeczytaj również: Jak zacząć inwestować bez kapitału

Flipy nieruchomości czy wynajem mieszkań – Która opcja lepsza?

Robienie flipów to świetny sposób na szybkie pomnażanie kapitału, lecz musimy przyrównać to do prowadzenia biznesu – ponieważ, w dużej mierze, nasze wyniki finansowe zależą od włożonej pracy. Musimy być stale wyczuleni na okazje inwestycyjne, oraz często działać pod presją inwestora, który poświęca nam kapitał. Nie mniej jednak cały czas w obrocie mamy spore środki, które po jakimś czasie tworzą świetny efekt “kuli śnieżnej”.  

Inwestowanie w mieszkania na wynajem natomiast to bardzo spokojna forma inwestycji, i w porównaniu do flipów, znacznie mniej rentowna, lecz w dużej mierze generująca stały, ciągle rosnący dochód i wzrost kapitału.  Najlepiej pokazały to ostatnie lata, mieszkania, które trzymaliśmy w portfelu od kilku lat, zdrożały o kilkadziesiąt procent (niektóre inwestycje o 100%), a do tego dochodzą zyski z najmów.

Flipy nieruchomości i wynajem mieszkań – Podsumowanie

Wracając do pytania tytułowego, ‘Co jest lepsze: flipy czy wynajem mieszkań?’ – w mojej ocenie flipy to narzędzie do pozyskania kapitału, który ulokujemy w mieszkaniach na wynajem. Idealną sytuacją jest mieć mieszkania na wynajem dających podstawowy dochód, oraz niezależnie flipować. Nadwyżki z flipowania (lub założony procent), przeznaczyłbym na zakup kolejnych mieszkań na wynajem. 

Jak zwykle na koniec zachęcam was do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, gdzie na bieżąco inwestorzy odpowiadają na pytania, dzielą się wiedzą, oraz okazjami inwestycyjnymi ‘spod lady’ – dołącz do grupy.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.