Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

jak inwestować w nieruchomości

Jak inwestować w nieruchomości?

Mówi się, że w życiu pewne są jedynie podatki. Ta negatywna narracja odbiera nam poczucie sprawczości, generując myśl, że nasza egzystencja naznaczona jest jedynie niechcianym, ale koniecznym wydawaniem pieniędzy. W trudnych czasach dodatkowy dochód jest lekiem na wysokie ceny i koszty życia. A jednym z dobrych sposobów na poprawienie sytuacji materialnej jest inwestowanie w mieszkania. A jak inwestować w nieruchomości? Tego dowiesz się, niżej.

Czego się dowiesz:

 • W co warto inwestować
 • Czy zakup mieszkania to dobry pomysł na inwestycję
 • Ile można zarobić z wynajmu nieruchomości
 • Jak zacząć przygodę w nieruchomościach
 • Jak szukać okazji na rynku nieruchomości
 • Gdzie szukać inwestorów rynku nieruchomości
 • Od czego zależą wartości nieruchomości
 • Flipy, wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – Co lepsze
 • Jak zwiększyć wartość portfela nieruchomości
 • Jak umiejętnie wynajmować nieruchomości
 • Gdzie kupić mieszkanie, by zwrot był najwyższy

W co warto inwestować w 2022/2023?

Istnieje wiele dziedzin, w których możemy zacząć inwestować. Złoto, kryptowaluty, dzieła sztuki, akcje, obligacje, NFT… Jedne dają większy zwrot z inwestycji przy większym ryzyku, inne mniejszy zwrot i mniejsze ryzyko. 

Utopią inwestycji jest sytuacja, w której ryzyko wynosi 0, a zysk jest jak najwyższy. Ale czy to możliwe? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak podkreślić, że niektóre inwestycje są bezpieczniejsze niż inne.

Doskonale obrazują to różnice między rynkiem nieruchomości, a np. cenami surowców czy kryptowalut. Nieprzypadkowo więc duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów i to od dziesiątek lat można zauważyć w branży nieruchomości, która charakteryzuje się stabilnością.

Czy zakup mieszkania to dobry pomysł na inwestycję?

Tak, o ile, wiesz, jak to zorganizować. Nietrudno bowiem kupić mieszkanie i próbować je sprzedać drożej. Ale czy się uda? Niekoniecznie. Dlatego kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest odpowiednia strategia. A tych jest 4.

Jak inwestować w nieruchomości – 4 strategie

Inwestowanie w nieruchomości opiera się na czterech głównych filarach. Oznaczają one różne sposoby na inwestowanie, w zależności od naszych potrzeb i preferencji.

 1. Spekulacja

Polega na kupowaniu nieruchomości w niskiej cenie i sprzedaży w dużo wyższej. Wiąże się to z dobrą znajomością rynku, trzeba liczyć się też z ryzykiem. Należy działać szybko – najlepsze oferty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

 1. Przepływ pieniężny

Jest to popularny i pewny sposób. Polega na zakupie nieruchomości bezpośrednio pod wynajem. Środki, które zyskujemy, możemy wykorzystać, jako część dochodu lub pokryć za ich pomocą raty kredytu. 

 1. Zysk z biznesu

Strategia polega na zakupie nieruchomości pod wynajem z tą różnicą, że mamy już ustalony cel, w jakim będzie ona wykorzystywana. Posiadamy już konkretnego najemcę, a także wiemy, pod jaki rodzaj  działalności nieruchomość zostanie przeznaczona. 

 1. Zwiększenie wartości nieruchomości

Możemy zrobić to poprzez podzielenie nieruchomości, co zwiększy liczbę najemców. Ciekawą alternatywą jest także wynajem lokalu pod konkretną branżę – na przykład lokale pracownicze.

jak inwestować w nieruchomości - 4 strategie

Ile można zarobić z wynajmu nieruchomości?

Niestety nie ma reguły. Wszystko zależy od tego, jak i w co inwestujemy. Dla przykładu. Jeśli flip jest udany, zysk z jednej transakcji może wynieść nawet kilkadziesiąt procent. Przeciętnie wynosi jednak od 10 do 15%. 

Wszystko zależy bowiem od tego, jaka jest strategia inwestowania. Kupić tanio, sprzedać drogo – choć brzmi banalnie, to w praktyce takie nie jest. 

By kupować tanio, trzeba wiedzieć, jak to robić i gdzie szukać okazji. Dlatego tym tematem zajmiemy się na początku. 

Jak inwestować w nieruchomości Od czego zacząć?

Aktualnie mamy sytuację, w której występują wyraźne wahania na rynku w kwestii cen mieszkań. Dodatkowo dochodzi do tego inflacja – widmo grozy nad pozyskiwaniem kapitału np. kredytu na mieszkanie.

Powstaje więc pytanie, jak zacząć skoro nie mam na to aktualnie pieniędzy? Pierwszym krokiem jest więc pozyskanie kapitału. Drogi są 3: 

 • Własne środki
 • Kredyt
 • Inwestor

I choć wydaje się, że odpowiedni kapitał to punkt wyjścia do inwestycji, to realia są inne. Doskonale oddaje to model działania “sourcera”, który polega na tym, że przekazujemy okazję inwestycyjną za pieniądze.

O zasadzie i tym, jak rozpocząć przygodę inwestycyjną dowiesz się z artykułu: Jak inwestować w nieruchomości bez kapitału. 

Gdzie szukać inwestorów rynku nieruchomości?

Środki można pozyskać na wiele sposobów. Jednym z nich są np. bezpieczne pożyczki od rodziny i znajomych. Jeśli jednak wolicie wejść w komitywę z osobą, która również myśli o inwestowaniu, to zdecydowanie lepiej szukać inwestora.

A gdzie szukać inwestorów rynku nieruchomości?

Jednym z takich miejsc jest nasza zamknięta grupa na Facebooku, w której znajdziesz 25 tysięcy osób zainteresowanych inwestycjami w nieruchomości. 

gdzie szukać inwestorów na nieruchomości

Jak szukać okazji na rynku nieruchomości?

Przeglądanie OLX, Otodom, Gratka… I tak ciągle i ciągle, a efektów z tego nie ma…

Nie ma co się dziwić, ponieważ portale te oblegane są przez setki tysięcy osób. Nawet jeśli pojawi się jakaś okazja, to szybko znika Jak więc szukać okazji na rynku nieruchomości, by nie konkurować z “grubymi rybami”?

Strategii poszukiwań jest kilka.

Można szperać w niszowych portalach, szukać nieruchomości po znajomościach, odwiedzać domy z wywieszonym banerem “na sprzedaż” czy nawet brać udział w licytacjach komorniczych.

Jednak to droga przez mękę. Dlaczego? Ponieważ trwa wieki. Przeszukiwania portali, których jest ponad 200 to praca na cały dzień. Jeśli masz tyle czasu, to ok. Ale co jeśli go nie masz?

Na szczęście nie musisz wydłużać doby o kolejne godziny, by się z tym uporać. 

Rozwiązaniem jest bowiem aplikacja Moniter, która analizuje oferty z ponad 200 niszowych portali, licytacji komorniczych i stron spółdzielni mieszkaniowych. W ten sposób masz wgląd w o wiele bogatszą ofertę, a co za tym idzie, szanse na znalezienie okazji wyraźnie rosną.

Od czego zależą wartości nieruchomości?

Wartość nieruchomości zależy od:

 • metrażu mieszkania (im większy, tym wyższa cena)
 • stanu technicznego
 • roku budowy bloku
 • standardu wykończenia
 • rozkładu pomieszczeń 
 • kondygnacji, na której znajduje się nieruchomości
 • odległości od centrum
 • wysokości czynszu oraz innych opłat administracyjnych
 • stanu prawnego lokalu

Ponadto dochodzą do tego kwestie niezależne od mieszkania, czyli:

 • inflacja
 • raty kredytu (jeśli właściciel wciąż spłaca nieruchomość)
 • *widzimisię właściciela

Niektórzy inwestorzy wiedzą też, że detale np. dekoracje, duży balkon czy dostęp do piwnicy w przypadku nieruchomości mają kluczowy wpływ na cenę, jaką mogą zażądać od kupującego. 

Chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć okazyjną nieruchomość? Przeczytaj artykuł: Okazje inwestycyjne – Nieruchomości – 6 rzeczy, po których poznasz, że warto inwestować.

Flipy, wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – Co lepsze?

Flipy, czy wynajem mieszkań – Co lepsze? To zależy. Zależy od tego, czego oczekujesz od inwestycji. W tym artykule moglibyśmy długo pisać o zaletach i wadach obu dróg. Jednak zrobiliśmy to już wcześniej. 

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule: Flipy nieruchomości czy wynajem mieszkań – Co lepsze?

Jak zwiększyć wartość portfela nieruchomości?

Większe zyski wymagają większych inwestycji? Nie do końca. W nieruchomościach warto wspomnieć o czymś jeszcze. O wrogu numer 1 zarabiania na nieruchomościach. Chodzi o wąską perspektywę.

Planując inwestycję, obieramy jakiś kierunek i drążymy, drążymy, aż coś wydrążymy. Nie zawsze jednak praca kończy się sukcesem. Nie raz dochodzimy do bariery, której przekroczyć nie potrafimy, przez co okazje inwestycyjne przelatują nam przed nosem, a zwiększanie zasobności portfela nieruchomości staje się niemożliwe.

Jak więc pozbyć się wewnętrznego sabotażysty i zwiększyć zysk ze sprzedaży nieruchomości? Tego dowiesz się z artykułu: Jak zarabiać na nieruchomościach.

Jak inwestować w nieruchomości i je z zyskiem wynajmować?

Na rynku nieruchomości dostępne są różne formy inwestowania. A każdy z nich warto dobrze przemyśleć. Na początek należy jednak zadać sobie pytanie – jakie są nasze zasoby finansowe? 

Ceny nieruchomości są uzależnione od ich stanu, lokalizacji, rodzaju. Warto więc wybiec w przyszłość i wziąć pod uwagę prognozy rozwoju gospodarki w najbliższych latach czy też nasze plany życiowe. Dlatego wzięcie kredytu warto dobrze przemyśleć.

Popularna forma inwestowania to zakup takiej nieruchomości jedynie w tym celu. Finansując zakup mieszkania z kredytu hipotecznego, zobowiązujemy się do zwrotu ceny zakupu przez wiele lat. Dzięki wynajmowi wszelkie koszty, jakie musimy ponieść w związku z kredytem, pokrywamy z przychodów związanych z wynajmem. 

Wynajem krótkoterminowy nieruchomości – Kiedy się opłaca?

Doskonale sprawdzi się w turystycznych miejscach, choć nie jest to regułą. Jeśli cena, jaką ustalimy za wynajem, będzie konkurencyjna, wiele osób zrezygnuje z typowego hotelu na rzecz naszej oferty.

Wynajem długoterminowy – Kiedy o nim myśleć?

Jeżeli chcemy wynajmować nieruchomość na dłuższy okres, musimy wziąć pod uwagę, jaka będzie docelowa grupa odbiorców. Inne cechy musi mieć nieruchomość, przeznaczona do wynajmu studentom a inna przeznaczona na wynajem jako lokal użytkowy. 

Od typu mieszkania zależy także koszt, jaki poniosą przyszli najemcy. Wzrost cen nieruchomości jest często nieunikniony, tak jak mamy to teraz, dlatego forma najmu musi być dopasowana do wartości nieruchomość.

Jak inwestować w nieruchomości – Duże mieszkania, lokale użytkowe, kwatery pracownicze…

Wynajmujesz mieszkanie, które jest duże, co sprawia, że jest mało zainteresowanych? 

W przypadku dużej nieruchomości dobrym pomysłem na wyższe zarobki jest podzielenie jej na segmenty. Jeśli chcesz zwiększyć rentowność inwestycji, możesz podzielić mieszkanie na kilka mniejszych. Każdy segment nieruchomości można wykorzystać inaczej. W ten sposób możemy zwiększyć rentowność naszej inwestycji.

Nieruchomości komercyjne

Podobnie jest z nieruchomościami, które można przeznaczyć na cele inne niż mieszkalne. Duże nieruchomości łatwo “przerobić” na lokale użytkowe np. pod biura, czy lokale usługowe na wynajem. 

Z kolei w większych domach można łatwo zorganizować kwatery pracownicze, które w związku z dużym napływem osób z zagranicy, które poszukują pracy, będą cieszyć się zainteresowaniem jeszcze przez kilka lat.

Gdzie kupić mieszkanie, by zwrot był najwyższy?

Najprościej byłoby powiedzieć: tam, gdzie popyt na mieszkania jest największy. Oczywiście ta strategia niesie ze sobą również spore koszta, ponieważ nieruchomości w “dobrych” inwestycyjnie dzielnicach są po prostu drogie. 

Niemniej jednak kupowanie takich nieruchomości to spora szansa dla inwestorów, którzy łączą swoje siły i kapitał. Jeśli masz ludzi, z którymi chcesz wspólnie zainwestować, to zdecydowanie przemyślcie korzystanie z aplikacji Moniter, która da Wam wgląd w aktualne oferty na nieruchomości, których stan, cenę, metraż i wiele innych możecie wygodnie ustawić w filtrach narzędzia.

W ten sposób macie pewność, że żadna okazja inwestycyjna nie przejdzie Wam koło nosa.

Jak inwestować w nieruchomości – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz, od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości. Choć droga inwestora nie jest usłana różami, to warto nią podążać. Nieruchomości komercyjne czy prywatne to nadal jedna z najstabilniejszych form inwestowania kapitału. Teraz wiesz, że możesz wykorzystać do tego odpowiednie narzędzia, które umożliwią Ci znalezienie okazji inwestycyjnych, czy inwestorów – co popchnie Twoje marzenia o zostaniu rentierem do przodu.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.