Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

jak inwestować w nieruchomości

Jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

 

Najczęstszą bolączką początkowego inwestora jest przeświadczenie, że bez pieniędzy nie można zacząć inwestować w mieszkania. Bo jak kupić nieruchomość wartą kilkaset tysięcy kiedy ma się tylko ułamek tej kwoty? Postaram się pokazać kilka sposobów na to, jak inwestować w nieruchomości bez kapitału. 

Jak inwestować w nieruchomości – Od czego zacząć?

W obecnej chwili na rynku występuje nadwyżka kapitału, czyli mamy sytuację, w której jest więcej kapitału, niż dostępnych możliwości inwestycyjnych tj. okazji. Jest to idealny scenariusz dla osób, które chcą zacząć inwestować, ponieważ w tej chwili większym kapitałem niż same pieniądze jest posiadanie dostępu do okazji. Osoba, która poszukuje okazji dla swoich inwestorów to sourcer, i to jest pozycja wyjściowa dla osób, które chcą zacząć działać. W zależności od wielkości okazji, kwoty za okazję w sourcingu mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu tys. Po kilkunastu transakcjach mamy już własne środki, które można dalej zainwestować. Przy obecnej profesjonalizacji rynku, niezbędne będzie przy tym korzystanie z narzędzi do monitorowania okazji np. moniter.pl, oraz udział w zamkniętej grupie https://www.facebook.com/groups/moniter gdzie pojawiają się zarówno okazje, jak i inwestorzy z całego kraju (a czasem i zagranicy).

Jak zacząć inwestować bez kapitału?

Coraz bardziej na popularności zyskuje metoda dzielenia się zyskiem, czyli tzw. flip 50/50 (lub dowolne proporcje;). Kiedy mamy już wybraną nieruchomość, oraz obliczony średni zysk, jaki może przynieść, zwracamy się z wyliczeniami do inwestora, przedstawiając mu swoją strategię. Następnie nieruchomość nabywana jest zwykle na inwestora, a dalsze przygotowanie do sprzedaży, oraz sama sprzedaż obsługiwana jest przez Ciebie. Nagrodą jest właśnie umówiony procent zysku z transakcji, a na twoim koncie rośnie ilość flipów 😉

Jak inwestować w nieruchomości – kompedium inwestora stawiającego na pożyczki

Kolejną metodą, jest pożyczka na ustalony procent. Pożyczki są ryzykowne i tutaj trzeba bardzo uważać by odsetki nie “przejadły” twojego zarobku. Najlepiej zawierać je na okres minimum 6mcy, tak aby udało się kilka razy obrócić pożyczonym kapitałem. Przy sporym obrocie i profesjonalizacji flipów, taka forma pozyskania kapitału pozwala na największe zyski.

Przy posiadanym małym kapitale, na rynku pierwotnym możemy skorzystać także z dźwigni cesji. Oznacza to, że możemy zarezerwować od dewelopera w bardzo wczesnym etapie np. ‘dziury w ziemi’, atrakcyjne mieszkania w bardzo dobrej cenie w danej inwestycji, biorąc pod uwagę położenie, rozkład i metraże. Gdy mieszkania są już przygotowane do sprzedaży zwykle ceny są już dopasowane do rynku, i możemy zrealizować zysk, robiąc cesje naszych rezerwacji mieszkań z odpowiednią marżą.

Znajdź dobrego inwestora

Inwestorzy są wśród nas 😉 Tak naprawdę można zacząć od rodziny, znajomych, i czasem zdziwić się odpowiedzią, że  “tak właśnie myślałem gdzie tu zainwestować”.

Kolejnym źródłem inwestorów jest oczywiście nasza zamknięta grupa na Facebooku która ma ponad 24 tyś członków https://www.facebook.com/groups/moniter

Budowanie relacji z inwestorami na spotkaniach branżowych, czy pośrednicy są także ogromnym źródłem kontaktów.

Przeczytaj również: Kto jest wrogiem numer 1 zarabiania na nieruchomościach

Jak inwestować w nieruchomości – Podsumowanie

Sytuacja na rynku jest taka, że kapitałem jest tak naprawdę dobra okazja, która kosztuje tylko pracę, by ją znaleźć (ewentualnie koszt narzędzi do poszukiwania). Możemy zacząć inwestowanie w formie: sourcingu, flipa 50/50. pożyczki, cesji na rynku pierwotnym/wtórnym, a także innym dźwigniom finansowym i relacjami z ludźmi.  Do rozpoczęcia inwestowania nie musimy posiadać własnego kapitału, tylko umiejętnie rozpoznawać okazje i łączyć się z inwestorami.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.