Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

okazje inwestycyjne - nieruchomości

Okazje inwestycyjne – Nieruchomości – 6 rzeczy, po których poznasz, że warto inwestować.

Inwestorów od amatorów na rynku nieruchomości, różni jedna najważniejsza cecha – inwestorzy wiedzą, jak rozpoznać okazje inwestycyjne i kupić nieruchomości bez wahania.

 

Okazje inwestycyjne – Po czym poznam, że to strzał w 10?

 

I tutaj nasuwa się to najważniejsze pytanie “Jak poznać okazję?”. Na okazję składa się kilka ważnych elementów, ale kluczowa jest kwestia, czy i jaki dochód po sprzedaży przyniesie. Tak jest, już w momencie natrafienia na ogłoszenie musimy ustalić, co można zrobić z danym mieszkaniem, jaki jest potencjał pod różnymi względami – nie tylko ceny, i ile możemy finalnie na nim zarobić.

 

Okazje inwestycyjne – Nieruchomości – 6 cech, które pomogą Ci je zdefiniować

 

Najważniejsze cechy, które pomogą Ci zdefiniować czy warto inwestować, można podzielić na kilka kategorii. Zalicza się do nich cena, wygląd mieszkania, stan techniczny, rodzaj budynku, potencjał oraz historia. Poniżej opisuję każdą z nich.

 

Jak szukać okazji na rynku nieruchomości – Cena za m2

 

Po pierwsze oczywiście chodzi o cenę. Najskuteczniejszym sposobem wyboru oceny, czy zakup zalicza się do okazji, jest porównanie ceny obiektu, który rozważamy do zakupu z cenami innych mieszkań w okolicy.

 

Okazja inwestycyjna to również wygląd mieszkania

 

Im większa “rudera”, tym większa szansa na wykreowanie potencjału.

 

Stan techniczny

 

Specjalnie oddzieliłem “Wygląd” od stanu technicznego, ponieważ to osobna kategoria, tutaj skupiamy się na stanie instalacji, ścian (spękania), okien (czy trzeba wymieniać), ponieważ może to generować znaczne koszty, które trzeba doliczyć do naszego budżetu.

 

Gdzie szukać okazji nieruchomości – Rola rodzaju budynku 

 

Jeśli mieszkanie jest w bloku z wielkiej płyty inaczej je traktujemy, jak mieszkanie w kamienicy. W kamienicy może być zdecydowanie więcej niespodzianek, a sam remont jest znacznie droższy i wymagający między innymi z powodu dużych wysokości, krzywizny ścian, drewnianych stropów, oraz często występujących problemów z instalacjami w częściach wspólnych – ale to temat na osobny post ;). Mieszkania w bloku znacznie szybciej znajdują nabywców.

 

Rozkład i potencjał

 

Mając przed sobą plan mieszkania – lub w trakcie wizyty musimy ustalić konkretnie, co chcemy zrobić w danym mieszkaniu. Doświadczeni inwestorzy zawsze starają się poznać jak najlepiej rozkład mieszkania, tak aby można było je dostosować dla wybranego typu klienta. Jeśli jest to klient pod flipa, wybieramy grupę docelową w zależności od metrażu – czy ma być to mieszkanie dla rodziny, czy dla singla. Zawsze jednak staramy się wydzielić osobną sypialnię (nawet na najmniejszych metrażach), ponieważ znacznie lepiej wyceniane są mieszkania dwupokojowe od kawalerek. Jeśli przygotowywany jest gotowiec inwestycyjny (o tym czym jest gotowiec, przeczytasz w kolejnych postach), należy zwrócić uwagę na piony instalacyjne, wentylację i możliwości aranżacji.

 

Okazje inwestycyjne – Historia ogłoszenia jako podstawa do negocjacji 

 

Mając narzędzie takie jak moniter.pl, mamy do dyspozycji bardzo ważną kartę przy negocjacji – widzimy historię ogłoszenia. Możemy sprawdzić, ile razy właściciel obniżał cenę (i kiedy ostatnio to zrobił- wtedy jest najlepszy moment na kontakt), kto wystawia ogłoszenie np. kilka agencji i prywatnie i ile faktycznie ogłoszenie jest na rynku. Gdy cena obniżana jest kilkukrotnie, a ogłoszenie ma już kilka miesięcy, to prawdopodobnie właściciel będzie skory do dużych negocjacji, aby już się pozbyć “problemu”. Historia ceny może być przydatna przy pytaniach takich jak “w jaki sposób wycenił Pan wartość swojej nieruchomości?” To jedno z pytań przy ocenie nieruchomości, jeśli chcesz wiedzieć jakie najważniejsze pytania zadajemy przy negocjacjach, czekaj na maila z powiadomieniem:)  już wkrótce opublikujemy kolejne materiały na ten temat.

 

Przeczytaj również: Jak stać się lepszym sprzedawcą i zarabiać więcej na nieruchomościach

 

Okazje inwestycyjne – Nieruchomości – Podsumowanie

 

Tekst, który przeczytałeś, dogłębnie rozjaśnia, czym okazja inwestycyjna w nieruchomościach jest, a czym nie jest. Jeśli interesuje Cię przewaga konkurencyjna w tej ostatniej kwestii na pewno warto wykorzystać do tego dostęp do monitera

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.