Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

jak negocjować cenę mieszkania

Jak negocjować cenę mieszkania – 7 wskazówek,

Planujesz zakup mieszkania na rynku wtórnym? Ten tekst jest dla Ciebie! Znajdziesz tu praktyczne porady dotyczące negocjowania ceny nieruchomości. Biorąc pod uwagę koszt inwestycji, nawet niewielki upust oznacza spore oszczędności, dlatego warto wiedzieć jak negocjować cenę mieszkania.

Jak negocjować cenę mieszkania – Wilk syty i owca cała

Czy wiesz, że?

W przypadku rynku wtórnego ceny transakcyjne mieszkań są nawet o kilkanaście procent niższe od cen ofertowych. Oznacza to, że ostatecznie właściciele sprzedają swoje mieszkania znacznie taniej, niż deklarują w ogłoszeniach. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj przeceniają wartość nieruchomości – wynika to zarówno z sentymentu, jak i nieznajomości lokalnego rynku. Poza tym przecież każdy chce zyskać na sprzedaży jak najwięcej. 

Ty z kolei, co równie oczywiste, chcesz zapłacić jak najmniej i tu tworzy się pole do negocjacji. Co zrobić, aby wilk był syty i owca cała? W jakich sytuacjach masz większe szanse na zakup mieszkania taniej? Poniższe argumenty będą pomocne.

Jak negocjować cenę wynajmu mieszkania, które wymaga remontu

Najlepiej, jeśli interesujące Cię mieszkanie wymaga generalnego remontu i już na pierwszy rzut oka widoczne są usterki, np. zniszczone podłogi, nieszczelne okna, odpadające od ściany płytki, zużyte sprzęty. Oglądając zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu, a następnie będąc w mieszkaniu, zwróć uwagę na tego typu wady. Jeśli dodatkowo orientujesz się w kosztach poszczególnych napraw, przedstaw właścicielowi, ile pieniędzy „stracisz” na remoncie. Taka drobiazgowość na pewno się opłaci.

Cena jest mocno zawyżona

W ramach przygotowań do negocjacji poświęć trochę czasu na zapoznanie się z podobnymi ofertami ogłoszeniowymi w danej okolicy. Porównaj ceny za m2, standard mieszkań – może się okazać, że cena zaproponowana przez właściciela jest mocno zawyżona. 

Mieszkanie nie wpisuje się w rynkowe trendy

Nieruchomości o dużej powierzchni sprzedają się znacznie gorzej. Na mieszkania powyżej 80-100 m2 nie ma takiego popytu, jak na kawalerki czy 50-60 m2, podczas gdy podaż jest spora. Jeżeli planujesz zakup dużego mieszkania, dzięki negocjacjom możesz uzyskać naprawdę atrakcyjną cenę.

Jak negocjować cenę mieszkania z właścicielem gdy ma problem ze sprzedażą?

Pozostając w temacie problemów ze sprzedażą – niektóre ogłoszenia miesiącami (a niekiedy nawet latami) zalegają w Internecie. Warto więc sprawdzić, jak długo dostępne jest ogłoszenie dotyczące wybranej przez Ciebie nieruchomości. Im bardziej odległa data, tym bardziej prawdopodobne, że właściciel ma kłopot ze znalezieniem kupca. Powodów może być wiele: zbyt wysoka cena, niski standard wykończenia, niedogodna lokalizacja. To daje Ci przewagę podczas negocjacji. 

Brakuje udogodnień 

Balkon jest bardzo mały lub nie ma go wcale? Mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze, ale w bloku nie ma windy? Nie przynależy do niego piwnica, miejsce postojowe lub garaż? Negocjuj cenę. Tego typu niedogodności mogą znacząco ją obniżyć. Nawet jeśli tak naprawdę nie przeszkadza Ci brak piwnicy czy balkonu, potraktuj to jako istotne wady. Oceń też najbliższe otoczenie nieruchomości – widok z okna, poziom hałasu, wygląd klatki schodowej i całego budynku. To także dobre preteksty do negocjacji ceny.

Jak negocjować cenę mieszkania, gdy płacisz gotówką?

Jeśli masz to szczęście, że za mieszkanie możesz zapłacić gotówką, śmiało negocjuj jego cenę – zwłaszcza gdy właścicielowi zależy na jak najszybszym sfinalizowaniu transakcji. To właśnie osoby dysponujące gotówką mogą liczyć na największe ustępstwa podczas negocjacji.

Jak negocjować cenę mieszkania z pośrednikiem i stanowczym właścicielem?

Najważniejsza jest odpowiednia postawa. Rozmawiaj z właścicielem lub pośrednikiem mieszkania uprzejmie, ale stanowczo. Zachowaj spokój – nerwowe targowanie się raczej niewiele pomoże. W takiej atmosferze trudno o udane negocjacje, ponieważ Twoje nastawienie najprawdopodobniej udzieli się drugiej stronie. Właściciel może poczuć się wówczas atakowany i negatywnie odniesie się do Twoich propozycji, a to zaprzepaści szansę na obniżenie ceny nieruchomości.

Pamiętaj też, że Twoje argumenty muszą mieć podstawy – nie chodzi o złośliwe czepianie się, ale o wskazanie konkretnych wad, które czynią mieszkanie mniej atrakcyjnym. Uważnie wysłuchaj kontrargumentów. Daj do zrozumienia, że rozważasz jeszcze kilka innych, korzystniejszych ofert. Jeśli czujesz, że na mieszkanie nie ma chętnych, zwlekaj z podjęciem ostatecznej decyzji – dzięki temu właściciel może być bardziej skory do obniżenia ceny. 

Przeczytaj również: Jak szukać nieruchomości

Jak negocjować cenę mieszkania – Podsumowanie

Przechodząc do podsumowania, powiem tak. Bardzo ważne jest to, abyś jeszcze przed rozmową dokładnie ustal swój budżet. Podczas negocjacji na start podaj cenę niższą, niż jesteś w stanie zapłacić – jeśli ostatecznie będzie ona wyższa, właściciel uzna to za kompromis i obie strony będą zadowolone. 

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, redaktorka bloga o nieruchomościach Morizon.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.