Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

umowa remontowa

Umowa remontowa – na co zwrócić uwagę?

Gdy rozmawiam z inwestorami coraz częściej słyszę jakie niesamowite historie przechodzą z ekipami remontowymi. Takie tematy to najczęściej pasmo narzekania na ‘majstrów’. Większość ekip remontowych do mistrzostwa opanowało przeciąganie inwestorów.  Głównie dzieje się tak, gdy ekipy zaczynają kilka robót w tym samym czasie, i zaczynają pojawiać się na budowie “w kratkę”. Sprawdź, jak się przed tym uchronić i jak ważna w takiej sytuacji jest umowa remontowa.

Niestety jest to coraz częstsze zjawisko, szczególnie w czasach stale rosnących stawek za remont. Dochodzi do sytuacji, że wykonawcy kuszeni lepszym zarobkiem potrafią zacząć jedną robotę i przejść do kogoś innego kto lepiej płaci, nie kończąc pierwszego tematu. Druga sprawa to fuszerka i brak realnej gwarancji, oraz odpowiedzialności za wykonane prace.

Umowa remontowa – Jak zminimalizować ryzyko problemów? 

Mając za sobą dziesiątki remontów, oraz kontakt z różnymi ekipami mogę przedstawić kilka elementów, które najbardziej ich motywują i bez czego umowa remontowa może narazić Cię na problemy.

Umowa o wykonanie usług remontowych – Kary dotyczące terminu

Niestety na to najbardziej obruszają się ekipy, które już z założenia wiedzą, że nie będzie to ich jedyne zlecenie w tym czasie. Oczywiście musimy założyć realny czas remontu i uzgodnić go z ekipami, ale termin wykonania, musi być podparty karami umownymi. W naszej praktyce stosujemy 0,5% od wartości umowy o wykonanie usług remontowych naliczane za każdy dzień opóźnienia po terminie.

Umowa remontowa a ubezpieczenie OC wykonawcy

Od każdego wykonawcy wymagamy przedstawienia polisy OC od prowadzonych robót. Numer polisy musi być wyraźnie wyszczególniony w umowie, a nie tylko “zapewnienie” wykonawcy. Później jeśli dochodzi do szkody wykonawca często nie chce udostępnić tego numeru, lub po prostu nie ma takiego ubezpieczenia i jesteśmy skazani na sądowe załatwienie sprawy.

Umowa na prace remontowe – Schemat wypłaty za wykonane prace

Nigdy nie płacimy z góry za wykonane prace, jednak dla ‘dobra’ ekipy fakturowane są poszczególne etapy wykonania. Zawsze zostawiamy na koniec około 10% zapasu po wszystkich wykonanych pracach. Płacimy dopiero po gdy umowa na prace remontowe zrealizowana jest w 100%, czyli po końcowym odbiorze i  tak, aby ekipa nam nie ‘uciekła’, zostawiając jakieś niedoróbki, których nie zdążyliśmy zgłosić.

Dokładna rozpiska prac

Aby uniknąć nieporozumień, że coś miało być zrobione lub nie, z góry staramy się jak najdokładniej opisać przedmiot robót. Stosujemy do tego osobny załącznik. Mając u siebie osobę, która zajmuje się tym profesjonalnie, jesteśmy w stanie oszacować ilość metrów danej robocizny, czyli tkzw. przedmiar. W mniej profesjonalnym podejściu proponujemy pełną listę prac, na podstawie koncepcji, oraz także z konsultacją ekipy.

Umowa na usługi remontowe – Zasady gwarancji i usuwania usterek

Bardzo ważnym punktem, o którym sporo osób zapomina, są zasady gwarancji i usunięcia usterek, które musimy zamknąć w odpowiednie ramy czasowe, oraz poziom odpowiedzialności. Najczęściej więc umowa na usługi remontowe zawiera punkt o konieczności usunięcia usterki w ciągu 7 dni od wezwania, a jeśli nie zostanie usunięta, to może być usunięta przez nas na koszt ekipy. W ten sposób eliminujemy przeciąganie w ewentualnych poprawkach.

Sąd do spraw nieuregulowanych

Jeśli jakieś sprawy nie pójdą zgodnie z umową, np. wykonawca uchyla się od płacenia kar umownych, stosujemy zapis, że pozostałe sprawy zostaną rozstrzygnięte przez sąd w naszej miejscowości. Unikamy wtedy szukania, pod jaki sąd podlega wykonawca, oraz załatwiamy wszystko w naszym mieście.

Przeczytaj również: Jak zaplanować remont na flipa

Umowa remontowa – Podsumowanie

Powyżej wylistowałem 6 najważniejszych punktów, które stosujemy u siebie, aby ograniczyć ryzyko związane z ekipami remontowymi. Należy jednak pamiętać, że nie chroni to w stu procentach przed nieuczciwymi wykonawcami, i niestety sami mamy mnóstwo śmiesznych, lub mniej śmiesznych 😉  historii, które będziemy długo wspominać na spotkaniach inwestorskich. Niemniej jednak wiesz teraz, że umowa remontowa to klucz do zachowania przejrzystości i zmniejszenia ryzyka w czasie inwestycji.

Przemek

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.