Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Wibor a wiron - poznaj różnice

Zamiana Wibor na Wiron – Jak wskaźnik wpłynie na sytuację kredytową w najbliższych latach?

Czy w najbliższym czasie kredytobiorcy, którzy skorzystali ze zmiennego oprocentowania, wreszcie odetchną z ulgą? Czy raty wrócą do poziomu sprzed kilku lat? Jakie kluczowe zmiany we wskaźnikach referencyjnych czekają nas w najbliższym czasie? Sprawdźmy.

Wibor a Wiron – Nowy wskaźnik a oprocentowanie kredytów

Do tej pory banki do obliczania wysokości rat kredytów na zmiennym oprocentowaniu bazowały na wskaźniku referencyjnym Wibor. Jednak w najbliższym czasie czekają nas poważne zmiany. 

Indeks Wibor ma zastąpić inny wskaźnik – tzw. stawka Wiron. Tego typu rewolucja miała już miejsce w innych krajach np. w Szwajcarii czy Kanadzie. Ale czy zmiana wprowadzona przez NBP ułatwi wyliczanie rat kredytów i czy nie wpłynie na podwyżkę ich wysokości z niekorzystnym wpływem na finanse kredytobiorców, którzy i tak w 2022 roku mieli się o co martwić?

Zamiana Wibor na Wiron – Czym różnią się te dwa wskaźniki i dlaczego zdecydowano się na przejście na nowy wskaźnik?

Pędząca inflacja wpływa na podnoszenie stóp procentowych, a z kolei wartość indeksu Wibor jest najwyższa od wielu lat. W związku z tym okazało się, że dotychczas stosowany wskaźnik nie odpowiada dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. 

Stawki Wibor powstają na bazie ustaleń międzybankowych, które tworzy się w oparciu o przyszłościowe prognozy. Natomiast zamiennik, czyli WIRON odzwierciedla rzeczywiste transakcje z okresu trzech bądź sześciu miesięcy, a nie przewidywania czy teorie dotyczące zdarzeń rynkowych.

Jak przejście na Wiron i zastąpienie wskaźnika Wibor wpłynie na nowe kredyty?

Wartość nowej stawki tj. Wironu jest niższa niż Wibor, dlatego jego wprowadzenie przełożyłoby się na obniżenie wysokich rat kredytów. A to z pewnością wpłynęłoby na poprawę sytuacji tych osób, które wzięły kredyt na zmiennym oprocentowaniu.

Zmiana wskaźnika referencyjnego nie będzie jednak natychmiastowa – to proces, który jest rozłożony na najbliższe kilka lat i będzie wprowadzany zgodnie z „Mapą drogową zastąpienia wskaźników referencyjnych”, którą stworzyła Narodowa Grupa Robocza. 

Wibor zostanie zastąpiony przez Wiron dopiero w 2025 roku. Lata 2023 i 2024 będą latami przejściowymi, kiedy nastąpi stopniowa zamiana jednego indeksu na drugi.

Wibor a wiron - poznaj różnice

Czy nowe rozporządzenie będzie miało korzystny wpływ na umowy kredytowe dla kredytobiorców?

Pomiędzy tymi wskaźnikami istnieje różnica w kursie. Dlatego konieczne będzie zastosowanie poprawki, czyli tak zwanego spreadu korygującego. A to może z kolei spowodować, że raty niekoniecznie będą niższe, na co czekają kredytobiorcy. 

Na razie sytuacja związana ze wskaźnikiem Wiron nie jest do końca jasna, ponieważ nie wiadomo, jak w dłuższej perspektywie wpłynie to na kredyty hipoteczne i inne instrumenty finansowe mające wpływ na wysokość rat.

Zastanawiasz się, jak będzie kształtował się rynek w 2023 roku? Przeczytaj wpis: Czy ceny nieruchomości spadną

Czy Wiron zastąpi Wibor i długofalowo będzie korzystniejszy dla kredytobiorców?

Miejmy nadzieję. Jedyne, co nam w tej chwili pozostaje, to czekać na rozwój sytuacji.

Wibor i Wiron – Podsumowanie

Zgodnie z postanowieniami umowy kredytobiorcy, którzy w 2022 roku doświadczyli na “własnej skórze” ciężaru gatunkowego dynamicznych zmian na rynkach finansowych powinni spokojniej patrzeć w przyszłość. Ale czy docelowo Wiron zastąpi Wibor na stałe i czy ten kluczowy wskaźnik pozwoli odetchnąć kredytobiorcom? O tym przekonamy się już niebawem, zatem zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i najnowszych wpisów na blogu, gdzie będziemy na bieżąco informować o zmianach istotnych z punktu widzenia inwestorów na rynku nieruchomości.

A już teraz zapraszamy Cię do rozbudowanego wpisu na temat tego: Jak inwestować w nieruchomości

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.