Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

czy ceny nieruchomości spadną

Czy ceny nieruchomości spadną?

Od 2013 r. ceny mieszkań wciąż rosły. I choć pandemia nieco je wyhamowała, to w 2021 roku ceny i tak były rekordowe. Ale to przeszłość, ponieważ trend zaczyna się odwracać. Czy faktycznie ceny nieruchomości niebawem spadną? Poznaj ocenę analityków i prognozy rynku.

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Aktualnie wygląda to tak, iż deweloperzy w II kwartale 2022 roku sprzedali średnio o 11,5% mniej mieszkań niż w I kwartale. Liczby te różnią się w różnych miastach, osiągając interesujące parametry np. Łódź i Trójmiasto (spadek o 25%), Wrocław (tylko 9%).

To jasny sygnał, że coś jest na rzeczy. Skoro ostatnie 9 lat przyzwyczaiło nas do ciągłych wzrostów, to dlaczego trend rosnących cen miałby się odwrócić?

Dlaczego ceny nieruchomości miałyby spaść?

Spadek cen prognozowany jest na podstawie kilku czynników. Te składając się w całość w znaczącym stopniu, wpłyną na decyzje deweloperów oraz właścicieli nieruchomości na rynku wtórnym. Niekiedy pozostają oni wręcz zmuszeni do tego, by obniżyć ceny, bo w innym wypadku nikt nieruchomością się nie zainteresuje. 

A do takiego stanu doprowadziły:

  • Znaczna podwyżka stóp procentowych
  • Znaczny spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych
  • Spadek popytu kredytowego
  • Powolna reakcja deweloperów na słabnący rynek
  • Podwyżki stóp procentowych

Czy ceny nieruchomości spadną – Komentarz analityków PKO BP

W kwestiach prognoz na rynku nieruchomości nie można wróżyć z fusów. Najlepiej obserwować analizy największych jednostek badających rynek. 

Jedną z nich jest PKO BP. Według analityków ceny transakcyjne mieszkań w II połowie roku 2022 zaczną stopniowo spadać. Od kilku miesięcy widać zachwiania na rynku, a momentem przełomowym był II kwartał 2021 roku, gdzie odnotowano szczyt sprzedaży. Od tamtego momentu widać stopniowy spadek wolumenu transakcji.

Jak czytamy w raporcie pt.: “Rynek Mieszkaniowy 2q22” spadek cen na przełomie II kwartału 2022 i i kwartału 2023 może plasować się na poziomie od 0 do nawet 5 %. W raporcie zaznaczono również, że spadek cen utrzyma się przez kilka lat, a dynamiczne wzrosty odnotujemy dopiero w 2025.

czy ceny nieruchomości spadną

Czy ceny mieszkań w Polsce faktycznie mogą zacząć spadać?

To zależy. Teza ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Załamanie popytu na rynku to wyraźny sygnał, że mieszkania nie sprzedają się już tak dobrze, ja do tej pory. 

Dodatkowo należy podkreślić, że mieszkania są bardzo drogie, wysokość stóp procentowych nie zachęca do brania kredytów, a warunki otrzymania finansowania są coraz bardziej zaostrzone.

I choć znaki wskazują na spadki, to nie ma co czekać na zakup mieszkania, licząc, że zaoszczędzi się tysiące złotych. Wynika to z faktu, że nawet jeśli ceny spadną, to uzyskanie kredytu na dobrych warunkach i tak będzie trudne. 

Według brokera Notus zdolność kredytowa Polaków spadła niemal o:

  • 17% – dla singla
  • 27% – rodziny 2+1
  • 23% – rodziny 2+2
  • W rekordowych przypadkach zdolność spadła nawet o 42%.

Czy ceny nieruchomości faktycznie spadną?

I choć prognozy sugerują jedno, to warto mieć na uwadzę punkt widzenia deweloperów i ostrożnych właścicieli nieruchomości. 

Chodzi o to, że w warunkach dużej nieprzewidywalności otoczenia, znaczne wzrosty stóp procentowych mogą niedługo zamienić się w dynamiczne obniżki. W praktyce oznacza to, że deweloperzy i właściciele nieruchomości po prostu wolą się wstrzymać ze sprzedażą, niż rychło dążyć do tego, by znaleźć kupca, nawet w niższej cenie.

Dlaczego Polacy powinni wciąż szukać okazji cenowych?

Prognozuje się, że właściciele nieruchomości “na kredyt” będą chcieli ograniczyć koszty obsługi finansowania, stąd będą aktywnie poszukiwać kupców. To stworzy wiele okazji cenowych na rynkach wtórnych, co stanowi szansę dla inwestorów.

Dlatego pomimo dynamicznych zmian na rynku, warto stale poszukiwać nowych ofert. Niektóre osoby, które zaciągnęły kredyt w 2021 roku na korzystnych warunkach, dziś widzi, że niemalże 2x wyższe raty “pożerają” ich oszczędności. W takiej sytuacji jedynym wyjściem pozostaje szybka sprzedaż nieruchomości, a to podwaja szanse na znalezienie ich w świetnych cenach.

A o tym, jak to robić dowiesz się z wpisu: Jak inwestować w nieruchomości.

Czy ceny nieruchomości spadną – Podsumowanie

W 7/10 największych miast Polski stawki mieszkań spadły w wyniku ograniczenia popytu na skutek wzrostu stóp procentowych. Trend spadkowy może potrwać nawet 2 lata, a pojawiających się okazji cenowych powinno być coraz więcej. Dlatego jeśli szukasz takich, to świetnym narzędziem, które Ci w tym pomoże jest aplikacja Moniter.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.