Co wyznacza trendy w branży nieruchomości? To połączenie kilku istotnych czynników, które mają ogromny wpływ na rynek. Trzeba wymienić przede wszystkim sytuację gospodarczą, ewentualną inflację i dostępność kredytów. Jednak są także inne elementy, których nie można pominąć. Dzisiaj na rynek nieruchomości ma wpływ także ekologia i dążenie do poprawy stanu środowiska. Jest to widoczne w zastosowaniu w mieszkaniach i domach technologii, które pozwalają odzyskiwać energię oraz w nowoczesnych materiałach budowlanych. Nie można zapomnieć również o tym, że po pandemii Covid na stałe zmieniły się preferencje mieszkaniowe. W tym wpisie przyjrzymy się dokładnie każdemu z tych czynników i omówimy, co cieszy się największą popularnością w branży nieruchomości w 2024 roku. 

Lokalizacja i udogodnienia mieszkań – dlaczego są tak istotne?

To, czy mieszkanie jest “na czasie” zależy przede wszystkim od jego lokalizacji. A to dlatego, że atrakcyjna lokalizacja nigdy nie wychodzi z mody. Zarówno inwestorzy, jak i osoby szukające lokum dla siebie, preferują mieszkania znajdujące się w centrum lub w jego pobliżu. Najszybciej sprzedają się nieruchomości znajdujące się nieopodal dworców, galerii handlowych czy biznes parków. Wśród młodych, pracujących osób największą popularnością cieszą się mieszkania o niewielkiej powierzchni – do 50 lub 55 metrów. Ważne jest także to, aby miało ono funkcjonalny układ. Dzięki temu, mimo niewielkich rozmiarów, będzie wydawało się bardziej przestronne.

Mieszkania przeznaczone dla rodzin z dziećmi, które cieszą się największą popularnością, również znajdują w atrakcyjnej lokalizacji, ale już niekoniecznie w ścisłym centrum. Dla takich nabywców inwestorzy przygotowują większe mieszkania, o powierzchni około 70 metrów. Są położone w spokojniejszych dzielnicach, ale dobrze skomunikowane z centrum miasta. W tym przypadku najważniejsze jest, żeby w pobliżu mieszkania znajdowały się: żłobki, przedszkola, przychodnie, sklepy spożywcze, a także place zabaw, parki czy ośrodki sportowe. Podsumowując – zarówno dla rodzin, jak i młodych osób najważniejszą rolę odgrywa lokalizacja i wymienione udogodnienia. To kluczowe czynniki w branży nieruchomości wpływające na popularność mieszkania, które nigdy nie wychodzą z mody.

W jaki sposób pandemia wpłynęłą na rynek nieruchomości?

Pandemia Covid zweryfikowała podejście do wybierania mieszkań. Przede wszystkim zmienił się tryb pracy – z biurowego na home office. Ten trend utrzymuje się także po pandemii, ponieważ coraz więcej osób pracuje zdalnie. Dlatego też deweloperzy i inwestorzy zaczęli przygotowywać mieszkania z wydzieloną dodatkową przestrzenią, która ułatwiłaby pracę z domu. Zaczęto także zwracać większą uwagę na mieszkania, które mają takie udogodnienia jak: balkony, tarasy czy przydomowe ogródki bądź znajdują się blisko terenów zielonych.

Wpływ ekologii na rynek nieruchomości

Dzisiaj przykładamy także znacznie większą uwagę do ochrony środowiska i zmniejszenia śladu węglowego. W tym kierunku poszli także inwestorzy, którzy starają się oddawać do użytku nieruchomości wyposażone w ekologiczne systemy i energooszczędne technologie. W przypadku domów są to:

  • panele fotowoltaiczne pozwalające przetwarzać energię słoneczną w elektryczną,
  • pompy ciepłą do ogrzewania i chłodzenia,
  • dobrej jakości systemy izolacyjne okien, drzwi, podłóg, dachów, zapobiegające utracie ciepła,
  • nowoczesne systemy wentylacyjne,
  • funkcjonalne systemy smart home, pozwalające monitorować zużycie energii przy pomocy telefonu.

Deweloperzy i inwestorzy przykładają także dużą uwagę do odpowiedniego przygotowania mieszkań, by ograniczyć zużycie energii. W tym celu wyposażają mieszkania np. w:

  • energooszczędne sprzęty AGD i RTV,
  • oświetlenie typu led,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • ekologiczne materiały wykończeniowe jak kamień, drewno,
  • prysznice i krany zaprojektowane w taki sposób, by ograniczyć przepływ wody.

Rządowe programy wspierające kredytobiorców

Nie można zapomnieć o programie, który “wyznaczał trendy” na rynku nieruchomości i spowodował jego ożywienie w minionym roku. Był to oczywiście rządowy Projekt Bezpieczny kredyt 2%. Dzięki tej inicjatywie wiele osób mogło zakupić pierwszą nieruchomość na własne potrzeby. Według informacji przekazanych przez wiceprezesa ZBP do końca 2023 roku złożono ponad 100 tysięcy wniosków o jego przyznanie.

Następcą programu Bezpieczny kredyt 2% jest program Mieszkanie na start 2024. Ten rządowy projekt również umożliwi wzięcie kredytu na atrakcyjnych warunkach. Aktualnie trwają prace nad tym programem, ma on być dostępny w drugiej połowie 2024 roku.

Podsumowując, kluczowe kwestie, które kształtują na trendy na rynku nieruchomości w 2024 roku to atrakcyjna lokalizacja i dodatkowe udogodnienia w mieszkaniach, które nabrały znaczenia po pandemii Covid. Znaczny wpływ na rynek ma także zwiększenie świadomości ekologicznej, indywidualne preferencje nabywców oraz programy umożliwiające wzięcie kredytu na atrakcyjnych warunkach.