Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Na czym polega program Mieszkanie na start 2024?

Wiemy już, że program Bezpieczny kredyt 2% zostanie zastąpiony przez nowy,  rządowy projekt Mieszkanie na start 2024. Co warto wiedzieć o tym programie? Jakie będą jego założenia oraz kto z niego skorzysta? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Cieszący się ogromną popularnością program Bezpieczny kredyt 2% niedawno dobiegł końca. Jego “następcą” jest właśnie projekt Mieszkanie na start 2024, na który ,zgodnie z zapowiedziami, zostanie przeznaczone 500 mln złotych. Na razie program jest w fazie dopracowywania, a finalną wersję poznamy już za kilka miesięcy. Wiemy już jednak sporo na temat jego podstawowych założeń.

Na co będzie można przeznaczyć dofinansowanie uzyskane dzięki  programowi Mieszkanie na start 2024?

Podobnie jak w przypadku Bezpiecznego kredytu dofinansowanie w programie Mieszkanie na start 2024 zmniejszy raty kredytu na zakup nieruchomości przez pierwsze 10 lat. Kto będzie mógł skorzystać z nowego projektu rządowego? Według założeń będą to:

 • single przed 35 rokiem życia,
 • pary pozostające w związkach nieformalnych z dziećmi lub bez,
 • rodziny z przynajmniej trójką dzieci, które chcą zakupić większe mieszkanie,
 • osoby, które nie mają domu czy mieszkania ani prawa własności do nieruchomości.

Z kolei dofinansowanie przyznane w ramach nowego programu Mieszkanie na start będzie można przeznaczyć na zakup domu lub mieszkania z rynku wtórnego lub od dewelopera. A także na budowę domu lub zakup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej lub SIM/TBS.

Co ważne, w nowym programie zostały przewidziane odpowiednie oprocentowania kredytu dla gospodarstw domowych – w zależności od ilości osób. Zgodnie z założeniami projektu będą wynosiły kolejno:

 • 1,5% dla gospodarstw jednoosobowych i dwuosobowych,
 • 1% dla trzyosobowych,
 • 0,5% dla czteroosobowych,
 • oraz 0% dla pięcioosobowych.

Zatem najbardziej korzystne będą dla rodzin wielodzietnych, które mają co najmniej trójkę dzieci. Takie gospodarstwa domowe będą mogły przeznaczyć dofinansowanie nie tylko na zakup nieruchomości, ale także na zamianę jej na większą.

Z kolei same dopłaty będą różniły się w zależności od tego, ile jest osób w konkretnym gospodarstwie domowym. Kwoty te kształtują się następująco:

 • dla 1-osobowego gospodarstwa domowego  – do 200 tysięcy złotych,
 • dla 2-osobowego gospodarstwa domowego – do 400 tysięcy złotych,
 • dla 3-osobowego gospodarstwa domowego do 450 tysięcy złotych.

Bezpieczny kredyt 2% a Mieszkanie na start 2024

Czy nowy program Mieszkanie na start będzie tak popularny jak Bezpieczny kredyt”? Dowiemy się tego już za kilka miesięcy. Ze względu na bardzo atrakcyjne warunki dla rodzin wielodzietnych (czyli zerowe oprocentowanie kredytu) można ze sporą dozą pewności stwierdzić, że program wzbudzi zainteresowanie.

Co więcej, program Mieszkanie na start (podobnie jak jego poprzednik Bezpieczny kredyt) może w znacznym stopniu wpłynąć na sytuację na rynku nieruchomości. Mianowicie większy popyt przełoży się na wzrost cen, a najatrakcyjniejsze mieszkania szybko znikną z rynku.

Podsumowując, program “Mieszkanie na start” może odegrać znaczną rolę na rynku nieruchomości w 2024 roku. Już niebawem przekonamy się, jak bardzo wpłynie na rynek, a także przełoży się na ceny i dostępność mieszkań.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.