Początek lipca zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza nadejście przełomowego momentu dla tych, którzy marzą o zakupie nieruchomości na własne potrzeby, ponieważ będą mogli skorzystać z rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%. Według ekspertów rynku wszystko wskazuje na to, że ten projekt będzie prawdziwym hitem i ma ogromny potencjał, żeby znacząco zmienić sytuację w branży nieruchomości.

Program jako rozwiązanie dla osób, które nie mogły wziąć kredytu

Po pierwsze, program Bezpieczny kredyt 2% jest rozwiązaniem dla osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu lub po prostu obawiały się radykalnego podniesienia stóp procentowych. Zgodnie z założeniami projektu, każda osoba do 45 roku życia będzie mogła zakupić mieszkanie lub dom na własne potrzeby, jeśli spełni określone wymagania.

Rządowe wsparcie finansowe oraz niskie oprocentowanie kredytu

Zgodnie z założeniem programu, możliwe będzie skorzystanie z kredytu na niskim oprocentowaniu wynoszącym 2%, do którego należy doliczyć marżę oraz inne opłaty, co realnie daje ok. 2.8 – 2.9%. Co więcej, pierwsze 120 rat zostanie dofinansowane przez Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, dzięki czemu przez 10 lat będą one znacznie niższe, co z pewnością przyniesie ulgę kredytobiorcom. 

Co ważne, coraz więcej banków dołącza do tego programu lub wyraziło wstępne zainteresowanie, by wziąć w nim udział. Ponadto maksymalna kwota kredytu, a jest to 500 tysięcy w przypadku singli oraz 600 tysięcy w przypadku małżeństw oraz par z dziećmi, powinna w zupełności wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych.

Ponieważ wybór mieszkań w takim zakresie finansowania jest szeroki, co sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć nieruchomość, która spełnia jego potrzeby. 

Program Bezpieczny kredyt 2% a sytuacja na rynku nieruchomości

Jak wynika ze statystyk, które znajdują się na stronie Biura Informacji Kredytowej, w roku 2023 niemalże o połowę zmniejszyła się wartość udzielonych na mieszkania kredytów. Dlatego program ten jest przede wszystkim odpowiedzią na brak dostępu do kredytów, co uniemożliwiało wielu osobom zakup własnego mieszkania.

Program Bezpieczny kredyt 2% budzi ogromne zainteresowanie i może przyczynić się do zwiększenia popytu na nieruchomości.  Ustawa przewiduje limit środków, a co za tym idzie wymagane jest szybkie podjęcie decyzji wśród kupujących. 

Dlatego jeśli chcesz wziąć w nim udział, to jest to dobry moment na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. 

Warto również rozpocząć poszukiwania mieszkania lub domu przez system Moniter, a także negocjować cenę takiej nieruchomości i, jeśli jest taka możliwość, to dokonać rezerwacji u dewelopera.

Najprawdopodobniej zwiększenie dostępności do kredytów na niskim oprocentowaniu przełoży się na większe zainteresowanie mieszkaniami – czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego. To z kolei może skutkować wzrostem liczby transakcji na rynku nieruchomości.

A w rezultacie ich ceny, choć już są wysokie, mogą jeszcze wzrosnąć.

Wprowadzenie programu Bezpieczny kredyt 2% może mieć także wpływ na zwiększenie aktywności deweloperów. Większy popyt na nieruchomości przyczyni się do wzrostu liczby inwestycji oraz atrakcyjnych ofert na rynku. Deweloperzy mogą zauważyć większe zapotrzebowanie na mieszkania, co skłoni ich do tego, by oddawać do użytku nowe nieruchomości. 

Co oznacza wprowadzenie kredytu 2% dla inwestorów? 

Wprowadzenie Bezpiecznego Kredytu 2% wiąże się ze znacznym zwiększeniem popytu na nieruchomości. W związku z tym, że ustawa przewiduje limit kwotowy, klienci indywidualni będą chcieli jak najszybciej zdecydować się na zakup, lub rezerwacje mieszkań. 

Jakich mieszkań będą szukać klienci? Musimy pamiętać, że minimalny okres na jaki klienci kupują mieszkanie w kredycie 2% to 10lat. Klient z BK2% to osoba młoda, być może para, która najprawdopodobniej w ciągu tych 10 lat będzie chciała powiększyć rodzinę. Decydując się na tak długi okres będą szukać mieszkań co najmniej 2 pokojowych w górę, a limitem będzie wartość zdolności kredytowej. Ponownie powinny zyskać na wartości metraże pow. 35m2 (do tej pory największe wzrosty wartości, notowane były dla mieszkań poniżej 35m2).

Aby dokładnie wybierać mieszkania na inwestycje spełniające te właśnie kryteria, i być na bieżąco z rynkiem, zapoznaj się z aplikacją moniter.pl, którą możesz wypróbować za darmo przez 7dni.

Dodatkowo sytuację analizowaliśmy wraz z naszym expertem Ronaldem Szczepankiewiczem, a wideo dostępne jest dla zarejestrowanych użytkowników aplikacji pod https://moniter.pl/szkolenie_online

Podsumowanie

 Podsumowując, warto śledzić rozwój sytuacji na rynku nieruchomości. Jeśli masz zdolność kredytową i spełniasz warunki programu, to warto rozpocząć poszukiwania wymarzonego domu lub mieszkania. Ponieważ jego wprowadzenie może przyczynić się do wzrostu popytu i podniesienia cen nieruchomości. Dlatego najlepiej monitorować rozwój sytuacji, dzięki czemu będziesz mógł podjąć jak najlepszą decyzję inwestycyjną. 

Dla inwestorów, oznacza to kolejny pracowity okres ,w którym liczy się szybka reakcja i wykreowanie potencjału w mieszkaniach spełniających kryteria programu.  

Więcej artykułów o tematyce inwestowania w nieruchomości znajdziesz na stronie głównej stronie Strefy Wiedzy Inwestora