Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Czym są lokale użytkowe i czy warto w nie inwestować?

Trudno byłoby wyobrazić sobie rynek nieruchomości komercyjnych bez lokali o charakterze użytkowym. To obiekty, które wyróżnia to, że są w pełni przystosowane do prowadzenia rozmaitych form biznesu. W tym artykule wyjaśnimy, co charakteryzuje lokale użytkowe, jakie są ich rodzaje oraz czy warto w nie inwestować

Najpopularniejsze rodzaje lokali użytkowych 

Lokale użytkowe to nieruchomości lub wydzielone części danej nieruchomości, które nie spełniają funkcji mieszkalnej. Służą do tego, by wykonywać w nich różne rodzaje działalności. Aby móc prowadzić biznes w takim obiekcie, powinien on być tak przygotowany i wyposażony, aby spełniał wszystkie normy wymagane w konkretnej branży, czyli np. sanitarne, higieniczne czy te dotyczące bezpieczeństwa. Do najpopularniejszych lokali użytkowych zalicza się przede wszystkim:

  • lokale biurowe, gdzie prowadzona jest np. działalność administracyjna lub księgowa. Mogą to być obiekty o niewielkim metrażu dla kilkuosobowych firm lub biurowce typu open space w wieżowcach należące do międzynarodowych korporacji. Lokale biurowe najczęściej mieszczą się w centrum miasta lub w położonych na jego obrzeżach parkach biznesowych. Nieodzownym elementem lokali biurowych są parkingi przeznaczone dla pracowników i klientów. Większość lokali biurowych wyróżnia wysoki standard i funkcjonalne wyposażenie, co zapewnia pracownikom komfort i ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.
  • specjalistyczne gabinety, czyli przychodnie, gabinety lekarzy, placówki weterynaryjne. Są to obiekty, które muszą spełniać liczne normy, aby można było zacząć prowadzić w nich działalność. Są to normy sanitarne, związane z higieną czy bezpieczeństwem, np. wysokość pomieszczeń co najmniej 2,5 metra, osobne strefy na odpady medyczne oraz odpowiednia wentylacja.
  • lokale handlowe, czyli związane ze sprzedażą bezpośrednią. Zaliczają się do nich np. sklepy odzieżowe czy spożywcze. 
  • lokale usługowe, czyli np. salony kosmetyczne, fryzjerskie, zakłady szewskie, warsztaty samochodowe, studia tatuażu. Są to obiekty dopasowane do potrzeb klientów i odpowiednio wyposażone, co pozwala na profesjonalne wykonywanie konkretnych usług. 
  • punkty gastronomiczne – restauracje, kawiarnie, bary czy food trucki. Podobnie jak placówki medyczne – powinny spełniać szereg określonych przepisami norm sanitarno- epidemiologicznych. To między innymi:  minimalna wysokość pomieszczeń wynosząca co najmniej 2,5 metra, odpowiednia wentylacja oraz wydzielone miejsca do przechowywania produktów spożywczych i odpadów.

Warto wiedzieć, że wszystkie z wymienionych tutaj typów lokali użytkowych można szybko i łatwo znaleźć, korzystając z systemu Moniter

Czym się kierować przy wyborze lokalu użytkowego?

Szukając lokalu użytkowego, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę typ planowanej działalności, aby upewnić się, że obiekt spełnia normy wymagane w danej branży. Ważne jest również sprawdzenie, czy przestrzeń lokalu można dostosować do specyficznych potrzeb biznesu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z remontami lub modernizacjami.

Bardzo ważną rolę odgrywa także (tak jak w przypadku nieruchomości mieszkalnych i inwestycyjnych) lokalizacja. Trzeba zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze. W tym celu warto przeprowadzić badanie rynku, czy w danym miejscu jest zapotrzebowanie na konkretną działalność. A także sprawdzić, w jakiej odległości ma swoje obiekty konkurencja. Lokal użytkowy powinien być położony w miejscu o sporym natężeniu ruchu i dobrze skomunikowanym. Ważne jest także to, aby klienci mogli swobodnie zaparkować w jego pobliżu i bezpiecznie pozostawić auto.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest stan prawny lokalu użytkowego, który należy sprawdzić przed zakupem w księdze wieczystej. Trzeba się upewnić, że nieruchomość nie jest np. obciążona hipoteką. Warto także sprawdzić, czy lokal ma odpowiednie zgody i pozwolenia na prowadzenie danego biznesu.

Przed zakupem lokalu użytkowego należy także sprawdzić, czy inwestycja jest opłacalna. W tym celu trzeba zweryfikować, jakie będą potencjalne koszty utrzymania obiektu, czyli np. media, ubezpieczenie, podatek od nieruchomości, którego koszt jest kilkukrotnie wyższy niż podatek od lokalu mieszkalnego i stanowi istotny koszt przy liczeniu rentowności, ewentualnie czynsz w przypadku wynajmu.

Podsumowanie – Dlaczego warto zainwestować w lokal użytkowy?

Zakup lokalu użytkowego może przynosić stabilne dochody przez wiele lat. Lokale użytkowe, zwłaszcza te dobrze zlokalizowane i dostosowane do potrzeb rynku, są często wynajmowane na długie okresy. To z kolei zapewnia regularny przychód. Co więcej, w miarę rozwoju okolicy, wartość takiej nieruchomości może wzrastać, a to dodatkowo zwiększa potencjalny zysk z inwestycji. Lokal użytkowy to nie tylko miejsce służące do prowadzenia działalności, ale również inwestycja na przyszłość.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.