Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Dlaczego sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej to klucz do bezpiecznej transakcji?

Księga wieczysta to dokument, dzięki któremu można sprawdzić wszystkie ważne informacje dotyczące konkretnej nieruchomości. Dlaczego to tak istotne, żeby zweryfikować znajdujące się w niej zapisy przed zakupem domu, mieszkania czy działki? Gdzie można sprawdzić księgę wieczystą i jak odczytać podane w niej informacje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Czym jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste to oficjalne dokumenty, których prowadzeniem zajmują się sądy rejonowe. Każda nieruchomość z odrębną własnością powinna mieć założoną księgę wieczystą opatrzoną indywidualnym numerem (aczkolwiek zdarza się, że np. mieszkania lokatorskie lub spółdzielcze nie mają księgi wieczystej, wtedy trzeba ją założyć w przypadku zmiany statusu prawnego nieruchomości. Więcej na temat form własności nieruchomości można przeczytać we wpisie “Jakie są formy własności nieruchomości w Polsce i czym się różnią“). Czego można się dowiedzieć z jej zapisów? Dzięki zweryfikowaniu księgi wieczystej dowiemy się między innymi, czy osoba podająca się za właściciela nieruchomości, faktycznie tym właścicielem jest, a także, czy nie jest ona obciążona hipoteką. Dlatego znajomość zapisów w tym dokumencie jest niezwykle ważna dla osób, które chcą kupić mieszkanie czy dom. A więc zarówno dla tych, którzy chcą nabyć nieruchomość na własne potrzeby, jak i dla deweloperów.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Zweryfikowanie zapisów w tym dokumencie nie wymaga wizyty w sądzie rejonowym. Można 

to zrobić wygodnie i szybko przez internet. W tym celu wystarczy:

  • wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, 
  • przejść do działu z księgami wieczystymi,
  • wpisać składający się z trzech części numer,
  • zatwierdzić poprzez kliknięcie w “Wyszukaj księgę”.

Jakie zapisy znajdziemy w poszczególnych działach księgi wieczystej?

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. Pierwsza sekcja dotyczy opisu nieruchomości. W dziale I znajdziemy:

  • numer ewidencyjny, 
  • informację na temat lokalizacji, czyli dokładny adres,
  • opis nieruchomości, a więc, czy jest to dom, mieszkanie, działka, 
  • datę budowy domu bądź mieszkania oraz metraż, ilość pięter, pokoi, a w przypadku działki – powierzchnię,
  • informację o przeznaczeniu nieruchomości, np. czy działka ma charakter rolny, czy jest przeznaczona pod budowę,
  • a niekiedy także mapy oraz plany geodezyjne.

Dział II

Z kolei w II dziale księgi wieczystej znajdziemy informacje o tym, kto jest właścicielem, ewentualnie współwłaścicielem nieruchomości. W tej sekcji znajdują się dokładne dane osobowe właściciela oraz informacje dotyczące podstawy prawnej zakupu (a więc, czy nieruchomość została zakupiona, czy może przekazana w spadku lub w formie darowizny). Z tego działu dowiemy się również, jakie są ewentualne ograniczenia, które dotyczą dysponowania domem czy mieszkaniem.

Dział III

To tak zwany dział obciążeń. Znajdziemy w nim informacje o:

  • użytkowaniu wieczystym,
  • zastawach rejestrowych,
  • ograniczeniach dotyczących dysponowania nieruchomością,
  • toczących się postępowaniach o charakterze sądowo-administracyjnym,
  • prawie do pierwokupu.

Dział IV

Ostatni, czwarty dział to tak zwana sekcja hipotek. Znajdziemy w nim informacje o ewentualnych obciążeniach danej nieruchomości oraz o tym, na jaką opiewają kwotę. Z tego działu dowiemy się także, kto jest wierzycielem, kiedy założono hipotekę i kiedy ona wygasa.

Podsumowując – sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej jest niezwykle istotne przed zakupem nieruchomości. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów finansowych oraz prawnych w przyszłości i będziemy spać spokojnie.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.