Niedawno na blogu pisaliśmy o wzbudzającym ogromne emocje projekcie tak zwanej ustawy antyfliperskiej przygotowanej kilka miesięcy temu przez posłów Lewicy. Jak wyglądały dalsze losy tej dyskusyjnej inicjatywy? Czy fliperzy i osoby, które planują zakup mieszkania, mogą odetchnąć z ulgą?
Ustawa antyfliperska – główne założenia
Na samym początku przypomnijmy, czego dotyczył ten projekt. Przedstawiciele Lewicy doszli do wniosku, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest niekorzystna dla młodych osób planujących zakup mieszkania. Jak można było usłyszeć na jednej z konferencji prasowych tej partii w Sejmie, jest to bezpośrednio związane z działaniem fliperów. Rzekomo degradują oni rynek nieruchomości.
A uściślając, ich działania przekładają się bezpośrednio na wzrost cen oraz na zmniejszanie dostępnej puli mieszkań na rynku w przystępnych cenach (szczególnie dotyczy to dużych miast). To z kolei powoduje, że młodym osobom jest trudno znaleźć nieruchomość na cele mieszkaniowe, a później ją sfinansować ze względu na duży koszt takiej inwestycji.
Jakie reakcje wywołał projekt ustawy antyfliperskiej?
Ten projekt spotkał się ze znaczną krytyką ze strony ekspertów rynku nieruchomości i przedsiębiorców, którzy dobitnie wskazywali, jakie są rzeczywiste powody błyskawicznie rosnących cen nieruchomości. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu pt.”Na czym polega ustawa antyfliperska”.
Przypomnijmy, że projekt przygotowany przez posłów Lewicy dotyczył podniesienia podatku PCC. Czego efekty odczuliby nie tylko fliperzy, ale także każda osoba planując kupić mieszkanie na własne potrzeby. Obecnie stawka podatku PCC wynosi 2%. Natomiast zgodnie z projektem miała ona wzrosnąć do:
- 10% – w przypadku nieruchomości zbytych do roku po ich zakupie,
- 6% – obejmująca nieruchomości sprzedane między 12 a 24 miesiącem od ich zakupu,
- oraz 4% – w przypadku nieruchomości zbytych pomiędzy dwoma a trzema latami do momentu ich zakupu.
Co więcej, projekt zakładał także wprowadzenie dodatkowego opodatkowania flipperów. Głównym celem tego pomysłu było ograniczenie ilości przygotowywanych przez nich mieszkań w przypadku zakupu co najmniej 3 nieruchomości w ciągu 5 lat.
Jak zagłosowano w sprawie ustawy antyfliperskiej?
Pierwsze czytanie ustawy w Sejmie odbyło się 28 czerwca 2024 roku. Projekt został od razu odrzucony w całości. Za odrzuceniem projektu ustawy antyfliperskiej głosowało 232 posłów, przeciwko – 190, natomiast 8 wstrzymało się od głosu.
Wielu fliperów i osób, które planują w niedługim czasie kupić mieszkanie, z pewnością odetchnęło z ulgą, że ten budzący kontrowersje projekt nie trafił do dalszych prac. W końcu, jak pisaliśmy w poprzednim artykule, na ceny rynkowe nieruchomości mają wpływ przede wszystkim czynniki gospodarcze, ekonomiczne i społeczne, a nie działalność fliperów.
Teraz, gdy już wiadomo, że podatek PCC nie zostanie podniesiony do astronomicznych stawek, zarówno fliperzy, jak i osoby poszukujące lokalu dla siebie, mogą zacząć rozglądać się za mieszkaniami, korzystając z Monitera. Ponieważ już wkrótce mamy poznać szczegóły rządowego programu dofinansowania kredytów, który z pewnością wpłynie na ożywienie sytuacji rynkowej.