Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Zakup mieszkania bez podatku PCC, czyli rewolucyjna zmiana dla osób kupujących nieruchomości

31 sierpnia weszły w życie rewolucyjne zmiany dotyczące podatku PCC od mieszkań na rynku wtórnym. Rząd podjął decyzję o jego likwidacji, ale po spełnieniu określonych w nowej ustawie warunków. Co warto wiedzieć o podatku PCC w nieruchomościach? Jakie dokładnie zapisy znajdują się w znowelizowanej ustawie? I kto przede wszystkim z nich skorzysta? Sprawdźmy.

Czym jest podatek PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) to forma opodatkowania umów  oraz czynności prawnych związanych z nieruchomościami. Dotyczy między innymi takich transakcji, jak:

  •  sprzedaż nieruchomości,
  •  umowy pożyczki, darowizny,
  •  ustanawianie hipoteki,
  •  dziedziczenie.

Stawki podatku PCC w Polsce są zróżnicowane i zależą od rodzaju umowy. W przypadku transakcji dotyczących nieruchomości – takich jak zakup mieszkania – podatek PCC wynosi  2% wartości nieruchomości.

Do tej pory każda osoba, która kupowała mieszkanie na rynku wtórnym, była zobowiązana do odprowadzenia podatku PCC. Teraz, zgodnie z rozporządzeniem z 31 sierpnia, została zniesiona konieczność odprowadzenia podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania/domu na rynku wtórnym. 

Dzięki temu osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość będą mogły zaoszczędzić – i to całkiem spore kwoty. W zależności od wartości takiej nieruchomości może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo – nabywając nieruchomość za 300 tysięcy złotych można zaoszczędzić 6 tysięcy złotych. Z kolei kupując np. nieruchomość za 400 i 500 tysięcy, redukujemy wydatek o kolejno 8 i 10 tysięcy złotych.

Program “Bezpieczny kredyt 2%” a zniesienie podatku PCC

Wprowadzony niedawno Program “Bezpieczny kredyt 2%” bez wątpienia zrobił furorę na rynku nieruchomości. To cieszący się dużą popularnością rządowy projekt. Program ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania, umożliwiając wzięcie kredytu na niskim oprocentowaniu.

Dwa miesiące później rząd wprowadził ustawę o zlikwidowaniu podatku PCC dla tych, którzy chcą kupić pierwszą nieruchomość. W praktyce możliwość skorzystania z tych dwóch programów po prostu znacznie obniża koszty zakupu nieruchomości.

A to z kolei ogromna korzyść dla potencjalnych nabywców, którzy na likwidacji PCC mogą zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Te pieniądze bez wątpienia przydadzą się na inne wydatki związane z zakupem domu czy mieszkania.

Samo wyszukiwanie mieszkań czy domów na własne potrzeby ułatwi system Moniter, który można przetestować całkowicie bezpłatnie. Jest to aplikacja stworzona nie tylko z myślą o inwestorach, ale także osobach, które szukają nieruchomości dla siebie. Dzięki niej cały proces szukania domu czy mieszkania staje się banalnie łatwy i intuicyjny.

Najważniejsze zalety wynikające z likwidacji podatku PCC

Nie ma co ukrywać, że wprowadzenie tej ustawy będzie (podobnie jak program Bezpieczny kredyt 2%) impulsem do podjęcia decyzji o kupnie pierwszej nieruchomości. Szczególnie ułatwi to sytuację młodym osobom, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na zakup mieszkania (ze względu na problem z dostępem do kredytów, wysokie raty i ceny nieruchomości w dużych miastach).

Środki, które trzeba było przeznaczyć na podatek PCC, można teraz wykorzystać w inny sposób np. zainwestować je w zakup mebli, sprzętów AGD,  RTV lub remont. I nie ma co ukrywać, że jest to korzystne dla młodych, 20 czy 30-letnich osób, dla których, ze względu na wysokie koszty, zakup mieszkania był barierą nie do pokonania.

Zniesienie podatku PCC prawdopodobnie przyspieszy także tempo transakcji na rynku wtórnym, bo więcej osób będzie mogło pozwolić sobie na zakup nieruchomości bez dodatkowego obciążenia finansowego.

Zmiany te mogą również wpłynąć na rynek deweloperski. Osoby, które wcześniej planowały kupić nieruchomość bezpośrednio od dewelopera, teraz mogą rozważać zakup na rynku wtórnym – ze względu na korzystne ulgi podatkowe. 

Podsumowując – zniesienie podatku PCC i możliwość równoczesnego skorzystania z programu Bezpieczny Kredyt 2% – to bez wątpienia opłacalne połączenie. Te programy z pewnością zachęcą młode osoby do zakupu pierwszej nieruchomości na własne potrzeby. A w szukaniu wymarzonego domu czy mieszkania pomoże funkcjonalny system Moniter.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.