Zdjęcia zagraconych mieszkań na portalach ogłoszeniowych z dziesiątkami osobistych przedmiotów potrafią skutecznie odstraszyć potencjalnych kupców. Taka nieruchomość bez wątpienia nie znajdzie szybko nowego nabywcy. W przeciwieństwie do mieszkania, w którym wykonano tak zwany home staging. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega ta metoda oraz kto i kiedy ją stworzył. Przedstawimy także kilka niezawodnych technik, które są wykorzystywane przez profesjonalnych home stagerów.
Kilka słów o historii home stagingu
Home staging to metoda pozwalająca szybciej i drożej sprzedać lub wynająć nieruchomość poprzez odpowiednie przygotowanie i zaaranżowanie wystroju mieszkania lub domu. Powstał on w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku.
Jego prekursorką była Amerykanka Barb Schwarz. Ta agentka nieruchomości dostrzegła, jak ogromny wpływ na potencjalne zainteresowanie klientów ma odpowiednie przygotowanie mieszkania. Z czasem opatentowana przez nią metoda zyskała popularność w całych Stanach Zjednoczonych. Barb Schwarz napisała wiele książek o aranżacji wnętrz, a także otworzyła szkołę dla przyszłych home stagerów.
Zgodnie z przeprowadzonymi przez nią badaniami wykonanie home stagingu w mieszkaniu może podnieść cenę nieruchomości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Trzeba tylko wykorzystać odpowiednie techniki, które sprawią, że potencjalny kupiec od razu poczuje się w mieszkaniu jak u siebie w domu.
Co zainspirowało prekursorkę home stagingu?
Podczas tworzenia kluczowych technik home stagingu Barb Schwarz inspirowała się teatrem. A konkretnie samą sceną teatralną, na której wszystko widać dokładnie jak na dłoni. Znajdują się na niej tylko niezbędne przedmioty, a scenografia jest spójna oraz świetnie wyeksponowana przez odpowiednie oświetlenie.
Barb Schwarz stwierdziła, że potencjalny kupujący ma czuć się tak, jakby siedział na widowni, gdy przychodzi obejrzeć nieruchomość. Mieszkanie po prostu musi zrobić na nim jak najlepsze pierwsze wrażenie. A do tego niezbędne są takie elementy jak: przestrzeń, oświetlenie, meble oraz dodatki tworzące spójną, estetyczną całość. Dzięki temu każdy poczuje się swobodnie w takiej nieruchomości – zupełnie tak, jakby był już u siebie w domu.
Kilkadziesiąt lat później moda na home staging przywędrowała z USA do Europy, było to około 2010 roku. Od tamtego czasu popularność metody wykreowanej przez Barb Schwarz ciągle wzrasta. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych home stagerów, przygotowując mieszkanie do sprzedaży.
Najważniejsze techniki wykorzystywane w home stagingu
Jak już wspominaliśmy, home staging ma sprawić, że wnętrze mieszkania/domu będzie spójne, harmonijne i estetyczne. Aby uzyskać taki efekt, osoby zajmujące się home stagingiem wykorzystują właśnie te opisane poniżej zasady.
W pierwszej kolejności takie mieszkanie trzeba odgracić. Oznacza to pozbycie się wszelkich mebli i sprzętów, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne wysprzątanie mieszkania. Podczas prezentacji powinno być czyste, zadbane i schludne.
Warto także pamiętać o tym, aby w razie konieczności odmalować ściany, jeśli mają zabrudzenia, czy naprawić lub wymienić uszkodzoną podłogę. Wszystkie sprzęty, które znajdują się w mieszkaniu, powinny działać bez zarzutu. Dlatego trzeba pamiętać o wcześniejszym przeprowadzeniu drobnych napraw.
Bardzo ważne jest zachowanie minimalizmu podczas aranżacji mieszkania. Najlepiej stosować stonowane kolory, takie jak: biel, beże, szarości, a także naturalne materiały – np. drewno. Neutralne kolory ścian i podłóg ożywią kolorowe dodatki, np. poukładane na fotelu lub kanapie poduszki w kolorze zielonym, brązowym, żółtym czy niebieskim. Pamiętajmy jednak, że odcienie powinny być stonowane, a nie jaskrawe.
Trzeba także pamiętać o tym, że pomieszczenia powinny być dobrze oświetlone, ponieważ oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w home stagingu. Jeśli prezentacja mieszkania odbywa się w ciągu dnia, to najlepiej odsłonić zasłony, aby zapewnić dostęp do dziennego światła.
Gdy prezentacja odbywa się w godzinach popołudniowych, to warto wykorzystać oświetlenie o ciepłej lub neutralnej barwie. Wówczas pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przytulnych. Oprócz wiszących i stojących lamp można wykorzystać także kinkiety czy oświetlenie typu led. Świetnie wyeksponuje ono poszczególne części pomieszczenia.
Ważnym elementem home stagingu są także dekoracyjne dodatki w mieszkaniu. Dzięki nim wnętrza zyskują na atrakcyjności i stają się bardziej przytulne. Oprócz wcześniej wspomnianych poduszek można wykorzystać także narzuty na łóżko oraz dywany w stonowanej kolorystyce. Świetnie sprawdzą się także lustra, zarówno większe, jak i mniejsze, które optycznie powiększą przestrzeń.
Nie można także zapomnieć o dekoracjach mieszkania takich jak: grafiki, obrazy czy plakaty na ścianach. Warto również kupić kwiaty doniczkowe lub świeże, i umieścić je w wazonie, aby przyozdobić mieszkanie przed prezentacją. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie lampionów i świec zapachowych. Na komodzie czy parapecie można także umieścić dekoracyjne figurki albo porcelanowe lub ceramiczne komplety wazonów.
Podsumowanie – Dlaczego warto wykonać home staging?
Zastosowanie wszystkich tych technik sprawi, że mieszkanie zyska estetyczny i schludny wygląd. A dzięki temu będzie to także przestrzeń uniwersalna, w której każdy od razu poczuje się dobrze. To z kolei przełoży się na większe zainteresowanie potencjalnych klientów i możliwość wynegocjowania znacznie wyższej ceny. Podsumowująć, warto zrobić profesjonalny home staging, bo pamiętajmy, że w sprzedaży pierwsze wrażenie często jest najważniejsze. A w znalezieniu świetnie zaaranżowanego mieszkania do zakupu lub na wynajem najlepiej sprawdzi się Moniter.