Osoby działające na rynku nieruchomości doskonale zdają sobie sprawę, że muszą nieustannie trzymać rękę na pulsie. Wynika to z faktu, że najatrakcyjniejsze domy czy mieszkania wystawione na portalach ogłoszeniowych błyskawicznie z nich znikają. Przeglądanie stron z ofertami to jeden z najpopularniejszych sposobów poszukiwania nieruchomości (a najlepiej korzystać w tym celu z systemu Moniter, który gromadzi wszystkie oferty w jednym miejscu), ale nie jedyny. Alternatywną metodą są tzw. off-market deals. Czym dokładnie są? Dlaczego warto ich szukać i gdzie można je znaleźć? Na te pytania odpowiemy w tym wpisie.
Czym są Off-market deals?
Off-market deals to transakcje kupna lub sprzedaży nieruchomości niedostępne na popularnych portalach z ogłoszeniami czy w biurach nieruchomości. Uściślając, są to oferty dostępne jedynie dla wąskiego grona odbiorców (i można je znaleźć na grupie Monitera na Facebooku), jak inwestorzy lub pośrednicy, czy osoby znające właściciela nieruchomości. W przypadku off-market deals sprzedający często nie chce, aby nieruchomość znalazła się na portalu ogłoszeniowym i była widoczna dla wszystkich. Właścicielowi często zależy nie tylko na dyskrecji i możliwości dokonania szybkiej transakcji, ale także na tym, aby mieszkanie czy dom nie trafiły w niepowołane ręce.
Dlaczego warto szukać okazji off-market?
Znalezienie nieruchomości poza rynkiem i jej zakup może mieć wiele zalet, do których można zaliczyć między innymi:
Mniejszą konkurencyjność – pomimo że rynek obecnie jest określany jako zdominowany przez kupujących, to atrakcyjne oferty i tak błyskawicznie znikają. A w przypadku ofert typu off-market chętnych na zakup nieruchomości jest, rzecz jasna, dużo mniej.
Lepszą cenę – właściciel takiej nieruchomości często liczy na przeprowadzenie szybkiej transakcji i jest skłonny obniżyć cenę.
Więcej czasu na analizę – a zatem brak presji, że trzeba błyskawicznie podjąć decyzję o zakupie, zanim ktoś inny nas ubiegnie.
Nie ma co ukrywać, że dla inwestorów oferty off market to często szansa na rentowną inwestycję, zanim inni w ogóle dowiedzą się o jej istnieniu.
Jak dotrzeć do ofert off-market?
Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, ale istnieją skuteczne sposoby na to, co zrobić, by być na bieżąco z ofertami typu off-market. Oto kilka sprawdzonych metod:
Budowanie sieci kontaktów – warto utrzymywać relacje z osobami z branży: pośrednikami, notariuszami, zarządcami czy deweloperami. To właśnie ta grupa najczęściej dowiaduje się pierwsza o tym, że dana nieruchomość ma zostać sprzedana.
Kontakt z właścicielami mieszkań – dobrą metodą jest także pozostawienie ulotki czy kartki z numerem telefonu w skrzynce na listy z informacją o chęci zakupu.
Obserwacja lokalnego rynku – choć opuszczone domy lub puste mieszkania to dzisiaj raczej rzadkość, to w wielu miastach lub mniejszych miejscowościach wciąż można takie znaleźć. Warto wtedy np. zasięgnąć informacji od sąsiadów, czy taka nieruchomość jest do kupienia. Może się zdarzyć, że np. właściciel wyjechał za granicę i chętnie sprzeda mieszkanie, które jest dla niego problematyczne, i to jeszcze w atrakcyjnej cenie.
Własne ogłoszenia – warto wykazać się inicjatywą i zamiast czekać, aż pojawi się oferta off-market, zacząć działać na własną rękę. Na przykład zamieszczając ogłoszenie, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania czy domu w danej lokalizacji. Jest bardzo prawdopodobne, że zobaczy to osoba, chcąca sprzedać nieruchomość, i skontaktuje się z nami jeszcze przed opublikowaniem ogłoszenia na portalach.
Grupy lokalne w mediach społecznościowych – na Facebooku i innych platformach systematycznie pojawiają się oferty nieruchomości od mieszkańców. Czasem trafiają tam szybciej niż na portale ogłoszeniowe.
O czym pamiętać, kupując off-market?
Choć oferty off-market niejednokrotnie należą do najbardziej atrakcyjnych, to warto dokładnie zweryfikować, czy zakup takiej nieruchomości jest bezpieczny i opłacalny. W tym celu należy:
Sprawdzić stan prawny w księdze wieczystej i upewnić się, że nieruchomość nie ma zadłużeń ani innych obciążeń.
Zabezpieczyć transakcję – pomocna może być umowa przedwstępna lub konsultacja z prawnikiem.
Wycenić wartość – porównać cenę z innymi podobnymi nieruchomościami w danej okolicy i o podobnym metrażu.
Dać sobie czas na przemyślenie – pamiętajmy, aby nie kierować się emocjami przy zakupie. Gdy mieszkanie jest podejrzanie tanie, to może się okazać, że wcale nie jest okazją. Dlatego lepiej gruntownie zweryfikować rentowność takiej inwestycji, niż stracić pieniądze.
Off-market deals to dla wielu kupujących prawdziwy game changer. Pozwalają zakupić nieruchomość bez trudu i konieczności stawiania w szranki z konkurencją. Ale pozyskiwanie takich ofert wymaga też wysiłku. Trzeba zbudować sieć kontaktów z osobami, które mają do nich dostęp, a także intensywnie szukać nieruchomości na własną rękę. Jednak jest to wysiłek, który się opłaca. Bo możemy w ten sposób znaleźć okazyjną nieruchomość poniżej ceny rynkowej, która okaże się znakomitą inwestycją.