Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Jak uniknąć problemów?

Wynajmowanie mieszkań jest bez wątpienia opłacalnym źródłem dochodu, a ceny najmu wciąż rosną. Jednak warto pamiętać o tym, że gdy inwestujesz w ten sposób, to mogą Cię spotkać różne problematyczne sytuacje – czy to związane z lokatorami, czy różnymi awariami lub usterkami, które mają miejsce w lokalach. Dlatego najlepiej z wyprzedzeniem przygotować się na tego rodzaju okoliczności, bo dzięki temu nic Cię nie zaskoczy. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania.

Jak wynająć mieszkanie, by uniknąć problemów z lokatorami?

Jedną z najważniejszych spraw, zanim wynajmiesz mieszkanie, jest oczywiście zweryfikowanie przyszłych lokatorów. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój najemca jest osobą rzetelną, i, co najważniejsze, wypłacalną.

A jak wiadomo, kwoty najmu nie należą do najniższych. W 2023 za wynajem mieszkania trzeba zapłacić aż o prawie 30% więcej niż w 2022. Więc jest to spore zobowiązanie finansowe, na które lokatorzy powinni być przygotowani. 

Każdy chce uniknąć szkody. Jednak najem mieszkania to droga pełna niewiadomych. Nigdy nie wiadomo, na kogo trafimy, lub co przytrafi się lokatorom. Dlatego przed podjęciem decyzji o wynajmie zwróć uwagę na szereg zabezpieczeń, które pozwolą Ci spać spokojnie.

Jak wynajmować mieszkanie, by mieć pewność, że najemca będzie regularnie płacił czynsz?

Niestety niepłacenie czynszu to problem, z którym możesz mieć do czynienia, jeśli działasz w branży nieruchomości. Jak zatem zweryfikować najemcę, czy jest w stanie zapłacić za wynajem zanim przekażesz mu swoje mieszkanie? 

Najważniejsze jest sprawdzenie, czy taka osoba jest wypłacalna. W tym celu powinieneś przede wszystkim zapytać najemcę, czy jest zatrudniony na etat. Poproś także, by pokazał Ci kopię umowy zawartej z pracodawcą lub przedstawił zaświadczenie o zarobkach.

Weryfikacja najemcy przez wynajmem – Jak to zrobić?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności najemcy, możesz sprawdzić, czy taka osoba figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Warto także skontaktować się z poprzednim wynajmującym i zasięgnąć opinii na temat lokatora, czy poprosić o ewentualne rekomendacje.

Dobra umowa najmu – Sposób na niepilnujących rozliczeń

By rozwiązać problem związany z najemcami, którzy nie płacą czynszu, warto także  zabezpieczyć się stosowną umową. W takim przypadku świetnie sprawdzi się umowa najmu okazjonalnego, która chroni przed nieuczciwymi lokatorami.

Z grubsza taka umowa powinna zawierać wszelkie istotne z punktu widzenia zabezpieczenia wynajmu elementy, w tym:

 • Informacje ogólne – charakter lokum, metraż, dostawcę mediów, datę i miejsce podpisania umowy
 • Aktualny opis stanu mieszkania
 • Stan umeblowania
 • Dane dotyczące trwania umowy i wykaz opłat za media
 • Informacje na temat zaliczek na poczet regularnych opłat
 • Wykaz urządzeń na wyposażeniu w tym sprzęty AGD, RTV
 • Informacje na temat kaucji
 • Protokół zdawczo-odbiorczy
 • Miesięczny okres wypowiedzenia umowy w razie problemów

Więcej na jej temat przeczytasz we wpisie – Umowa najmu okazjonalnego, co należy o niej wiedzieć.

Co może zrobić właściciel mieszkania, gdy najemca nie płaci czynszu i rachunków na czas?

Kolejną sprawą, która spędza sen z powiek właścicielom mieszkań na wynajem, jest notoryczne spóźnianie się z opłatą za czynsz. Oczywiście nie zawsze wynika to ze złej woli. Może to być jednorazowa sytuacja – bo np. lokator zapomniał wysłać przelew.

Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, najlepiej wysyłać najemcom przypomnienia z informacją, do kiedy mają zapłacić czynsz. Możesz także gratyfikować lokatorów rabatami, jeśli płacą w terminie. To na pewno ich zmotywuje, a Ty będziesz miał pieniądze zawsze na czas.

na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania

Remonty i naprawy sprzętów, niespodziewane usterki – Co zrobić w takiej sytuacji?

Kolejnym problemem, z którym zapewne przyjdzie Ci się zmierzyć, jeśli wynajmujesz mieszkania, są różnego rodzaju awarie czy usterki w lokalach. Zawsze powinieneś mieć przygotowany plan działania na wypadek takiej sytuacji, gdyby nagle Cię zaskoczyła.

W przypadku technicznych awarii różnego rodzaju sprzętów domowych możesz się zabezpieczyć, wykupując przedłużoną gwarancję, która np. obejmuje ich wymianę na nowe, bądź darmową naprawę.

Z kolei w przypadku usterek, najlepiej mieć pod ręką sprawdzonego fachowca. Takiego, który w razie potrzeby szybko przyjedzie do mieszkania i zajmie się ich naprawą, nie żądając za to bajońskiej sumy.

Wynajem mieszkania a nadmierne zużycie mediów przez najemce

Często spotykanym problemem w mieszkaniach na wynajem jest także nadmierne zużycie prądu, wody lub wysokie rachunki za media. Co możesz zrobić, by uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim regularnie kontroluj wysokość opłat. Jeśli zauważysz, że zużycie wody czy prądu jest znacznie powyżej średniej – zareaguj i porozmawiaj z najemcami. Warto także spisywać sobie stany liczników, by wiedzieć, jakie jest zużycie.  

Mieszkania na wynajem – Jak się do tego przygotować, by nie szukać innego najemcy nieruchomości?

Pozyskanie rzetelnych i wypłacalnych najemców, którzy będą korzystali z Twojego mieszkania, nie jest prostą sprawą. Jednak możesz się do tego odpowiednio przygotować, tak samo, jak w przypadku awarii, usterek czy innych problematycznych sytuacji.

Dlatego pamiętaj, że dobrze opracowany plan działania to podstawa. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat tego, jak odpowiednio zorganizować proces najmu od A do Z, to zamów e-booka: Jak skutecznie zarządzać najmem, aby zyskać więcej czasu i dobrych najemców

Dowiesz się między innymi, jak:

 •  Przygotować mieszkanie i w co je wyposażyć
 •  Napisać dobre ogłoszenie, które przyciąga klientów
 •  Radzić sobie w trudnych sytuacjach z najemcami
 •  Zautomatyzować proces najmu
 •  Wybrać pomocne narzędzia i technologie, które przyspieszą pracę

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania – Podsumowanie

Wszystkie te wskazówki możesz potem wykorzystać w praktyce, a cały proces będzie znacznie łatwiejszy. Dzięki temu zyskasz więcej czasu i będziesz mógł się skoncentrować na pozyskiwaniu nowych inwestycji i rozbudowywaniu swojego portfela.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.