Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Jakie pytania zadać właścicielowi przed zakupem nieruchomości? Ten poradnik pozwoli Ci bezpiecznie zainwestować pieniądze.

Znalezienie odpowiedniej nieruchomości inwestycyjnej, która przyniesie Ci realny zysk, nie jest łatwe, jednak jesteś w stanie się do tego dobrze przygotować. Wystarczy trzymać się określonego planu, który został opracowany przez specjalistów branży nieruchomości.

Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania, a także jakie kluczowe pytania zadać jego właścicielowi podczas prezentacji. Dzięki temu upewnisz się, że nieruchomość, która Cię interesuje, jest w dobrym stanie technicznym i prawnym, a w rezultacie zyskasz gwarancję, że inwestycja będzie bezpieczna oraz rentowna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji? Jak dopasować ją do konkretnego najemcy?

Po pierwsze, gdy chcesz kupić nieruchomość pod inwestycję, to postępuj zgodnie z opisanymi tu zasadami. Określ, kto jest docelowym klientem – czy są to osoby pracujące, rodziny z dziećmi lub studenci. Na tej podstawie przygotuj mieszkanie o najlepiej dostosowanym pod najemcę standardzie. Więcej na temat tego, jak wybrać mieszkanie pod inwestycję, przeczytasz we wpisie: Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku.

Przede wszystkim wybierz nieruchomość w odpowiedniej lokalizacji (weź pod uwagę, dla jakiej grupy docelowej ma być przeznaczona). Jeśli to mieszkanie dla osób pracujących, to najlepiej, żeby znajdowało się jak najbliżej centrum miasta, biznes parków, fabryk, dużych przedsiębiorstw.

Przygotowując mieszkania dla rodzin z dziećmi, zwróć uwagę, by nieruchomość znajdowała się w pobliżu szkół, przedszkoli, parków, terenów zielonych. Gdy chcesz wynajmować lokale dla studentów, to szukaj mieszkań, które są oddalone maksymalnie 1 km od uczelni i dobrze z nimi skomunikowane.

Szukając odpowiedniego mieszkania, pamiętaj o tym, by dokładnie zweryfikować okolicę, w której się znajduje. Przede wszystkim upewnij się, kto mieszka w takiej dzielnicy i czy jest bezpieczna. Zwróć także uwagę, czy przy budynkach znajdują się parkingi dla mieszkańców.

Dlaczego stan budynku ma tak duże znaczenie przy zakupie nieruchomości?

Bez wątpienia warto zainwestować w mieszkanie, które znajduje się w zadbanym budynku. Dlatego też zaobserwuj, jak wygląda jego elewacja, ewentualnie zorientuj się, czy w najbliższym czasie ma zostać przeprowadzona renowacja. Po drugie, przyjrzyj się, w jakim stanie jest klatka schodowa – czy jest czysta i zadbana, czy drzwi (zarówno do klatki, jak i do samego mieszkania), są wymienione na nowe. Jeśli tak, to oznacza to, że zarówno wspólnota, jak i mieszkańcy dbają o wygląd takiego budynku, co przełoży się na to, że szybciej znajdziesz najemców.

Jakie pytania warto zadać właścicielowi nieruchomości podczas prezentacji?

Gdy już wejdziesz do mieszkania, którym jesteś zainteresowany, to pamiętaj o tym, żeby zadać właścicielowi jak najwięcej pytań. Dzięki temu poznasz wszystkie wady i zalety takiej nieruchomości, co pomoże Ci w podjęciu decyzji o jej zakupie. Przede wszystkim zorientuj się:

  • z jakiego powodu właściciel zbywa nieruchomość oraz kiedy będzie dostępna,
  • ilu właścicieli miało mieszkanie,
  • jaki jest jego realny metraż, czy do lokalu przynależy piwnica, czy lokal ma miejsce parkingowe,
  • ile wynoszą opłaty za mieszkanie – czynsz, ubezpieczenie, a także, jakie jest orientacyjne zużycie mediów, wody, prądu,
  • w jakim stanie są instalacje – elektryczna, wodno-kanalizacyjna i czy wymagają wymiany na nowe,
  • kiedy mieszkanie przeszło ostatnio generalny remont, co wymaga natychmiastowej naprawy, w jakim stanie są ściany, podłogi, okna,
  • czy mieszkanie ma księgę wieczystą. Przed zakupem koniecznie sprawdź zawarte w niej zapisy. Dzięki temu upewnisz się, że lokal np. nie jest obciążony hipoteką,
  • jak wyglądają plany zagospodarowania przestrzennego – czy przypadkiem w pobliżu nie powstanie np. droga ekspresowa, autostrada.
  • jakie są warunki sprzedaży, czy możesz negocjować cenę mieszkania.

Dobre przygotowanie do prezentacji i zadawanie konkretnych pytań to podstawa, dzięki temu dowiesz się jak najwięcej na temat takiej nieruchomości, a jej zakup będzie w 100% bezpieczny. Dlatego warto mieć przy sobie listę z pytaniami do właściciela. Taką kompletną i uporządkowaną listę pytań przed zakupem nieruchomości, przygotowaną we współpracy z ekspertem, zamówisz w Sklepie Inwestora. Dzięki temu żadne istotne pytanie Ci nie umknie. Co więcej, taka lista jest niezbędna w negocjacjach z właścicielem. Dzięki pytaniom kontrolnym szybko zorientujesz się, jakie mankamenty ma taką nieruchomość, a w rezultacie wynegocjujesz znacznie lepszą cenę.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.