Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

jak kupić mieszkanie

Jak kupić mieszkanie – Poradnik krok po kroku

Decyzja o zakupie mieszkania, czy to na własne potrzeby, flipa lub wynajem, nie może być podejmowana pochopnie. Jednak zanim zainwestujesz pieniądze w konkretną nieruchomość, to najpierw trzeba ją znaleźć. A to może być prawdziwe wyzwanie. Dlatego w tym artykule dokładnie rozpiszemy, jak kupić mieszkanie krok po kroku uwzględniając oczekiwania oraz koszty.

Zakup mieszkania – Jak szybko znaleźć nieruchomość, która spełni oczekiwania?

Przeglądanie dziesiątek portali ogłoszeniowych w internecie to bez wątpienia czasochłonne zadanie. Jak zatem znaleźć mieszkanie, nie spędzając wielu godzin przed komputerem, kiedy w tym samym czasie możesz już je oglądać i podpisywać umowę przedwstępną?

Rozwiązaniem jest system Moniter. Znajdziesz tutaj tysiące ogłoszeń z różnych źródeł – zarówno najpopularniejszych portali na rynku, jak i tych lokalnych. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a poszukiwania na pewno będą efektywne. 

Ale podsunięcie Ci aplikacji to nie wszystko, o czym opowiemy. Szukając mieszkania, zapewne zależy Ci również na tym, by nabyć je w okazyjnej cenie. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się jak znaleźć istną perełkę inwestycyjną. Kliknij i przejdź do artykułu: Jak szukać nieruchomości w internecie

Kupno mieszkania – O czym należy pamiętać?

Jeśli kupujesz mieszkanie na własne potrzeby, to tak naprawdę od Ciebie zależy, jakiej nieruchomości szukasz. Sam określasz budżet i sposób finansowania. Decydujesz, czy ma to być mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, jaką ma mieć powierzchnię i gdzie ma się znajdować. Kupując mieszkanie, powinieneś pamiętać o kluczowej kwestii, którą jest sprawdzenie jego stanu prawnego (przede wszystkim księgi wieczystej). Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy, gdy już zainwestujesz w taką nieruchomość. Nie wiesz, co zrobić, gdy brakuje księgi? Przeczytaj wpis: Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej

Jak kupić mieszkania pod inwestycję?

Jeśli działasz w branży nieruchomości od dłuższego czasu, to na pewno wiesz, czym się kierować przy wyborze mieszkania na flipa lub wynajem. Inaczej wygląda sytuacja, gdy dopiero zaczynasz lub wracasz do inwestowania po długiej przerwie. Ze względu na inflację i wojnę sytuacja na rynku nieruchomości zmieniła się diametralnie. Dlatego też powinieneś dokładnie wybierać mieszkania, które kupisz na flipa lub na wynajem. 

Jakie kryteria wziąć pod uwagę kupując mieszkanie?

Oto kilka porad, które pomogą Ci znaleźć dobre mieszkanie pod inwestycję:

  • Przede wszystkim zwracaj uwagę na lokalizację.
  • Po drugie, kupuj mieszkania o metrażu do 55 metrów (a jeśli są większe, to sprawdź, czy można podzielić je na pokoje, zmienić ich układ).
  • Szukaj mieszkań poniżej ceny rynkowej, które znajdziesz, korzystając z aplikacji Moniter.
  • Wybieraj nieruchomości z ogrzewaniem miejskim, ze względu na dużo niższe koszty. 

Jak najlepiej kupić mieszkanie? Gdzie szukać okazji inwestycyjnych?

Kupując mieszkanie, najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Przede wszystkim, należy określić swoje potrzeby i warunki finansowe, aby wybrać mieszkanie odpowiednie pod względem lokalizacji, wielkości i ceny.
  • Następnie warto zwrócić uwagę na jakość budynku oraz stan techniczny nieruchomości.
  • Dobrym pomysłem może być także skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy, który będzie miał bardziej szczegółową wiedzę o rynku nieruchomości.
  • W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych warto rozejrzeć się w internecie, przeglądając oferty na portalach i w serwisach branżowych oraz korzystając z usług agencji nieruchomości.
  • Warto także śledzić ogłoszenia w gazetach i w lokalnych biurach nieruchomości.
  • Ostatecznie, decydując się na zakup mieszkania, warto dokładnie przeanalizować wybór, uwzględniając wszystkie koszty związane z zakupem i utrzymaniem nieruchomości.

Nie wiesz, jak określić czy nieruchomość to okazja inwestycyjna? Przeczytaj artykuł: Okazje inwestycyjne, w którym poznasz 6 rzeczy, po których poznasz, że mieszkanie jest warte swej ceny.

Mieszkanie za gotówkę czy zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny?

Decyzja o zakupie nieruchomości zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Zakup za gotówkę to oczywiście najkorzystniejsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga zaciągania zobowiązań i wystawiania się na ryzyko utraty nieruchomości w przypadku nieuregulowania zobowiązań finansowych z bankiem.

Jednakże nie każdy dysponuje takimi środkami finansowymi na zakup nieruchomości w całości za gotówkę. W takiej sytuacji, z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny, który umożliwia nam sfinansowanie zakupu mieszkania czy domu w ratach, dzięki czemu stać nas na nabycie droższej nieruchomości lub nie musimy odkładać oszczędności przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest zobowiązaniem na wiele lat i wymaga stałych wpłat, co może mieć wpływ na nasze codzienne wydatki. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową i wybrać opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza i bezpieczna.

jak kupić mieszkanie

Zakup mieszkania krok po kroku – Formalności

Kupno mieszkania to poważna transakcja, którą należy przemyśleć i zaplanować. Na początku należy znaleźć lokal, który odpowiada naszym potrzebom i wartości mieszkania, jakie jesteśmy w stanie wydać. Mieszkanie można nabyć od dewelopera, sprzedającego mieszkanie z rynku wtórnego lub od właściciela mieszkania. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera należy wziąć pod uwagę opłaty związane z budową i złożenie zadatku na poczet przyszłej transakcji.

Dokumenty

Przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego, warto sprawdzić dokumenty dotyczące mieszkania, takie jak akt notarialny, umowę przedwstępną kupna mieszkania, księgę wieczystą nieruchomości oraz umowę sprzedaży mieszkania. Wszystkie te dokumenty muszą być podpisane przez notariusza.

Zakup mieszkania na kredyt

W przypadku mieszkania na kredyt należy wziąć pod uwagę zdolność kredytową oraz wysokość wkładu własnego. Warto również pamiętać o opłatach związanych z hipoteką oraz stopy procentowe. Zanim przystąpimy do procesu kupna mieszkania, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową oraz wysokość rat, jakie będziemy musieli spłacać.

Mieszkania komunalne

W przypadku mieszkania komunalnego należy zwrócić uwagę na formalności związane z nabyciem takiego lokum oraz wyposażeniem mieszkania. Warto również pamiętać o ubezpieczeniu mieszkania oraz zdolności kredytowej, jeśli planujemy kupić mieszkanie na kredyt.

Sprawdzenie mieszkania

W trakcie procesu kupna mieszkania, konieczne jest sprawdzenie mieszkania pod kątem ewentualnych wad i usterek. Warto również sprawdzić wyposażenie mieszkania oraz dokumenty dotyczące mieszkania, takie jak akt notarialny czy księga wieczysta nieruchomości.

Formalności u notariusza

Ostateczna transakcja kupna mieszkania odbywa się w formie aktu notarialnego. W jego ramach dokonuje się przekazania mieszkania z rąk sprzedającego na ręce kupującego. Warto pamiętać, że do przeprowadzenia transakcji konieczna jest także spłata zadatku oraz opłat cywilnoprawnych.

Jak kupić mieszkanie – Podsumowanie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak kupować mieszkania, to weź udział w szkoleniach online, które regularnie prowadzimy na Moniterze. Dzięki temu unikniesz kosztownych błędów, które najczęściej popełniają początkujący inwestorzy. Co najistotniejsze, zdobędziesz cenną wiedzę, która pozwoli Ci działać na rynku bezpiecznie oraz z zyskiem. Materiały szkoleniowe znajdziesz tutaj: Baza wiedzy inwestora

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.