Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Jak zarabiać na rynku pierwotnym?

Inwestowanie na rynku pierwotnym z pewnością jest mniej popularne niż na wtórnym, ale to wcale nie znaczy, że mniej dochodowe. W tym artykule wyjaśnimy, na jakich nieruchomościach najczęściej zarabiają przedsiębiorcy na rynku pierwotnym i dlaczego lepiej odnajdą się na nim inwestorzy ze sporym doświadczeniem. Odpowiemy także na pytanie, jakie najważniejsze korzyści wynikają z zarabiania na nieruchomościach od dewelopera.

Zasadnicze różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym

Na początku należy wyjaśnić, co odróżnia rynek pierwotny od wtórnego. Oczywiście rynek pierwotny obejmuje nowe nieruchomości od dewelopera, natomiast wtórny – mieszkania czy domy już użytkowane, które teraz są ponownie wystawiane na sprzedaż.

Istotną różnicą jest także to, że mieszkania na rynku wtórnym najczęściej są dostępne od ręki. Natomiast nieruchomości na pierwotnym często rezerwuje się na etapie planów lub gdy ich budowa jest w trakcie. Dlatego też trzeba uzbroić się w  cierpliwość, ponieważ może minąć trochę czasu, nim deweloper odda je do użytku. Z kolei ogromną zaletą nowych nieruchomość jest to, że można je w 100% wykończyć i zaaranżować pod kątem przyszłych kupujących czy najemców.

Rynek pierwotny – dlaczego jest przeznaczony dla doświadczonych przedsiębiorców?

Bez wątpienia inwestowanie na rynku pierwotnym może być trudniejsze i wymagać więcej wysiłku niż na rynku wtórnym. Wpływa na to kilka istotnych czynników. Przede wszystkim nieruchomości od dewelopera są znacznie droższe niż te wcześniej użytkowane – i to nawet o 50%. Dlatego też wymagają od przedsiębiorcy ulokowania większego kapitału na początku. 

Kolejną istotną kwestią jest wcześniej wspomniany czas oczekiwania na nieruchomość od dewelopera, przez co zainwestowane środki są przez jakiś czas zamrożone. Co więcej, deweloperzy mogą także zmieniać ceny w zależności od etapu, na którym jest projekt. W związku z tym ostateczne koszty inwestycji mogą być wyższe, niż te, które zostały przewidziane w kosztorysie. Na takie sytuacje również są przygotowani doświadczeni przedsiębiorcy. 

Ponadto przedsiębiorcy, którzy działają od lat, mają większe doświadczenie w prowadzeniu negocjacji. Dzięki temu kupują nieruchomości na znacznie lepszych warunkach. Często inwestują także w kilka lub kilkanaście mieszkań od dewelopera, w związku z tym uzyskują bardzo korzystne ceny. Doskonale także potrafią ocenić, czy lokalizacja dopiero co powstających mieszkań jest atrakcyjna i przyciągnie kupujących. Dzięki temu wybierają tylko nieruchomości z potencjałem, które przyniosą możliwie jak najwyższy zwrot z inwestycji.

Podsumowując, doskonale wiedzą, jak radzić sobie z wyzwaniami na rynku pierwotnym. To sprawia, że minimalizują ryzyko inwestycyjne i jednocześnie maksymalnie wykorzystują potencjał nowych nieruchomości do zwiększenia ROI.

Formy inwestowania na rynku pierwotnym

W jakie rodzaje nieruchomości inwestować na rynku pierwotnym? Nie tylko “w klasykę”, czyli mieszkania na wynajem. Na pewno warto zwrócić uwagę na trend ostatnich lat, czyli gotowce inwestycyjne od dewelopera. Są to niewielkie apartamenty (do maksymalnie 25 metrów kwadratowych), dodatkowo świetnie zlokalizowane (w pobliżu centrum miasta lub w popularnych miejscowościach turystycznych). Zaletą inwestowania w te mikroapartamenty jest to, że kupuje się gotowy produkt w nowym budownictwie, który może bardzo szybko zacząć zarabiać i zapewnia dobry ROI – w dużych miastach nawet 8-10%.

Po pierwsze, są one najczęściej przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, dzięki czemu łatwiej znaleźć najemców i zapobiegać pustym okresom.

Po drugie, gotowce inwestycyjne mają niewielki metraż, a jak wiadomo takie mieszkania łatwiej wynająć. Dodatkowo gotowce inwestycyjne warto oddać w zarządzanie firmom, które się w tym specjalizują. Dzięki temu można cieszyć się systematycznymi dochodami, które zasilają nasz budżet, przy tak naprawdę minimalnym wysiłku.

Mikroapartamenty inwestycyjne od dewelopera warto przygotować w standardzie premium. Dzięki temu będą cieszyły się większym zainteresowaniem najemców. 
Reasumując – inwestowanie w mikroapartamenty na rynku pierwotnym to świetna opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą zdywersyfikować portfel nieruchomościowy.  Ponadto świetnie zlokalizowane mikroapartementy w standardzie premium zapewniają przedsiębiorcom stabilne i pewne dochody.

Mieszkania na wynajem w nowym budownictwie

Bardzo atrakcyjną inwestycją na rynku pierwotnym są także wcześniej wspomniane mieszkania na wynajem długoterminowy. Ich atutem jest przede wszystkim to, że są nowoczesne i w znakomitym stanie technicznym. Oczywiście cena wejścia jest wyższa. Jednak z drugiej strony, nie wymagają one gruntownego remontu czy wymiany instalacji – jak to często bywa w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Co, w zależności od stanu nieruchomości, może wiązać się ze sporymi kosztami.

A w przypadku gotowego mieszkania na wynajem od dewelopera skupiamy się jedynie na jego wyposażeniu i zrobieniu home stagingu. Dzięki czemu znacznie szybciej zaczniemy na takiej nieruchomości zarabiać. 

Warto także wspomnieć, że na rynku pierwotnym można także inwestować w domy jednorodzinne czy nieruchomości o charakterze komercyjnym – takie jak np. lokale usługowe, biurowe bądź sklepy.

Najważniejsze zalety inwestowania na rynku pierwotnym

Inwestowanie na rynku pierwotnym nieruchomości może być bardzo rentowne. Ale pamiętajmy, że wymaga także doświadczenia i znajomości tej branży. Do najważniejszych zalet inwestowania na rynku pierwotnym możemy zaliczyć:

1. Świetny stan techniczny nieruchomości, czyli nowe instalacje, nowoczesne systemy (np. smart home) oraz wyposażenie. Dzięki temu przez najbliższe kilka lat unikniemy gruntownych i kosztownych remontów, a także innych awarii czy usterek, które mogą pojawiać się na rynku wtórnym. W związku z tym zaoszczędzimy pieniądze i czas.

2. Gwarancje deweloperskie. Nieruchomości kupione od dewelopera często są objęte gwarancjami deweloperskimi. Zapewniają one bezpieczeństwo przedsiębiorcom inwestującym na rynku pierwotnym na wypadek pojawienia się różnego rodzaju wad konstrukcyjnych lub innych usterek.

3. Możliwość 100% zaaranżowania mieszkania w zgodzie z potrzebami. To my decydujemy, jak wykończymy taką nieruchomość i w jakie sprzęty ją wyposażymy, aby jak najlepiej dopasować mieszkanie do oczekiwań najemców. 

4.Energooszczędność. Nieruchomości od dewelopera są dostosowane do najnowszych wytycznych w kwestii energetyki. Oznacza to niższe rachunki za energię dla właścicieli i najemców oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.
 

5. Atrakcyjność dla najemców.  Nowoczesne, świetnie zlokalizowane i wyposażone mieszkania nie będą stały puste. Ponieważ większość najemców szuka komfortowych lokali w dobrym standardzie.

6. Przemyślaną przestrzeń wokół nieruchomości. Nowe osiedla są tak zaprojektowane, aby były w 100% funkcjonalne. Dzięki temu są atrakcyjne dla najemców, którym zależy na mieszkaniu w komfortowej przestrzeni. 

Podsumowując, działanie na rynku pierwotnym niesie ze sobą wiele ciekawych możliwości inwestycyjnych, ale też wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego jest to doskonała opcja dla przedsiębiorców doskonale znających mechanizmy działania w tej branży. To pozwala im uniknąć błędów inwestycyjnych i jednocześnie maksymalizować zyski. A w efekcie odnosić spektakularne sukcesy finansowe na rynku pierwotnym. 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.