Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

jak zarabiać na nieruchomościach

Jak zarabiać na nieruchomościach w 2023?

Czy 2023 rok to dobry czas na inwestowanie w nieruchomości? Czy przez sytuację polityczną, inflację i wiele wyzwań związanych z zakupem mieszkania, wynajmem, remontami zastanawiasz się, czy to nadal się opłaca? W tym tekście dokładnie prześwietlamy ten temat i wskazujemy konkretne sposoby na to, jak zarabiać na nieruchomościach w 2023 roku.

Czy to dobry czas na inwestowanie w nieruchomości?

Sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, co było szczególnie widoczne w ostatnich latach. Najpierw globalna pandemia, która spowodowała zawirowania gospodarcze – takie jak inflacja i w efekcie wzrost stóp procentowych. Teraz wojna, której skutkiem jest napływ ludności z Ukrainy. A te zmiany są odczuwalne również na rynku nieruchomości.

Dlatego być może obawiasz się inwestycji w nieruchomości. Czy faktycznie jest czego? Może trzeba po prostu zmienić sposób działania i dostosować go do obecnej sytuacji? W końcu pandemia i wojna nie sprawiły, że zamknąłeś się w domu. Musiałeś dostosować swój sposób życia do obecnej sytuacji. W nieruchomościach jest dokładnie tak samo – istnieją sprawdzone i bezpieczne metody zarabiania na nich w 2023 roku.

Warto inwestować w nieruchomości, tym bardziej, jeśli masz kapitał, który jest zjadany przez inflację. Bo nieruchomości to pewne aktywo, którego wartość rośnie w czasie. 

Jakie są sposoby zarabiania na nieruchomościach, jeśli masz kapitał?

Napływ ludności z Ukrainy spowodował gwałtowne zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Większość osób uciekających przed wojną zapewne zostanie tutaj na stałe i będzie potrzebowało stałego lokum.

Co więcej, do Polski przyjeżdża coraz więcej pracowników z Europy Wschodniej oraz Azji.  Jak wiadomo – hotele nie są budżetowe, dlatego jest duże zapotrzebowanie na kwatery pracownicze o dobrym standardzie.

Obrót nieruchomościami – Czy najem to szansa na dobrą stopę zwrotu z inwestycji?

Zarówno najem, jak i kwatery pracownicze są pewną formą inwestowania w nieruchomości w 2023 roku. Jednak pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim – powinieneś właściwie wybierać mieszkania. 

Dlatego zwróć uwagę na: dobrą lokalizację, odpowiednią wielkość mieszkania czy typ instalacji grzewczej. Najszybciej wynajmiesz mieszkanie o metrażu do 55 metrów, które jest położone w dobrze skomunikowanym miejscu i ma ogrzewanie miejskie.

Wynajem czy flip – Co lepsze dla inwestora?

Mieszkania na kwatery pracownicze również trzeba wybierać rozważnie. W tym przypadku szukaj przestronnych lokali, które można podzielić na kilka pokoi. Przygotuj mieszkanie o dobrym standardzie i zwróć uwagę na odpowiednią lokalizację. 

Kolejnym sposobem zarabiania na nieruchomościach w 2023 roku jest flipowanie, czyli wyszukiwanie mieszkań w okazyjnej cenie, których wartość zwiększysz, przeprowadzając remont. W tym przypadku możesz liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku z takiej inwestycji.

Zakup nieruchomości bez kapitału – Czy to w 2023 roku możliwe?

Jeśli nie dysponujesz kapitałem, to warto wziąć pod uwagę sourcing, który polega na  wyszukiwaniu okazji dla inwestorów. W tym przypadku otrzymujesz prowizję za każde znalezione mieszkanie. Możesz również zatrudnić się w biurze nieruchomości jako pośrednik. W tym przypadku zarabiasz na prowizjach – jest to np. 3% od wartości sprzedanego mieszkania. 

Podnajem  – Czy to dobry sposób na inwestowanie pieniędzy w nieruchomości dla początkujących?

Kolejnym, wartym uwagi sposobem zarabiania na nieruchomościach jest podnajem. Szukasz właściciela, który odda Ci nieruchomość w podnajem, a Ty zajmujesz się przygotowaniem mieszkania i jego obsługą.

Pamiętaj o tym, że jeśli szukasz okazji na rynku nieruchomości, to potrzebujesz właściwego narzędzia, dzięki któremu znajdziesz okazyjne oferty. Aplikacją, która Ci w tym pomoże, jest Moniter. Dlaczego warto zainwestować właśnie w ten system? Bo pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Nie musisz godzinami przeglądać portali z ogłoszeniami. 

Dzięki Moniterowi zyskujesz dostęp do 200 źródeł ogłoszeń, a powiadomienia o okazjach otrzymujesz błyskawicznie – na maila bądź SMS-em. Natychmiast kontaktujesz się z właścicielem nieruchomości, która Cię interesuje, szybko finalizujesz transakcję i zyskujesz.

Na jakie zmiany w przepisach warto zwrócić uwagę, jeżeli planujesz działać w nieruchomościach w 2023?

Jeśli chcesz zarabiać na nieruchomościach, to powinieneś wiedzieć o ważnych zmianach w przepisach, które wchodzą w życie w 2023 roku. Są to między innymi:

  • Certyfikaty energetyczne – Każda osoba, która sprzedaje lub wynajmuje mieszkanie, jest zobowiązana do posiadania tego dokumentu. W przeciwnym razie można otrzymać karę – nawet 5 tysięcy zł. Taki dokument zamówisz na Moniterze w promocyjnej cenie. Wystarczy, że wejdziesz w ten link: Świadectwo energetyczne online 
  • Kredyty hipoteczne na 2% – Są finansowane przez rząd i przeznaczone dla tych, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Dzięki tej zmianie zwiększy się dostęp do kredytów hipotecznych i więcej osób będzie mogło zakupić nieruchomość na własne potrzeby.
  • Podatek od prywatnego najmu mieszkań – Dotychczas można było rozliczać się na zasadach ogólnych, teraz jedyną dostępną formą opodatkowania będzie ryczałt.

Jak zarabiać na nieruchomościach – Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zarabiać na nieruchomościach w 2023 z kapitałem lub bez a także, na jakie zmiany w przepisach i podatkach warto zwrócić uwagę. Wybierz najlepszą dla siebie metodę inwestowania i zacznij działać. Potrzebujesz narzędzi, które ułatwią przeglądanie ofert? Kliknij w link i poznaj Moniter

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.