Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Flipy nieruchomości

Flipy nieruchomości – Kiedy warto, a kiedy raczej odpuścić? [75/100]

Flipy nieruchomości to nie tylko model szybkiego obrotu nieruchomościami. To niekiedy jedyna szansa, by spieniężyć inwestycję. To coś na wzór nowej perspektywy, którą nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. W tym wpisie opiszę historię jednej z inwestycji, która pomoże Ci zrozumieć, kiedy warto inwestować w flipy nieruchomości, a kiedy raczej odpuścić.

Jeden z pośredników, znając moje zamiary, zaproponował mieszkanie, które niedawno pojawiło się w jego ofercie. Przedstawił ją jako rzadko spotykaną okazję, dodatkowo nie została jeszcze wystawiona w Internecie, co było dużym plusem.

Flipy nieruchomości – Przykład z życia wzięty

Mieszkanie o metrażu 47 mkw. znajdowało się na osiedlu Witosa, co oznaczało, że pod względem lokalizacji nie przedstawiało się zbyt dobrze. Argumentem była cena. Mieszkanie zostało wystawione za jedyne 130 tysięcy złotych, powodem była śmierć właścicielki. Osobie sprzedającej zależało na czasie. Stwierdziłam – czemu nie. Okolica wydawała się bardzo spokojna, dużo zieleni, parking znajdował się zaraz przy samej klatce. Pierwsze wrażanie dość przyjemne. Niestety zaraz po wejściu na mieszkanie miałam już pewne wątpliwości. Wszędzie znajdowały się osobiste rzeczy właścicielki, cała masa bibelotów, a kurzu co niemiara. Pośrednik przyznał, że mieszkanie ciężko byłoby podzielić, aby uzyskać cztery lub pięć pokoi, dodatkowo lokalizacja nie jest zbyt korzystna dla studentów. Natomiast ma ogromny potencjał i idealnie nadaje się na flipa. Słysząc to określenie nie do końca wiedziałam co ma na myśli. Widząc moją minę uśmiechnął się i zaczął tłumaczyć. Termin ten oznacza kupowanie nieruchomości po znacznie niższej cenie niż rynkowa, a następnie sprzedawanie ich z zyskiem. Bardzo często mieszkania zaraz po zakupie wystawiane są po wyższej cenie. Z kolei innym sposobem jest kupno mieszkania, jego remont, a następnie sprzedaż. To już zależy od sprzedającego. To on podejmuje decyzje.

flipy nieruchomości         

Mieszkanie. Składało się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki oraz balkonu. Zaraz po lewej stronie od wejścia znajdował się mniejszy pokój, z dużym oknem przez co pokój jest jasny i przestronny. Wyposażony w stare meble i łóżko.

Zaraz obok znajdowała się łazienka z ubikacją. Na zdjęciu można zauważyć, że woda podgrzewana jest przez junkers. Następnie znajdowała się kuchnia, która wcześniej była otwarta na salon lecz właściciele postanowili oddzielić ją półkami, które dodatkowo zasłonięte były przesuwną szybą.

flipy nieruchomości

flipy nieruchomości

Duży pokój rzeczywiście był spory. Zaraz na wejściu stał stół z meblami. Okna znajdujące się na całej długości ściany powodowały, że pokój był bardzo słoneczny i jasny. Miał coś w rodzaju wnęki, gdzie znajdowało się pianino, półka z książkami, duże okno. Z pokoju można wyjść na balkon.

flipy nieruchomości

Czy w takiej sytuacji warto inwestować?

Podsumujmy. Bez dwóch zdań mieszkanie wymaga gruntownego remontu. Z jednej strony mogłabym pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, dokładnie wysprzątać mieszkanie, może skusić się na przemalowanie ścian i spróbować je wystawić. Dzięki temu sprawdziłabym zainteresowanie potencjalnych nabywców i sprawdziła ceny. Jeżeli ta opcja okazałaby się kompletną klapą, proponowane ceny byłby nie satysfakcjonujące, może wtedy warto byłoby rozważyć remont mieszkania. Wiązałoby się to również ze zwiększeniem wartości mieszkania lecz wzrosła by jego atrakcyjność. Często wchodząc do mieszkania, które jest w kiepskim stanie, wystrój przypominający głęboki PRL nie do końca umiem sobie wyobrazić jak to mieszkanie mogłoby wyglądać po remoncie i czy w ogóle remont coś zmieni. Od samego początku mamy pewne wątpliwości. Jednak, gdy za drzwiami kryje się piękny, nowoczesny wystrój, od razu nasza wyobraźnia zaczyna działać. Wyobrażamy sobie siebie mieszkających w tym uroczym miejscu. Rano parząc sobie kawę w przestronnej, designerskiej kuchni. Dlatego też remont w wielu przypadkach jest świetnym rozwiązaniem. Oferta bez wątpienia była bardzo interesująca i miałam nad czym myśleć.

Skarbnica wiedzy. Współpraca z pośrednikiem otwiera nowe możliwości. Śmiało z własnego, jakże skromnego doświadczenia mogę stwierdzić, że to właśnie pośrednicy są moją skarbnicą wiedzy, podsuwają wiele ciekawych rozwiązań.

Inwestycja warta uwagi. Wcześniej nie myślałam o tego typu inwestycji. Mieszkanie na wynajem daje stały, miesięczny dochód, zyski można czerpać w długim czasie. Dodatkowo daje pewną stabilność i pewność zarobku. Natomiast w przypadku mieszkań na flipa wymagają one pełnego zaangażowania na każdym etapie. Warto dobrze przemyśleć cenę lokalizację i dokładnie sprawdzić wszelkie uregulowania prawne. Następnie wziąć pod uwagę ewentualny remont co związane jest z dodatkowym nakładem finansowym. Porównując jednak, że zysk z 1 flipa jest podobny jak z wynajmu przez cały rok to nie jest łatwo się zdecydować…

Flipy nieruchomości – Podsumowanie

Najlepiej podsumuje to komentarz Filipa:

Jak zaczynałem inwestować i szukałem mieszkań na wynajem na pokoje też często spotykałem mieszkania, które nadawały się na flipa jednak odrzucałem je, bo byłem tak bardzo skupiony na mieszkaniach na pokoje. Po kolejnym takim mieszkaniu, które odrzuciłem zacząłem zastanawiać się czy nie warto zrobić kilku flipów, szczególnie że zysk z flipa pozwala względnie szybko pomnożyć kapitał. W ten oto sposób pomimo wynajmowania mieszkań na pokoje robimy po kilka flipów rocznie gdy pojawia się okazja.

Nie dziwię się Oli, że ma wątpliwości co teraz zrobić. Z jednej strony ma możliwość zarobienia 20-30 tysięcy na flipie a z drugiej jej pierwotnym celem był wynajem, czyli pasywny dochód na lata. Obie opcje mają swoje zalety i jeśli mamy czas i pieniądze to warto robić obie. Jeśli nie – warto rozważyć za i przeciw każdej opcji.

Flipy to szybszy zysk, niestety jednorazowy i po sprzedaniu mieszkania trzeba zaczynać wszystko od nowa. Wynajem to możliwość dokładania w przyszłości kolejnych mieszkań aby postawić rosnący przychód pasywny i wzrost wartości nieruchomości w długim czasie.

Przeczytaj również: Flipy nieruchomości czy wynajem mieszkania – co jest lepsze?

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.