Dlaczego inwestowanie w kwatery pracownicze cieszy się popularnością? Gdzie szukać mieszkań, które można przygotować dla pracowników z zagranicy lub sezonowych? Jakie wymogi muszą spełniać kwatery oraz dlaczego lepiej postawić na nieco wyższy standard, przygotowując tego typu nieruchomość? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wskazówki, jak przygotować kwaterę pracowniczą, by miała pełne obłożenie przez cały rok.
Czym dokładnie są kwatery pracownicze?
To miejsca zakwaterowania przygotowane i dopasowane do potrzeb różnego rodzaju pracowników. Są to zarówno cudzoziemcy przybywający do Polski w celach zarobkowych na dłuższy okres, jak i osoby zainteresowane pracą sezonową – np. w branży turystycznej czy gastronomii. Warto wiedzieć, że kwatery pracownicze to nie tylko odpowiednio przystosowane mieszkania. Mogą to być także np. całe apartamenty (przeznaczone dla kierowników, managerów), hostele, a także przestronne domy wolnostojące.
Skąd wynika popularność kwater pracowniczych w Polsce?
Według danych GUS pod koniec października 2023 roku w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców ze 150 różnych krajów. Najwięcej pracowników pochodziło z Ukrainy. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Co więcej, zgodnie z danymi GUS, w samym 2023 roku wydano aż 550 tysięcy wiz pozwalających wykonywać prace sezonowe. Przy tak ogromnej ilości osób konieczne jest zapewnienie im noclegów oraz wygodnego miejsca, gdzie mogą odpocząć po pracy. A odpowiednio przystosowane kwatery pracownicze są w takim przypadku niezbędne. Duże zainteresowanie cudzoziemców pracą w Polsce sprawia, że pojawia się zapotrzebowanie na tworzenie takich miejsc przez inwestorów, ponieważ pozwala to na generowanie stałych dochodów. Dlaczego też coraz więcej osób już inwestuje w branży kwater pracowniczych bądź na poważnie zaczyna się interesować tą tematyką.
Gdzie szukać nieruchomości pod kwatery pracownicze?
Po pierwsze, niezbędny jest odpowiedni system, który gromadzi oferty nieruchomości z różnych źródeł, co pozwala oszczędzić czas. Na Moniterze pojawia się codziennie kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń, dzięki czemu bez wysiłku można znaleźć odpowiednią nieruchomość, która spełni funkcję kwatery pracowniczej. I, co ważne, system można testować bezpłatnie przez 3 lub 5 dni.
Bardzo istotną kwestią w przypadku kwater pracowniczych jest ich lokalizacja. Najczęściej znajdują się w dużych miastach, gdzie jest największe zapotrzebowanie na pracowników w branży: budowlanej, produkcyjnej czy logistyce (na przykład w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy w Katowicach). Takie mieszkania/domy powinny znajdować się możliwie jak najbliżej zakładów pracy, czyli np. dużych przedsiębiorstw lub fabryk. Jeśli miejsce pracy jest oddalone od zakwaterowania, (np. na obrzeżach miasta) to bardzo ważne jest to, aby mieszkania były zlokalizowane w dobrze skomunikowanym miejscu. Dzięki temu dojazd nie będzie czasochłonny.
Warto także zwrócić uwagę na innego rodzaju udogodnienia. Kwatery pracownicze powinny także znajdować się w pobliżu sklepów spożywczych, przychodni czy np. stref rekreacyjnych, gdzie można odpocząć po pracy.
Kwatery pracownicze a wymogi prawne
Dobrze przygotowana kwatera pracownicza powinna być przygotowana zgodnie z uwarunkowanymi prawnie normami. Zaliczają się do nich między innymi zalecenia:
- sanitarne, pozwalające zapewnić odpowiednie warunki higieniczne osobom, które w nich przebywają (jest to – dostęp do ciepłej wody, toalety, prysznica, umywalki).
- przeciwpożarowe – kwatery muszą być przystosowane do obowiązujących przepisów ppoż., co jest gwarantem bezpieczeństwa.
- budowlane – czyli dostosowane do przepisów prawa budowlanego, aby były w pełni bezpiecznym miejscem zakwaterowania.
- dotyczące wentylacji oraz instalacji grzewczych – pomieszczenia powinny mieć zapewnioną odpowiednią wentylację oraz temperaturę w chłodniejszych miesiącach.
- związane z zapewnieniem odpowiedniego oświetlenia w mieszkaniu.
Co więcej, przygotowując kwaterę dla pracowników, należy także uwzględnić przepisy dotyczące powierzchni pomieszczeń oraz wyposażenia. Każdy pracownik powinien mieć dostęp do:
- własnego łóżka z materacem ustawionego w odpowiedniej odległości od innych,
- szafki do przechowywania rzeczy osobistych,
- stolika/biurka z krzesłem,
- przechowalni bagażu,
- oraz kuchni wyposażonej w podstawowe sprzęty.
Czy warto podnieść standard kwatery pracowniczej?
Do niedawna kwatery pracownicze nie kojarzyły się zbyt pozytywnie. Często były to wręcz przepełnione pomieszczenia z rzędami blisko ustawionych, piętrowych łóżek. Na szczęście wiele się zmieniło w branży kwater pracowniczych. Inwestorzy dbają o to, aby mieszkania były komfortowe, funkcjonalne i przyciągały jak najwięcej najemców. Ponieważ przekłada się to na stałe obłożenie i, co się z tym wiąże, stały przychód.
Dlatego warto zadbać o to, żeby zapewnić najemcom więcej, niż tylko wymagane przez przepisy minimum. Jednym z istotnych udogodnień jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu. Warto także wyposażyć kwaterę w nowoczesny telewizor i sprzęty takie jak: mikrofalówka, zmywarka do naczyń czy suszarka do ubrań. Podniesienie komfortu przy zachowaniu atrakcyjnych cen zakwaterowania z pewnością przełoży się na większe zainteresowanie i wyróżni mieszkanie na tle innych.
Kwatery pracownicze – zarobki
To, ile można zarobić na kwaterach pracowniczych, zależy od kilku różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Jeśli kwatery znajdują się blisko ośrodków przemysłowych, mają dobry standard i rozmaite udogodnienia, na pewno będą cieszyły się zainteresowaniem.
Drugim ważnym czynnikiem jest oczywiście wielkość samej kwatery oraz ilość zamieszkujących ją osób. Większe zyski wygeneruje np. dom o powierzchni kilkuset metrów, gdzie można ulokować kilkanaście ilość osób, niż 60-metrowe mieszkanie. Rentowność kwater zależy także od warunków ekonomicznych, czyli aktualnego stanu gospodarki i zapotrzebowania na pracowników.
Jeśli lokale są przeznaczone dla pracowników sezonowych, to największe dochody (np. w turystyce, branży rolniczej czy budowlanej) można wygenerować mniej więcej od kwietnia do września. Podsumowując, na jednej kwaterze pracowniczej można zarobić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Można stwierdzić, że rynek kwater pracowniczych przeżywa teraz prawdziwy renesans, (a więcej szczegółowych informacji na ten temat kwater pracowniczych znajdziecie w zakładce webinary z ekspertami na Moniterze). Popyt na tego typu lokale jest coraz większy, a według statystyk do Polski przyjeżdża bardzo dużo cudzoziemców w celu podjęcia pracy zarobkowej. Dlatego też inwestycja w kwatery pracownicze – komfortowe i dobrze zlokalizowane – może być stałym i opłacalnym źródłem dochodów.