Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Licytacje komornicze a przetargi nieruchomości – czym się różnią i jak wziąć w nich udział?

Nieruchomości na własne potrzeby lub w celach inwestycyjnych można szukać na różne sposoby. Jedna z najpopularniejszych metod to przeglądanie portali ogłoszeniowych lub, co jest ogromną oszczędnością czasu, Monitera, który gromadzi setki tysięcy ogłoszeń zarówno z największych serwisów na rynku, jak i tych niszowych. Warto jednak pamiętać, że nieruchomości – mieszkania, domy czy działki – można pozyskiwać również z innych źródeł –  licytacji komorniczych czy przetargów. W tym artykule wyjaśnimy, czym różnią się te dwa sposoby oraz jakie niosą ze sobą korzyści. 

Licytacje komornicze – czym są? Co warto o nich wiedzieć?

Licytacja komornicza to procedura polegająca na sprzedaży majątku dłużnika przez komornika w celu spłacenie wierzycieli. Co ważne, ceny nieruchomości na licytacjach komorniczych są znacznie niższe niż te rynkowe. Cena wywoławcza wynosi 75% wartości rynkowej mieszkania. Natomiast gdy taka nieruchomość nie znajdzie właściciela podczas pierwszej licytacji, to zostanie obniżona do 66% wartości. 

Jak wygląda licytacja komornicza?

Licytacja komornicza przebiega w ściśle określonym porządku i jest prowadzona przez komornika sądowego. Pierwszym krokiem jest opublikowanie oficjalnego dokumentu, czyli tak zwanego obwieszczenia o nadchodzącej licytacji

Obwieszczenia o licytacjach komorniczych można znaleźć w kilku miejscach, są to:

  1. Strony internetowe komorników – każdy komornik prowadzący licytację publikuje informacje na swojej stronie.
  2. Portal Krajowej Rady Komorniczej – licytacje.komornik.pl to ogólnopolska baza licytacji komorniczych.
  3. Strony sądów rejonowych – sądy, do których przynależą komornicy, publikują obwieszczenia na swoich stronach.
  4. Biuletyny informacji publicznej (BIP) – urzędy gmin i powiatów często zamieszczają obwieszczenia w swoich biuletynach.
  5. Tablice ogłoszeń w sądach – obwieszczenia można znaleźć w gmachach sądów, konkretnie na tablicach informacyjnych.
  6. Gazety lokalne/portale – obwieszczenia często są publikowane w lokalnej prasie lub serwisach internetowych.

Te właśnie źródła pozwalają łatwo dotrzeć do informacji o nadchodzących licytacjach komorniczych.

Jakie informacje zawiera obwieszczenie komornicze?

W takim dokumencie znajdziemy szereg ważnych elementów, jak:

  • opis nieruchomości – jej rodzaj, powierzchnię, status prawny,
  • wartość rynkowa – wyznaczoną przez rzeczoznawcę, 
  • informację o tym, kiedy i gdzie odbędzie się licytacja,
  • wysokość wadium (czyli kwoty, którą należy wpłacić, by wziąć w niej udział, najczęściej to 10% wartości nieruchomości),
  • numer księgi wieczystej i zasady, którym podlega licytacja,
  • dane prowadzącego komornika. 
  • informację o tym, kiedy można zobaczyć nieruchomość,
  • termin zapłaty za nieruchomość, 
  • wzmiankę o dodatkowych opłatach (np. sądowych), które trzeba ponieść, decydując się na zakup. 

Jakie są korzyści z szukania nieruchomości na licytacjach komorniczych i na co trzeba uważać?

Uczęszczanie na licytacje komornicze może być bardzo opłacalne, bo pozwala zakupić mieszkanie, dom czy działkę w bardzo atrakcyjnej cenie. Co więcej, zapewnia dostęp do większej ilości ofert, które nie pojawiają się na portalach ogłoszeniowych. Warto wiedzieć, że o tym, że na Moniterze można błyskawicznie znaleźć ogłoszenia o licytacjach komorniczych z całego kraju.


Jednak, żeby taka inwestycja się opłaciła, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić stan prawny takiej nieruchomości w księdze wieczystej, aby upewnić się, czy nie jest obciążona długami poprzednich właścicieli. Warto także skorzystać z możliwości wcześniejszego obejrzenia mieszkania czy domu, aby móc zweryfikować stan techniczny. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości.

Czym są przetargi nieruchomości?

Przetarg nieruchomości polega na sprzedaży majątku, który należy do instytucji publicznych. Mogą to być mieszkania, działki budowlane czy lokale użytkowe należące między innymi do:

  • urzędów miejskich,
  • gmin, 
  • spółdzielni mieszkaniowych,
  • agencji rządowych (np. KOWR, AMW),
  • państwowych przedsiębiorstw: PKP, PGE, Poczta Polska,
  • Lasów Państwowych.

Gdzie znaleźć ogłoszenia o przetargach nieruchomości?

Tego rodzaju ogłoszenia można znaleźć w kilku źródłach, którymi są:

  • portale internetowe urzędów miast i gmin, 
  • Biuletyn Informacji Publicznej (BIP), czyli strona, na której instytucje publiczne zamieszczają ogłoszenia o rozmaitych przetargach,
  • Strony spółdzielni mieszkaniowych – na stronach spółdzielni można monitorować ogłoszenia o przetargach nieruchomości,
  • Gazety oraz lokalne portale internetowe gmin/powiatów, 
  • strony agencji należących do rządu, jak AMW czy KOWR.

Jak przebiega przetarg nieruchomości?

Przetarg polega na tym, że nieruchomość jest sprzedawana osobie, która zaoferuje za nią najwyższą cenę. Co ważne, może mieć formę ustną bądź pisemną. 

W przetargu ustnym każdy z uczestników stopniowo proponuje coraz wyższą cenę za nieruchomość, zaczynając od wywoławczej. Uczestnicy podają swoje oferty na zmianę, przebijając propozycje konkurentów. Licytacja trwa do momentu, aż żaden z pozostałych uczestników nie zdecyduje się złożyć wyższej oferty. Zwycięzcą przetargu zostaje osoba, która jako ostatnia zaoferowała najwyższą kwotę, przewyższającą wszystkie pozostałe propozycje.

Gdy jest to tak zwany przetarg pisemny, uczestnicy zapisują swoje oferty na kartkach i wkładają je do kopert. Następnie specjalna komisja otwiera koperty, a przetarg wygrywa ta osoba, która zaproponowała najwyższą cenę. 

Podsumowując, warto brać udział w licytacjach komorniczych bądź przetargach, ponieważ można znaleźć wiele ciekawych ofert w atrakcyjnej cenie, których nie znajdziemy w serwisach ogłoszeniowych

Jednak warto pamiętać, że w przypadku przetargów nieruchomość jest przygotowana pod względem prawnym. Ponieważ sytuacja z księgą wieczystą jest uregulowana, a wszelkie kwestie związane z lokatorami – wyjaśnione. To minimalizuje ryzyko ewentualnych problemów związanych z zakupem takiej nieruchomości. Natomiast w przypadku licytacji komorniczych – warto przed zakupem dokładnie zweryfikować stan prawny i techniczny nieruchomości. Przede wszystkim trzeba sprawdzić zapisy w księdze wieczystej, czy nie jest obciążona np. długami poprzednich właścicieli, a także to, czy lokatorzy nie mają prawa do dalszego zamieszkiwania. Dzięki temu inwestycja będzie pozbawiona ukrytych kosztów, a co za tym idzie, pewna i bezpieczna.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.