Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Program “Na start” już za pół roku. Co trzeba wiedzieć o nowych zasadach?

Niedawno na blogu pisaliśmy o programie “Na start” (nazywanym także “Mieszkaniem na start”, “Kredytem 0%”), który ruszy już za pół roku. Można śmiało stwierdzić, że cały rynek, zarówno inwestorzy, jak i osoby planujące zakupić mieszkanie dla siebie, z niecierpliwością czekają na nowe informacje o tym projekcie. Choć prace nad programem wciąż trwają, to wiemy już, jakie kluczowe zmiany zostaną wprowadzone w zaktualizowanym projekcie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tym artykule.

Kluczowe założenia programu “Na start”

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia. Program Na start” docelowo ma być ulepszoną i bardziej dostosowana do aktualnej sytuacji rynkowej wersją poprzednika, czyli ”Bezpiecznego kredytu 2%. Zgodnie z projektem rząd ma dopłacać do rat kredytów hipotecznych przez 10 lat. To z kolei znacznie zwiększy opłacalność zaciągania pożyczek na zakup pierwszej nieruchomości – czyli mieszkania lub domu na własne potrzeby.

Dofinansowanie uzyskane w ramach programu “Na start” można przeznaczyć między innymi na:

  • nabycie prawa do własności mieszkania bądź domu.
  • czy nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu.
  • wybudowanie domu rodzinnego oraz jego wykończenie,
  • kupno działki (bądź części) pod budowę domu rodzinnego wraz z jego wykończeniem,

Przypomnijmy, że z programu mogą skorzystać:

  • single przed 35 rokiem życia, 
  • małżeństwa i pary w nieformalnych związkach (w tym przypadku nie ma limitu wieku) z dziećmi lub bez dzieci,
  • rodziny wielodzietne, które mają przynajmniej trójkę dzieci.

Jakie kluczowe modyfikacje wprowadzono w nowym projekcie?

Z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby, które mają maksymalnie 50% udziałów w nieruchomościach uzyskanych w formie darowizny lub spadku. A także rodziny z co najmniej trójką dzieci, mające prawo własności do maksymalnie jednej nieruchomości. Wówczas dofinansowanie uzyskane w programie można wykorzystać na zakup kolejnej. Dzięki temu możliwa będzie poprawa warunków życiowych takiej rodziny.

Jak powiedział minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk:” “Kredyt na start” bywa złośliwe krytykowany przy pomocy nieuczciwych argumentów, że mógłby podnieść ceny mieszkań; mógłby, ale wzrostu nie będzie”. Co więcej, wskazał także przyczyny wzrostu cen mieszkań w ostatnich latach, do których należy zaliczyć inflację oraz coraz wyższe ceny energii

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać już od 15 stycznia 2025 roku. Wprowadzono także istotną zmianę w ilości przyjmowanych wniosków. W pierwszym kwartale ma to być 25 tysięcy,  w drugim – 20, a następnie po 15 tysięcy wniosków na kwartał. Docelowo budżet programu ma wynieść 19,35 mld złotych. W nowym projekcie wprowadzono także informację o maksymalnym wkładzie własnym do kredytu – jest to nie więcej niż 50%.

Program “Na start” a nowe limity w dochodach

Istotna zmiana została wprowadzona także w kryterium dochodowym, które ma być zmienne. Aktualnie to:

  • 7 tysięcy netto złotych dla singli,
  • 11 tysięcy złotych netto dla gospodarstw dwuosobowych,
  • 14,5 zł netto dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
  • 18 tysięcy złotych netto dla czteroosobowych i więcej.

Przekroczenie tych kwot nie powoduje, że nie będzie można wziąć udziału rządowym programie – w takiej sytuacji po prostu zmniejszą się dopłaty do kredytu. Nie ma także limitów dotyczących ceny za metr kwadratowy, ale podano maksymalny metraż dostosowany do ilości osób w gospodarstwie domowym.  W przypadku singli mieszkanie nie może mieć więcej niż 50 metrów kwadratowych. Maksymalny metraż dla dwóch osób to 75 metrów, dla trzech – 100. Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym “dodaje” następne 25 metrów kwadratowych metrażu. Z tego, co wiadomo pozostałe kryteria – dotyczące oprocentowania oraz kwot dofinansowania – pozostają bez zmian. 

Podsumowując, warto trzymać rękę na pulsie i już teraz zacząć poszukiwania wymarzonego domu, działki czy mieszkania na Moniterze. Z pewnością chętnych będzie mnóstwo, gdy tylko program wystartuje. To z kolei spowoduje, że najatrakcyjniejsze nieruchomości szybko znikną. Dlatego nie ma na co czekać. Warto jak najszybciej zarezerwować dom czy mieszkanie, podpisując umowę przedwstępną. 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.