Tak zwane lokale inwestycyjne (inaczej apartamenty inwestycyjne) cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Dlaczego tak jest? Czym dokładnie są lokale inwestycyjne? Co odróżnia je od mieszkań na wynajem? Jak powinien być wyposażony apartament inwestycyjny oraz jakie ROI pozwala wygenerować? Odpowiedzi znajdują się w tym wpisie.
Skąd wywodzi się trend na inwestowanie w apartamenty inwestycyjne? Co je wyróżnia?
Moda na kupowanie tego rodzaju apartamentów zaczęła się w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Z biegiem czasu lokale inwestycyjne zyskały popularność także w Azji czy Europie. Można stwierdzić, że od kilku lat zyskują coraz większą popularność w Polsce, ze względu na rosnące w całym kraju zapotrzebowanie na tego typu “gotowce” inwestycyjne.
Apartamenty są zlokalizowane w największych miastach w Polsce, czyli: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, a także w popularnych miejscowościach turystycznych jak Sopot czy Zakopane.
Czym różnią się lokale/apartamenty inwestycyjne od mieszkań inwestycyjnych?
Przede wszystkim apartamenty inwestycyjne pozwalają uzyskać znacznie wyższy zwrot z inwestycji niż mieszkania na wynajem – i w krótszym czasie. Najczęściej są przygotowywane z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy. To “gotowe produkty inwestycyjne”, które można nabyć i od razu zacząć na nich zarabiać, nie tracąc czasu na ich szukanie czy remontowanie.
Z kolei przygotowanie mieszkań inwestycyjnych, czyli tych na wynajem lub flipa, najczęściej wymaga znacznie więcej wysiłku. Najpierw trzeba znaleźć mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji, która będzie dostosowana do potrzeb najemców. Następnym krokiem jest wyremontowanie mieszkania, co może być długotrwałym procesem. A na samym końcu trzeba jeszcze znaleźć najemców lub nabywców.
Charakterystyka lokali inwestycyjnych
Apartamenty inwestycyjne wyróżnia przede wszystkim to, że są bardzo dobrze zlokalizowane. Najczęściej w ścisłym centrum miasta lub w pobliżu miejsc, które są najchętniej odwiedzane przez turystów. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród osób przyjeżdżających w celach turystycznych, jak i młodych osób pracujących w pobliżu centrum miasta. Dzięki temu są one pewną i stabilną inwestycją na długi czas. Kupując niewielki, znakomicie położony apartament, zyskujemy pewność, że będzie miał pełne obłożenie przez cały rok. A my – stały i pewny przychód.
Jak powinny być wyposażone apartamenty inwestycyjne?
Tego typu apartamenty należy zaaranżować w funkcjonalny sposób – przede wszystkim ze względu na ich niewielki metraż (najczęściej jest to 25, 30 metrów kwadratowych). Warto postawić na meble i sprzęty, które będą przede wszystkim praktyczne. W apartamencie inwestycyjnym świetnie sprawdzi się np.
- rozkładana sofa – do spania oraz odpoczynku,
- praktyczne stoły i stoliki kawowe z możliwością złożenia, co pozwoli zaoszczędzić miejsce,
- zabudowane do sufitu szafy, które pomieszczą dużą ilość rzeczy,
- meble na wymiar w kuchni oraz sprzęty AGD o niewielkich rozmiarach jak: lodówka, zmywarka, mikrofalówka.
Warto postawić także na jasne kolory ścian oraz zawiesić lustra w apartamencie, które optycznie powiększą niewielką przestrzeń.
Łazienka również powinna być urządzona w funkcjonalny sposób. Zamiast wanny – warto wybrać prysznic, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie więcej miejsca. Dobrze sprawdzą się także zamontowane w miarę wysoko szafki oraz półki, gdzie można umieścić niezbędne przedmioty.
Na atrakcyjność lokalu inwestycyjnego wpłynie także zamontowanie klimatyzacji czy nowoczesnego oświetlenia, które również optycznie powiększy przestrzeń. Warto postawić także na pozwalające zaoszczędzić energię i wpływające na bezpieczeństwo systemy typu smart home.
Najważniejsze zalety apartamentów inwestycyjnych
Podsumowując, apartamenty, inaczej lokale inwestycyjne, pozwalają uzyskać znacznie większy i szybszy zwrot z inwestycji niż mieszkania na wynajem (ROI oscyluje zazwyczaj w okolicach 8-10%). Co więcej, ich świetna lokalizacja przekłada się na stałe zainteresowanie wynajmem – zarówno krótkoterminowym, jak długoterminowym. A to z kolei zapewnia stałe i pewne przychody.
Ważną kwestią jest także oszczędność czasu. Tego typu lokale są dostępne od ręki, dzięki temu nie tracimy czasu na szukanie nieruchomości, remotowanie czy home staging. Co więcej, praktycznie od razu zaczynają generować dochody z wynajmu.
Istotny jest też wzrost wartości w czasie takiej nieruchomości. Świetnie zlokalizowany apartament w mieście lub miejscowości turystycznej bez problemu można sprzedać po kilku latach. Dzięki temu zyskamy na znacznym wzroście wartości w czasie.
Ponadto niewielkie apartamenty można dopasować do różnych najemców, ponieważ cieszą się zainteresowaniem nie tylko osób przyjeżdżających w celach turystycznych, ale także tych, którzy pracują w ścisłym centrum, młodych małżeństw czy studentów.
I co ważne, nie trzeba samodzielnie zajmować się obsługą apartamentu. Można zlecić to zadanie firmie zarządzającej, która przejmie wszystkie nasze obowiązki. Tym samym zapewniając nam stałe obłożenie i regularne dochody z takiego apartamentu.