Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Zalety i wady zakupu mieszkania na wynajem

Jak powszechnie wiadomo, inwestowanie w nieruchomości jest czymś, co nigdy nie wychodzi z mody. Wynika to z tego, że zarówno domy, jak i mieszkania świetnie utrzymują wartość pieniądza. A jedną z najpopularniejszych opcji inwestycyjnych są oczywiście nieruchomości na wynajem. W tym artykule przedstawimy, jakie korzyści niesie ze sobą zakup mieszkania lub mieszkań do wynajęcia, a także jakie zalety i wady ma taka inwestycja.

Korzyści wynikające z zakupu mieszkania na wynajem

Co tu dużo mówić – najważniejszą zaletą inwestowania w mieszkania na wynajem jest stały dochód. Może to być dodatkowy zastrzyk gotówki do naszej pensji – jeśli pracujemy na etacie lub też główne źródło utrzymania (gdy np. mamy kilka mieszkań).

Kolejną zaletą posiadania mieszkań na wynajem jest wzrost wartości nieruchomości w czasie. Każdy, kto zainwestował w mieszkanie 10 lat temu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego wartość mogła wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wprawdzie w mediach powstało już wiele scenariuszy dotyczących rzekomego krachu na rynku nieruchomości, ale jak dotąd żaden z nich nie znalazł odzwierciedlenia w rzeczywistości (i oby tak pozostało). A nieruchomości mają się dobrze i ich ceny rosną z roku na rok.

Warto także wspomnieć o następnej korzyści związanej z posiadaniem nieruchomości na wynajem. A mianowicie – nieruchomości są wyjątkowo odporne na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe. Świetny przykład to pandemia Covid, której następstwem było pojawienie się inflacji w wielu krajach na całym świecie. Pieniądze błyskawicznie traciły na wartości, a nieruchomości wręcz przeciwnie – zyskiwały na wartości.

Nie możemy także pominąć kolejnego atutu wynajmowania mieszkań. A konkretnie tego, że ta branża pozwala inwestorom na znaczną elastyczność i dopasowanie do indywidualnych możliwości. Jeśli zależy nam na szybkim zwrocie z inwestycji, możemy wybrać apartamenty inwestycyjne. Czyli tak zwane gotowce, które praktycznie od razu zaczynają zarabiać. A jeśli zależy nam na długofalowej inwestycji i znalezieniu najemców na długi czas, to wtedy warto postawić na najem długoterminowy.

Ponadto zaletą mieszkania na wynajem jest to, że jest naszym zabezpieczeniem finansowym na przyszłość. Możemy je w razie potrzeby odsprzedać, np. po kilkunastu latach wynajmowania, i zarobić na wzroście wartości w czasie. Inną opcją jest zabezpieczenie dzieci czy wnuków na przyszłość. Ponieważ takie mieszkanie możemy przekazać w spadku czy w formie darowizny.

Warto także wspomnieć o tym, że mamy różne możliwości finansowania mieszkania na wynajem, jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Jedną z opcji jest oczywiście wzięcie kredytu hipotecznego. Możemy także (jeśli istnieje taka możliwość) pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół. Warto także poszukać przedsiębiorców, którzy zainwestują część kwoty w takie mieszkanie w zamian za udział w zyskach z wynajmu nieruchomości.

Wady związane z zakupem mieszkania na wynajem

Nie zapominajmy, że inwestowanie w nieruchomości zawsze niesie ze sobą pewien element ryzyka. Jesteśmy szczególnie narażeni na popełnianie błędów, gdy stawiamy pierwsze kroki na rynku. Dlatego zanim zaczniemy działać, zainwestujmy w indywidualne szkolenie z nieruchomości z ekspertem. Dzięki temu nie wpadniemy w żadną inwestycyjną pułapkę.

Nietrafiony zakup mieszkania na wynajem może przysporzyć nam problemów. Szczególnie gdy nie przemyślimy kwestii związanej z lokalizacją mieszkania, która jest kluczowa. Mieszkanie powinno być położone w dogodnym dla potencjalnych najemców miejscu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się pustostanu, co oznacza brak stałego przepływu finansowego. A w ostateczności możemy być  zmuszeni do sprzedaży lokalu. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby przeprowadzić precyzyjną analizę rynku. Mieszkanie w niepopularnej lokalizacji, które nie jest dopasowane do potrzeb najemców, po prostu nie będzie zarabiać.

Jeśli zainwestowaliśmy w mieszkania na wynajem, to mogą pojawić się także problemy z najemcami. Zdarza się to na szczęście rzadko, ale możemy trafić na osobę, która po prostu nie będzie płacić czynszu albo regularnie spóźniać z opłatami. Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim potrzebujemy przygotowanej przez ekspertów umowy najmu, która zabezpieczy nasze interesy w takiej sytuacji.

Po drugie, powinniśmy wiedzieć, jak weryfikować najemców, by mieć pewność, że są to wiarygodne osoby. Jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdzić, czy najemca jest faktycznie tą osobą, za którą się podaje. Po drugie, warto zweryfikować, czy ma stałe dochody, które pozwolą mu  regularnie płacić za czynsz. W takiej sytuacji najlepiej poprosić np. o przedstawienie umowy o pracę czy referencje od poprzedniego właściciela mieszkania. A więcej praktycznych wskazówek na temat weryfikowania najemców można znaleźć się w e-booku “Jak skutecznie zarządzać najmem.”

Jeśli najemca nie płaci czynszu na czas, to możemy wysyłać przypomnienia mailowe lub SMS-owe. Jeśli to nie pomoże, to warto odbyć rozmowę z takim lokatorem i rozważyć naliczanie odsetek za opóźnienia. Jeśli i to nie podziała na takiego opornego najemcę, wówczas można zastanowić się nad rozwiązaniem umowy. 

Posiadanie mieszkań na wynajem niesie ze sobą także ryzyko zniszczenia wyposażenia. Z pewnością nie raz, a co najmniej kilka razy zdarzy się, że najemca coś niechcący zniszczy lub zepsuje. W takim wypadku zabezpieczeniem jest pobierana kaucja.

Co więcej, żeby przeciwdziałać takim sytuacjom, najlepiej wykupić ubezpieczenie mieszkania na wypadek szkód wyrządzonych przez najemców. Dobrze jest także mieć przedłużoną gwarancję na sprzęty RTV/AGD i zawrzeć umowy serwisowe obejmujące ich regularne konserwacje. 

Reasumując, inwestowanie w mieszkania na wynajem ma wiele zalet, trzeba tylko wiedzieć, jak działać, by nie stracić kapitału. Pamiętajmy, że przed zakupem nieruchomości należy przeprowadzić dokładne badanie rynku, wybrać dobrą lokalizację i zweryfikować potencjalnych najemców. A w znalezieniu dostosowanego do potrzeb mieszkania pomoże nam Moniter, który można przetestować za darmo. Wtedy zyskamy pewność, że  mieszkania będą miały stałe obłożenie, a my regularne dochody zasilające nasz budżet. 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.