Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Wycena nieruchomości krok po kroku

Odpowiednia wycena mieszkania odgrywa kluczową rolę zarówno wtedy, gdy kupujemy mieszkanie inwestycyjnie, jak i na własne potrzeby. Jakie czynniki wpływają na cenę nieruchomości? W jaki sposób szybko i dokładnie porównać ceny mieszkań? Oto krótki i pomocny poradnik.

Jak wyceniać mieszkania?

Wartość nieruchomości zależy przede wszystkim od jej lokalizacji. Im bardziej atrakcyjna, tym oczywiście droższe będzie takie mieszkanie. Najwięcej trzeba zapłacić za lokale w dużych miastach takich jak: Warszawa, Gdańsk czy Kraków. Popularnością cieszą się mieszkania, które są położone w miejscu dobrze skomunikowanym, np. przy stacji metra lub przystankach autobusowych i tramwajowych. Warto także sprawdzić, czy w pobliżu nieruchomości znajdują się: sklepy, przychodnie, uczelnie, szkoły, przedszkola czy biurowce.

Cena mieszkania zależy także od jego powierzchni. Największą popularnością w miastach cieszą się zarówno kawalerki inwestycyjne, jak i mieszkania do 55 metrów dostosowane do potrzeb rodziny z dzieckiem.

Na wycenę nieruchomości ma także wpływ jej stan techniczny. Wartość mieszkania podniesie jego odświeżenie. Czyli odmalowanie ścian, wykonanie drobnych napraw, wysprzątanie i odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni poprzez dodanie elementów wystroju lub doświetlenie pomieszczeń. Natomiast przeprowadzenie generalnego remontu z wymianą kluczowych instalacji może zwiększyć wartość nieruchomości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Warto także zwrócić uwagę na wyposażenie mieszkania. Nieruchomości wyposażone w energooszczędne systemy, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach, będą po prostu droższe. Do takich systemów można zaliczyć np.:

  • systemy sterujące tzw. smart home,
  • oświetlenie ledowe,
  • trzyszybowe okna,
  • energooszczędne sprzęty AGD.

Warto także wspomnieć o mieszkaniach w blokach z ogrzewaniem miejskim, które są najchętniej kupowane ze względu na niższe koszty utrzymania oraz bardziej stabilne ceny. Co więcej, w takich lokalach miasto zazwyczaj zapewnia również dostęp do ciepłej wody. Dzięki temu nie trzeba kupować i serwisować kotła gazowego we własnym zakresie. Bez wątpienia to spore udogodnienie. Z kolei ogrzewanie w zrewitalizowanych kamienicach często bywa droższe. Zdarza się, że nie ma w nich ogrzewania miejskiego czy centralnego, a jest elektryczne bądź gazowe. A to automatycznie podwyższa koszty utrzymania.

Niebagatelne znaczenie mają także materiały użyte do wyposażenia takiego mieszkania, które podniosą jego cenę. Można do nich zaliczyć:

  • drewniane podłogi oraz meble,
  • wykonane z marmuru lub granitu blaty w kuchni,
  • nowoczesne armatury wysokiej jakości,
  • płytki z naturalnego kamienia, ręcznie robione czy kafle 3D.

Kwestie związane z bezpieczeństwem prawnym również mają wpływ na cenę nieruchomości. Mieszkania, których sytuacja prawna jest niejasna, mogą być znacznie tańsze. Jednak trzeba być świadomym, że sprzedaż takiej nieruchomości często wymaga rozwiązania wielu problemów prawnych, sporych nakładów finansowych oraz czasu.

Na ostateczną wycenę mieszkania ma także wpływ sytuacja na rynku nieruchomości, a więc między innymi popyt. Duże zainteresowanie i ograniczony popyt może przełożyć się na wzrost cen (taka sytuacja miała miejsce, gdy pojawiła się możliwość wzięcia tzw. Bezpiecznego kredytu 2%).

Na ostateczną wycenę nieruchomości mają wpływ również takie czynniki jak: inflacja, ogólna dostępność kredytów i ich oprocentowanie oraz aktualne trendy na rynku.

Ponadto ważna jest także sytuacja polityczna danego kraju, a więc bezpieczeństwo i brak konfliktów zbrojnych. Ponieważ to także przekłada się na zainteresowanie inwestowaniem w różnego rodzaju nieruchomości.

Jakie narzędzie jest nieocenione przy wycenie mieszkań?

Podsumowując – na ostateczną wycenę mieszkań ma wpływ wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Samodzielne oszacowanie wartości mieszkania może być czasochłonne. Ponieważ wymaga opracowania dokładnej analizy dla danego miasta, która może okazać się nieprecyzyjna ze względu na szybko zmieniającą się sytuację na rynku. Dlatego najlepiej skorzystać z gotowego i profesjonalnego narzędzia na Moniterze, którym są Raporty cen ofertowych dostępne w pakiecie rozszerzonym i z Akademią Monitera.

Jak wycenić mieszkanie, korzystając z tego narzędzia? To bardzo proste. Wystarczy wpisać nazwę miasta i interesujący nas przedział czasowy oraz rodzaj rynku. Na podstawie tych danych system wygeneruje precyzyjny raport z uwzględnieniem metrażu, średnich cen czy ilości ofert.

Dzięki Raportom cen ofertowych nie tylko zaoszczędzimy czas na samodzielnym tworzeniu takiej analizy, ale także błyskawicznie sprawdzimy uśrednione ceny mieszkań dla danego miasta, co może być kluczowe podczas negocjacji. Ponieważ zyskamy bezcenną wiedzę, dzięki czemu nie przepłacimy za nieruchomość oraz unikniemy kierowania się emocjami podczas jej zakupu. Dlatego niezależnie od tego, czy nabywamy mieszkanie dla siebie czy inwestycyjnie, pamiętajmy, żeby prawidłowo je wycenić w oparciu o aktualne dane. Dzięki temu inwestycja będzie rentowna i bezpieczna. 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.