To lato zaskakuje: RPP ponownie obniża stopy procentowe. Jak zareaguje rynek?
Kolejna obniżka stóp procentowych w ciągu zaledwie 2 miesięcy stała się faktem. I to wbrew prognozom większości analityków rynku, że RPP zaczeka z podjęciem tej decyzji do września, a może i nawet końca roku. W jaki sposób ta przełomowa sytuacja może wpłynąć na rynek nieruchomości, w tym – kredytobiorców oraz inwestorów? Na te pytania odpowiemy w artykule.
Na początku lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęłą dość zaskakującą decyzję, kolejny raz obniżając stopy procentowe, tym razem o 0,25 punktu procentowego.
To już drugie takie ostre cięcie w polityce pieniężnej w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Przypomnijmy, że podczas ostatniego posiedzenia RPP, które miało miejsce w maju, podjęto decyzję o obniżeniu bazowej stopy o 0,5 punktu procentowego.
Decyzja o obniżeniu stóp procentowych, podjęta niespełna tydzień temu, spotkała się z pozytywnym zaskoczeniem zarówno ze strony inwestorów, jak i kredytobiorców. A to dlatego, że większość ekonomistów przewidywała, że nastąpi to najwcześniej jesienią lub dopiero pod koniec roku. Tymczasem już teraz główna stopa referencyjna NBP wynosi 5,0%.
Czy można stwierdzić, że jest to sygnał trwałego trendu łagodzenia polityki pieniężnej? Sprawdźmy, co mają do powiedzenia w tym temacie eksperci rynku nieruchomości.
Oczywiście decyzja podjęta przez RPP na ostatnim posiedzeniu była przede wszystkim związana ze słabnącą inflacją. W ostatnich miesiącach dynamika wzrostu cen zaczęła zauważalnie zwalniać. To z kolei pozwoliło na rozluźnienie polityki pieniężnej, nie ryzykując tym samym ponownego nakręcenia spirali inflacji.
JAk możemy przeczytać w ostatnim Kwartalniku Ekonomicznym ”Wojna Światow” na stronie Centrum Analiz PKO BP: „cel inflacyjny jest już na wyciągnięcie ręki, a inflacyjna rzeczywistość po raz kolejny okazała się korzystniejsza od oczekiwań. W lipcu inflacja CPI może być już minimalnie poniżej poziomu 3% r/r, podobnego poziomu oczekujemy na koniec tego roku.”
Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego (Publikacja pt.Ceny Towarów i Usług Konsumpcyjnych z 25 czerwca 2025 roku), na którego stronie możemy przeczytać, że:
“W maju 2025 r. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku wyniósł 4,0% i był najniższy od połowy ub. roku (w kwietniu br. ceny wzrosły o 4,3%, a w maju ub. roku o 2,5%). Towary podrożały o 3,3%, a usługi o 6,0%.
W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. spadły o 0,2% (w kwietniu br. notowano wzrost cen o 0,4%).”
Co jeszcze, oprócz samych danych o słabnącej inflacji, wpłynęło na podjęcie decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych? Tutaj warto także wymienić połączenie takich czynników jak: ustabilizowanie cen energii, umacnianie się złotego czy światowe symptomy rozluźniania polityki finansowej (np. w działaniach Europejskiego Banku Centralnego).
Z perspektywy osób spłacających kredyty, a także tych, którzy dopiero planują wziąć pożyczkę na mieszkanie czy dom, to, bez dwóch zdań, pozytywne informacje. Ponieważ obniżenie stóp procentowych jest związane bezpośrednio z
niższymi ratami kredytów,
większą zdolnością kredytową,
większym zainteresowaniem zakupem domu czy mieszkania przez tych, którzy do tej pory byli zmuszeni do wstrzymania się z tą decyzją. Chociażby ze względu na wysokie raty, a także wycofanie się rządu z programu wsparcia kredytobiorców (np. projekt Pierwsze klucze, który odszedł w niepamięć).
Warunki dla kupujących nieruchomości zdają się poprawiać. Na rynku wtórnym widoczne są spadki cen oraz ich stabilizacja, co pokazują raporty cen ofertowych Monitera.
Możliwy impuls dla całej gospodarki
Obniżki stóp procentowych to pozytywna wiadomość nie tylko dla kredytobiorców. Ta decyzja może mieć także pozytywny wpływ na krajową gospodarkę. Po okresie spowolnienia wywołanego pandemią i konfliktami (wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja na Bliskim Wschodzie), niższe stopy mogą pobudzić:
firmowe inwestycje,
konsumpcję,
oraz wpłynąć na poprawienie nastrojów gospodarczych.
Przedsiębiorstwa mogą chętniej podejmować decyzje o rozwoju, zatrudnianiu i modernizacji, a gospodarstwa domowe – częściej decydować się na większe zakupy, co może wspierać krajowy popyt i wzrost PKB.
Wiele wskazuje na to, że prawdopodobnie RPP rozpoczęła proces łagodzenia polityki pieniężnej, decydując się na cykl obniżek. Ten trend powinien się utrzymać przy spadającej inflacji i stabilizacji gospodarczej. Kolejne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić jeszcze przed końcem 2025 roku.
Jest to dobry moment zarówno dla osób szukających nieruchomości dla siebie, jak i dla tych, którzy chcą ulokować swój kapitał w nieruchomościach. Warto sprawdzić teraz swoją zdolność finansową oraz zacząć poszukiwania wymarzonego M3 , lokalu na wynajem, czy np. gotowca inwestycyjnego.
W tym celu warto skorzystać z Monitera, systemu, który każdego dnia gromadzi ponad 40 tysięcy ogłoszeń. Są to zarówno oferty nieruchomości mieszkań i domów na sprzedaż, jak i na wynajem, czy z licytacji komorniczych. Dodatkowo system pozwala wyszukiwać grunty w całej Polsce oraz lokale użytkowe. A to tylko kilka z wielu jego możliwości.
Warto zainwestować w system do wyszukiwania nieruchomości Moniter właśnie teraz, gdy RPP podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Dlatego też przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne ceny pakietów miesięcznych, kwartalnych i rocznych. Wystarczy przejść do zakładki cennik, wybrać najlepiej dopasowany do potrzeb pakiet, i zacząć poszukiwania wymarzonego mieszkania lub nieruchomości inwestycyjnej – zanim zrobi to konkurencja.
Magda
tel. +48 665 819 152
W godz. 9.00 – 18.00
[email protected]