Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Limity kredytu 2%

Limity kredytu 2% w programie rządowym “Pierwsze Mieszkanie”. Co trzeba o nim wiedzieć?

Program “Pierwsze Mieszkanie”, o którym jest bardzo głośno od jakiegoś czasu we wszystkich mediach, startuje już na początku lipca. Jest to projekt, który umożliwi wielu osobom skorzystanie z tak zwanego bezpiecznego kredytu na 2%. Co warto wiedzieć o tym programie i na czym polega? Kto może z niego skorzystać i jakie trzeba spełnić wymagania? Czy warto wziąć w nim udział? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w tym artykule.

 

Program “Pierwsze mieszkanie”, którego elementem jest bezpieczny kredyt na 2%, to rządowy projekt, który ma pomóc w zakupie pierwszej nieruchomości na cele mieszkaniowe. Skierowany jest głównie do młodych osób, które, ze względu na coraz bardziej ograniczony dostęp do kredytów oraz bardzo wysokie stopy procentowe, nie są w stanie zakupić swojego pierwszego mieszkania. 

 

Z programu mogą skorzystać zarówno single, jak i małżeństwa oraz pary pozostające w niesformalizowanych związkach, które mają przynajmniej jedno dziecko. Co więcej, kredyt na 2% otrzymają tylko osoby, które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia (a w przypadku par ten warunek musi spełnić przynajmniej jedna osoba). Ponadto z programu  mogą skorzystać tylko osoby, które:

 

  • nie posiadają mieszkania bądź domu z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe,

  • nie mają prawa do spółdzielczego użytkowania mieszkania bądź domu rodzinnego.

 

Kolejnym warunkiem skorzystania z projektu rządowego jest, rzecz jasna, posiadanie zdolności kredytowej. 

 

Na czym polega rządowe dofinansowanie programu “Pierwsze mieszkanie”?

 

Przede wszystkim projekt dotyczy kredytów hipotecznych, które zostaną objęte dopłatami z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Dofinansowanie obejmuje pierwsze 10 lat, co stanowi łącznie 120 rat kredytu. W tym okresie kredyt zostanie pomniejszony przez dopłaty udzielane przez państwo. Oprocentowanie kredytu wynosi 2 procent, a do niego jest doliczana także marża banku.

 

Jak można przeczytać na stronie rządowej, szacuje się, że w pierwszym roku funkcjonowania programu “Pierwsze Mieszkanie”, zostanie udzielonych od 30 do nawet 40 tysięcy kredytów, ponieważ zainteresowanie projektem jest ogromne. Według prognoz ekspertów program może mieć bardzo pozytywny wpływ na pobudzenie na rynku nieruchomości, który został wyhamowany przez utrudniony dostęp do kredytów.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o projekcie “Pierwsze mieszkanie”?

 

Dużą zaletą programu jest to, że korzystając z kredytu na 2%, można sfinansować zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co więcej, nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy czy o powierzchnię takiego mieszkania czy domu. W przypadku singli wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 500 tysięcy złotych, natomiast w przypadku małżeństw oraz osób pozostających w związkach partnerskich (z przynajmniej jednym wspólnym dzieckiem) jest to 600 tysięcy. Z kolei wkład własny w przypadku kredytu na 2% to maksymalnie 200 tysięcy złotych. 

 

Środki z takiego kredytu można także przeznaczyć na zakup działki, na której zostanie wybudowany dom oraz na jego wykończenie (jednak nie na zakup samego gruntu). 

 

Na ten moment w programie “Pierwsze Mieszkanie” wezmą udział następujące banki:

 

  • PKO BP,

  • Alior,

  • Santander,

  • Velobank,

  • Pekao S.A.

  • BPS Bank

  • BOŚ Bank.

 

Być może w przyszłości dołączą kolejne, co jeszcze zwiększy dostępność tego programu.

 

Już teraz coraz więcej osób zaczyna rozglądać się za własnym mieszkaniem, które sfinansuje z wykorzystaniem bardzo korzystnych dopłat rządowych. Dlatego warto pamiętać o tym, że najatrakcyjniejsze oferty nieruchomości mogą bardzo szybko zniknąć z rynku. 

Więc jeśli spełniasz warunki, by wziąć udział w programie, to możesz skorzystać z bardzo przydatnego systemu do błyskawicznego poszukiwania mieszkań, domów (zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego), a także działek, którym jest Moniter. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać miasto, ustawić filtry zgodne z Twoimi oczekiwaniami, a wyjątkowe oferty nieruchomości same pojawią się na Twoim mailu bądź otrzymasz je SMS-em.Podsumowując, program “Pierwsze Mieszkanie” to ogromna rewolucja na rynku kredytów. Ponieważ w końcu wiele osób zyska możliwość zakupienia wymarzonego mieszkania czy domu na własne potrzeby, co było wcześniej utrudnione. Więc jeśli spełniasz wymagania, to nie zwlekaj. Zacznij rozglądać się za dopasowanym do Twoich potrzeb mieszkaniem lub domem, wykorzystując do tego niezawodny system, którym jest Moniter.

 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.