Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Jaką rolę odgrywają ceny transakcyjne nieruchomości? Gdzie będzie można je sprawdzić bezpłatnie?

Ceny transakcyjne są bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia inwestorów, ale także osób, które kupują czy zbywają nieruchomość. Jaką kluczową funkcję pełnią w branży nieruchomości? Dlaczego warto być na bieżąco z cenami transakcyjnymi? Gdzie będzie można monitorować je bezpłatnie?

Ceny transakcyjne przedstawiają, za ile realnie została sprzedana konkretna nieruchomość – np. dom, mieszkanie czy działka. Służą do ocenienia aktualnego stanu rynku oraz pozwalają przygotować się na ewentualne wzrosty lub spadki cen nieruchomości. Dzięki ich znajomości:

  • możliwe jest podjęcie najlepszej decyzji inwestycyjnej w oparciu o pewne dane. Porównując cenę konkretnej nieruchomości do innych, które znajdują się w tym samym mieście i mają podobny metraż, można zyskać pewność, że oferta jest uczciwa. Dzięki temu zakup domu lub mieszkania jest pozbawiony ryzyka.
  • łatwiej jest negocjować cenę takiej nieruchomości, bazując na informacjach o tym, za ile realnie zostały sprzedane domy czy mieszkania o podobnym metrażu w danej lokalizacji. Może być to świetnym argumentem, który przekona sprzedającego, by obniżył cenę takiej nieruchomości.  
  • można ocenić rzeczywisty stan rynku i dowiedzieć się, w jakiego rodzaju nieruchomości warto teraz zainwestować, by mieć z tego zysk.
  • inwestorzy są w stanie ocenić wartość oferowanych nieruchomości, które zamierzają sprzedać.

Gdzie można sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości?

W drugiej połowie 2023 roku rząd planuje uruchomić stronę, która pozwoli monitorować ceny transakcyjne nieruchomości. Na Portalu Cen Mieszkań będzie można sprawdzić ceny mieszkań czy domów zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. 

Co więcej, strona umożliwi wyszukiwanie nieruchomości, które znajdują się w całym kraju oraz ustawienie dokładnych filtrów zawierających między innymi: miejscowość, liczbę pokoi, metraż czy piętro. 

Portal powstanie w tym celu, aby każda osoba, która jest zainteresowana sprzedażą czy zakupem nieruchomości, mogła zapoznać się z rzeczywistymi cenami transakcyjnymi. Dane znajdujące się na rządowej stronie mają być pobierane z Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, a także bezpośrednio od notariuszy. 

A już teraz możesz zbadać rynek, sprawdzając ceny ofertowe nieruchomości w aplikacji Moniter, i wygenerować szczegółowe raporty dla interesującej Cię miejscowości.  

Jakie najważniejsze zalety ma rządowy system do sprawdzania cen transakcyjnych?

Wprowadzenie darmowego portalu z dostępem do cen transakcyjnych jest korzystne zarówno dla osób inwestujących w nieruchomości, jak i dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom na własne potrzeby

Przede wszystkim deweloperzy zyskają bezpłatny dostęp do rzetelnych danych. A to wpłynie na realną wycenę oferowanych nieruchomości w oparciu o rzeczywiste ceny. Dzięki temu dopasują ofertę do zmian rynkowych, a oferowane przez nich nieruchomości lepiej zaspokoją oczekiwania klientów. 

Z kolei osoby kupujące na własne potrzeby uzyskają pewną wiedzę o realnej wartości nieruchomości, która ich interesuje. Zabezpieczą się w ten sposób przed nabyciem domu czy mieszkania po mocno zawyżonej cenie. A to przełoży się na podjęcie trafnej i świadomej decyzji o zakupie. Z kolei osoby, które chcą sprzedać nieruchomość, będą mogły dokładnie oszacować jej wartość i wybrać najbardziej rentowną ofertę sprzedaży.

Program ma także zapobiec powstaniu bańki cenowej na rynku nieruchomości na podstawie spekulacji, co przełoży się na większą stabilizację rynku.

Podsumowując, rządowy program, który polega na bezpłatnym udostępnieniu cen transakcyjnych, ma sporo atutów. Do jego zalet można zaliczyć: większą transparentność cen, stabilizację rynku czy ułatwienie podjęcia świadomej decyzji zakupowej – bez ryzyka inwestycyjnego. 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.