Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Jak ochronić oszczędności przed inflacją

Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

Ostatnio głośno jest o rozdawnictwie pieniędzy przez rząd. O obietnicach, czyli jak legalnie kupować głosy. Zdecydowanie mniej mówi się jednak o „cichym zabójcy” (nie mówię tu o tlenku węgla, potocznie zwanego czadem), a o zabójcy naszych oszczędności – inflacji. W tym artykule przedstawię ważne informacje na temat tego czym ona jest i jak ochronić oszczędności przed inflacją.

 

Inflacja – Co to?

 
Obecny cel inflacyjny NBP to 2,5%. To dużo czy mało?

Zobrazujmy to trochę:
 
Kupujesz nowy sprzęt AGD. Każdego miesiąca (dla tego przykładu przyjąłem miesiąc, zamiast roku, bo wiadomo, że sprzęt zużywa się szybciej) traci on 2.5% początkowej sprawności. Wyrzucasz go po niecałych 3,5 roku. I tak cieszysz się, że jeszcze pochodził trochę po gwarancji.

Rodzisz się mając 100% czasu swojego życia. Jeśli każdego roku tracisz 2.5% początkowego czasu… odchodzisz po 40 latach.

W spadku otrzymałeś 1mln zł. Zakopałeś w ogródku i czekasz na idealny moment, aby je wydać. Po 40 latach Twoje pieniądze straciły ponad 70% (!!!) swojej wartości.

Na koniec 2018 Polacy trzymali ok. 800mld zł w „skarpecie”. Przy 2.5% inflacji rocznie ich pieniądze tracą ok. 20mld zł.
Do tego na kontach trzymali podobną kwotę i zakładając nieoprocentowane rachunki + marnie oprocentowane lokaty, stracili dodatkowe 10-20mld. Przyjmijmy dla równego rachunku 35mld zł.

Roczny koszt programu 500+ szacowany jest na 35-40mld zł.

Ciekawe skąd wzięli na to pieniąźki…
 
 

Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

Co zatem zrobić, aby chronić swoje pieniądze przed inflacją?

Inwestować w nieruchomości, odporne na inflacje lub… zarabiać na swoim kapitale powyżej inflacji.

Udanego dnia,
Filip
Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.