Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Jak kupić mieszkanie na flipa, by na tym zyskać? W jaki sposób oszacować koszty takiej inwestycji?

Zajmując się flipowaniem, możesz zarabiać naprawdę dobre pieniądze, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych na jednym mieszkaniu (a niektórzy inwestorzy osiągają zysk w wysokości 100 tysięcy złotych na jednym flipie).

Jednak znalezienie odpowiedniej nieruchomości wymaga nie tylko znajomości rynku. Kluczem do uzyskania korzystnego zwrotu z takiej inwestycji jest dokładnie zaplanowanie wszystkich związanych z nią kosztów. Ponieważ dzięki temu możesz do minimum ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Dlatego z tego artykułu dowiesz się, czym się kierować przy poszukiwaniu mieszkania na flipa i jakie koszty powinieneś uwzględnić, planując taką inwestycję, by mieć pewność, że będzie rentowna.

Jak i gdzie znaleźć mieszkanie na flipa?

Zacznijmy od początku. Pierwszym krokiem jest znalezienie mieszkania, które kupisz poniżej ceny rynkowej. Jak znaleźć taką nieruchomość?

Po pierwsze – zapomnij o przeglądaniu dziesiątek portali ogłoszeniowych w internecie, bo to strata czasu. Zainwestuj w dobre narzędzie, takie jak Moniter, które gromadzi oferty z różnych stron i pozwoli Ci wyszukiwać mieszkania poniżej ceny rynkowej – zarówno od osób prywatnych, jak i od agencji.

Co więcej – mieszkań poniżej ceny rynkowej warto poszukiwać także na licytacjach komorniczych czy przetargach spółdzielczych, gdzie również możesz znaleźć świetną okazję.

W przypadku mieszkania na flipa atrakcyjna cena odgrywa bardzo ważną rolę. Ponieważ do ceny zakupu takiej nieruchomości trzeba doliczyć jeszcze koszty jej przygotowania do sprzedaży oraz szereg innych wydatków.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie na flipa?

Przede wszystkim zdecyduj, komu chcesz sprzedać takie mieszkanie, czyli określ grupę docelową. Szukaj nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji – tam, gdzie jest największy popyt na mieszkania. Ułatwią Ci to Mapy Ciepła dostępne na Moniterze. Dzięki nim dowiesz się, gdzie najlepiej zainwestować w mieszkanie na flipa, by na tym zyskać.

Jeśli znajdziesz mieszkanie w okazyjnej cenie, to zareaguj szybko. Od razu zadzwoń do właściciela i umów się na prezentację takiej nieruchomości.

Pamiętaj, żeby zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny mieszkania, a więc czy wymaga tylko odświeżenia (odmalowania ścian, wymiany podłóg), czy gruntownego remontu. Jeśli konieczna jest całkowita renowacja takiego lokalu, to dokładnie oszacuj koszty generalnego remontu, żeby upewnić się, że nie przekroczysz zaplanowanego przez siebie budżetu.

Pamiętaj także, żeby sprawdzić stan prawny nieruchomości przed jej kupnem. No i nie obawiaj się negocjowania – pozwoli Ci to zwiększyć zysk z takiej inwestycji po wyremontowaniu i sprzedaniu mieszkania na flipa.

Jak oszacować koszty takiej inwestycji?

Pamiętaj, że znalezienie mieszkania na flipa z potencjałem, w atrakcyjnej cenie i świetnej lokalizacji, to jednak nie wszystko. Powinieneś dokładnie oszacować rentowność takiej inwestycji, by móc ocenić, jakie jest ryzyko. A do tego potrzebujesz odpowiedniego narzędzia, w którym uwzględnisz wszystkie poniesione koszty i obliczysz potencjalny zysk ze sprzedaży mieszkania na flipa. Tym narzędziem jest kalkulator zakupu inwestycyjnego.

Jakie elementy należy uwzględnić w kosztach zakupu mieszkania na flipa?

W tym przypadku nie ma jednej konkretnej stawki. Wszystko zależy od obowiązków, jakie ma pełnić.

Największym wydatkiem jest oczywiście sam zakup mieszkania, ale do tego dochodzi również szereg innych kosztów, do których zalicza się:

  • podatek PCC, czyli 2% wartości lokalu,
  • opłaty notarialne,
  • prowizję sourcera lub pośrednika, jeśli korzystałeś z ich usług.

To jednak nie wszystko. Do takiej inwestycji należy również doliczyć wydatki związane z samym przygotowaniem mieszkania do sprzedaży, a więc:

  • koszty remontu oraz wynagrodzenie dla ekipy budowlanej,
  • wystawienie oferty mieszkania na różnych portalach ogłoszeniowych,
  • wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej przez fotografa,
  • home staging,
  • zakup certyfikatu energetycznego mieszkania na sprzedaż – obowiązkowego już od 28 kwietnia,
  • ubezpieczenie mieszkania, opłaty związane z jego utrzymaniem – czynsz, prąd, ogrzewanie.

Pamiętaj, że tylko dokładne przeanalizowanie kosztów pozwoli Ci oszacować, ile realnie możesz zarobić na mieszkaniu. Dlatego nie ryzykuj – skorzystaj z profesjonalnego kalkulatora i upewnij się, czy taka inwestycja jest bezpieczna i, co najważniejsze, opłacalna.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.