Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

ile kosztuje remont mieszkania

Ile kosztuje remont mieszkania? Koszt generalnego remontu pod flipa/wynajem w 2023 roku

Jeśli znalazłeś idealne mieszkanie na flipa bądź wynajem, w większości przypadków nie ominie Cię konieczność wyremontowania go. To pozwoli Ci odpowiednio przygotować je pod kątem przyszłego kupującego lub lokatorów. Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku i co przede wszystkim się na niego składa.

Jakie czynniki wpływają na koszt remontu mieszkania?

Na ceny materiałów budowlanych wpływa przede wszystkim wysoka inflacja. Niestety z tego powodu całościowe koszty remontu nieruchomości w 2023 mogą być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w 2022. To, ile zapłacisz za odnowienie mieszkania, zależy od kilku różnych czynników, do których można zaliczyć:

 • Metraż
 • Lokalizację (koszty remontu w dużych miastach są zdecydowanie wyższe niż w małych miejscowościach)
 • Ilość i rodzaj prac, które trzeba wykonać, by doprowadzić je do odpowiedniego stanu (np. tylko odmalowanie ścian, położenie nowej podłogi lub wymiana całych instalacji)
 • Przeznaczenie mieszkanie (lokale na wynajem lub kwatery pracownicze mogą wymagać podziału dużego mieszkania na pokoje, lub zmiany układu)
 • Jego standard, a więc czy jest to mieszkanie premium, czy w średnim standardzie

Cena remontu mieszkania – Co się na nią składa?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do remontu, należy dokładnie przeanalizować stan mieszkania. Niektóre elementy mogą być dobrej jakości i nadawać się do pozostawienia w oryginalnej formie, co pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Warto również zastanowić się, jakie elementy należy wymienić, aby mieszkanie spełniało normy obowiązujące na rynku.

Podczas planowania remontu warto uwzględnić następujące koszty:

 1. Koszt robocizny
 2. Koszt materiałów budowlanych
 3. Koszt wynajmu lub zakupu narzędzi i sprzętu
 4. Koszt transportu materiałów
 5. Koszt wywozu odpadów
 6. Koszt dodatkowych usług (np. elektryka, hydraulika)

Na co warto zwrócić uwagę, zanim zaczniesz generalny remont mieszkania?

Bardzo istotne jest przygotowanie kosztorysu i uwzględnienie w nim wszystkich planowanych wydatków. Zarówno tych związanych z zakupem materiałów budowlanych, jak i koszty robocizny, meble oraz sprzęty AGD. Przygotowanie planu pozwoli Ci dokładnie oszacować koszty odnowienia mieszkania, dzięki temu nie przekroczysz swojego budżetu. 

Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?

To oczywiście zależy od wszystkich wymienionych wcześniej czynników, czyli między innymi od stanu mieszkania w momencie zakupu, metrażu, jego przeznaczenia czy docelowego standardu. Uśredniona cena za wyremontowanie jednego metra kwadratowego mieszkania w 2023 waha się od 2 do nawet 5 tysięcy złotych.

Ceny przykładowych usług remontowych za metr kwadratowy w 2023 roku kształtują się następująco:

 • Tynki – od 35 do 50 zł
 • Malowanie – od 14 do 19 zł
 • Układanie paneli – od 25 do 35 zł
 • Układanie płytek – od 90 do 160 zł
 • Układanie podłogi drewnianej – od 30 do 60 zł
 • Stawianie kartonowo-gipsowych ścianek działowych – od 60 do 90 zł
 • Wstawianie drzwi – od 600 do 1000 zł

Remont łazienki – Średni koszt

Największym wydatkiem jest oczywiście całościowy remont łazienki. W 2023 za renowację tego pomieszczenia zapłacimy od 3 do 3,5 tysiąca złotych za metr. Remont łazienki o powierzchni np. 7 metrów kwadratowych to koszt od 21 do 24,5 tysiąca złotych. Odnowienie kuchni również nie należy do najtańszych – to średnio 2 tysiące złotych za metr kwadratowy. Zatem przeprowadzenie renowacji kuchni o powierzchni 10 metrów kwadratowych to koszt 20 tysięcy złotych. 

Remont salonu i sypialni – Ile może kosztować?

Koszt remontu salonu i sypialni będzie zależał od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczeń, zakres prac, wybór materiałów oraz lokalizacja i doświadczenie wykonawcy. 

Oto kilka przykładowych kosztów robocizny, których można się spodziewać:

 • Malowanie ścian i sufitów: 1000-3000 zł, w zależności od wielkości pomieszczeń i wyboru farb
 • Układanie nowych podłóg: 50-200 zł za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju podłogi (np. panele, parkiet, terakota)
 • Montaż nowych drzwi: 500-1000 zł za sztukę, w zależności od rodzaju i jakości drzwi
 • Montaż nowych okien: 1000-4000 zł za sztukę, w zależności od wielkości i jakości okna
 • Montaż oświetlenia: 500-3000 zł, w zależności od ilości i rodzaju opraw oświetleniowych
 • Zakup i montaż mebli: 3000-10000 zł, w zależności od ilości i jakości mebli

Ostateczna cena remontu będzie zależeć od indywidualnych potrzeb i wymagań, dlatego warto skonsultować się z fachowcem, który będzie mógł oszacować koszty prac i pomóc w doborze najlepszych rozwiązań.

Kosztorys prac nieoczywistych. Ile wyniesie koszt robocizny?

Przeprowadzenie remontu mieszkania to często skomplikowane zadanie, którego kosztorys prac nieoczywistych może zaskoczyć niejednego inwestora. Wycena prac remontowych często opiera się na cenniku usług, który uwzględnia koszt robocizny oraz materiałów wykończeniowych.

Kosztorys remontu zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania oraz wybranej kategorii wykończeniowej – czyli czy inwestor decyduje się na rozwiązania z wyższej, czy też ze średniej półki cenowej. Oszczędności można osiągnąć dzięki wykonaniu prac remontowych samodzielnie, ale w przypadku niektórych prac warto skorzystać z usług ekipy remontowej.

ile kosztuje remont mieszkania

Wśród prac remontowych, które często generują wysokie koszty, znajdują się skuwanie płytek, wylewka oraz montaż sufitu podwieszanego. Ceny usług związanych z wykończeniem ścian i podłóg, takich jak glazura czy biały montaż, również wpływają na kosztorys remontu.

Ważnym etapem remontu jest również faza wyceny, która pozwala na określenie kosztów materiałów wykończeniowych, takich jak klej do płytek czy sufitu podwieszanego wraz z montażem. W przypadku wyboru wykończeń z wyższej półki cenowej koszt materiałów może znacznie wpłynąć na finalny koszt remontu.

Podsumowując, kosztorys prac nieoczywistych podczas remontu mieszkania jest uzależniony od wielu czynników, takich jak powierzchnia mieszkania, wybór kategorii wykończeniowej, ceny usług, koszt materiałów wykończeniowych oraz etapu remontu. Warto pamiętać, że oszczędności można osiągnąć dzięki wykonaniu niektórych prac samodzielnie, ale niektóre z nich lepiej powierzyć profesjonalistom, aby uniknąć kosztów wynikających z błędów w wykonaniu.

Jak zoptymalizować koszt generalnego remontu?

Aby zminimalizować koszty remontu mieszkania, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów:

 1. Wykonaj większość prac samodzielnie – o ile masz doświadczenie w remontach i niezbędne narzędzia, możesz zaoszczędzić na kosztach robocizny.
 2. Wybierz tańsze materiały – nie zawsze trzeba wybierać najdroższe i najbardziej ekskluzywne materiały, aby mieszkanie prezentowało się dobrze i spełniało normy.
 3. Kupuj materiały hurtowo – jeśli planujesz większy remont, warto kupić materiały budowlane hurtowo, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach.
 4. Porównuj ceny – przed zakupem materiałów i usług warto porównać ceny w różnych sklepach i firmach, aby wybrać najlepszą ofertę.
 5. Oszczędzaj na dodatkowych usługach – o ile nie jest to absolutnie konieczne, warto unikać dodatkowych usług, takich jak np. montaż rolet czy zamontowanie drzwi wejściowych.

Ile kosztuje remont mieszkania – Podsumowanie

Jeśli flipujesz bądź wynajmujesz mieszkania, to oprócz remontu nieruchomości czeka Cię jeszcze jeden wydatek. Od 28 kwietnia masz obowiązek wyrobienia certyfikatu energetycznego mieszkania. Jeśli tego nie robisz, możesz zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. Jeżeli jeszcze nie wyrobiłeś paszportu energetycznego, to nie zwlekaj. Zamówisz go tutaj, a całą resztą zajmiemy się my.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.