Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Dlaczego warto podpisać umowę o zarządzanie najmem? Poznaj jej najważniejsze zalety

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem jest bez wątpienia opłacalne, bo dzięki temu czerpiesz korzyści z dochodu pasywnego. Inwestycje zawierają jednak element ryzyka i zawsze coś może pójść nie po Twojej myśli.

Tak właśnie jest z zarządzaniem mieszkaniami na wynajem. To czasochłonny i wymagający wysiłku proces, a po drodze może pojawić się sporo nieprzewidzianych sytuacji. Zarządzanie najmem wymaga ciągłego nadzorowania lokali, budowania relacji z najemcami, czy szybkiego reagowania w przypadku nagłych awarii lub usterek.

Dlatego warto zastanowić się nad oddelegowaniem tych zadań, a profesjonalnie zajmująca się tym firma przejmie większość Twoich obowiązków. W tym celu powinieneś zawrzeć umowę o zarządzanie najmem. Jak wygląda taka umowa? Kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Z jakich konkretnie obowiązków odciąży Cię firma, która zajmuje się zarządzaniem? Jakie elementy powinna zawierać umowa i ile to kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Umowa o zarządzanie najmem – co to jest?

Umowa o zarządzanie najmem to dokument, który zawiera właściciel nieruchomości na wynajem z osobą lub firmą, której zadaniem będzie zarządzanie mieszkaniami z upoważnienia właściciela. Aby taki dokument był ważny, powinien być sporządzony w formie pisemnej.

Kiedy warto zawrzeć umowę o zarządzanie najmem?

Taką opcję możesz rozważyć w różnych sytuacjach. Po pierwsze, warto zawrzeć umowę o zarządzanie najmem, kiedy:

 • jesteś początkującym inwestorem i nie masz jeszcze doświadczenia. Powierzając swoje obowiązki firmie zarządzającej, zyskasz pewność, że wszystkie sprawy związane z Twoimi nieruchomościami zostaną załatwione szybko i sprawnie. A Ty nie musisz się niczym martwić.
 • masz w swoim portfolio kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt nieruchomości i po prostu chcesz zaoszczędzić czas. Dzięki zawarciu takiej umowy nie musisz na bieżąco nadzorować mieszkań, lokatorów ani monitorować, czy opłaty za czynsz przychodzą na czas.
 • Twoje mieszkania znajdują się kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania, a codzienne dojeżdżanie do nich jest po prostu niemożliwe.

Jakie obowiązki ma firma zarządzająca nieruchomościami na wynajem?

To zależy przede wszystkim od zapisów, które znalazły się w umowie pomiędzy właścicielem a zarządzającym. Jednak najczęściej taka firma wyręczy Cię w wielu zadaniach, do których można zaliczyć:

 • sporządzenie oferty wynajmu mieszkania oraz umieszczenie jej na portalach ogłoszeniowych,
 • zlecenie wykonania sesji fotograficznej mieszkania, home staging, przygotowanie lokalu do wynajęcia,
 • znalezienie najemców oraz zweryfikowanie, czy są wiarygodni i wypłacalni,
 • podpisanie umowy z lokatorami, negocjowanie warunków, przekazanie mieszkania,
 • dbanie o regularne wpłaty za czynsz od lokatorów,
 • pilnowanie innych opłat związanych z lokalem, np. ubezpieczenie mieszkania, opłaty do spółdzielni, wspólnoty.
 • utrzymywanie relacji z lokatorami, rozwiązywanie problemów, które mogą pojawić się w mieszkaniach, wzywanie fachowców do naprawy awarii czy usterek.
 • systematyczne sprawdzanie stanu mieszkań.

Jakie zalety ma oddanie nieruchomości w zarządzanie?

Przede wszystkim zaoszczędzisz czas. Jeżdżenie po mieszkaniach i nadzorowanie całego procesu wynajmu jest czasochłonne. Jeśli powierzysz te zadania komuś innemu, to możesz skoncentrować się na poszukiwaniu nowych nieruchomości na wynajem, które znajdziesz na Moniterze, i dodawać kolejne pozycje do Twojego portfela nieruchomościowego.

Masz pewność, że firma zarządzająca zajmie się poszukiwaniem lokatorów na bieżąco. Dzięki temu Twoje mieszkania nie będą stały puste, co przełoży się na systematyczny zysk.

Jakie elementy powinna zawierać umowa o zarządzanie najmem?

Taki dokument powinien zawierać szereg istotnych elementów, do których zalicza się:

 • dane stron, które ją zawierają,
 • datę,
 • nr księgi wieczystej mieszkania,
 • informacje dotyczące nieruchomości – gdzie się znajduje, jaką ma powierzchnię,
 • zakres obowiązków firmy/osoby zarządzającej,
 • zakres obowiązków właściciela lokalu,
 • wynagrodzenie zarządzającego,
 • warunki ewentualnego rozwiązania umowy.

Ile kosztuje zawarcie umowy o zarządzanie najmem?

W tym przypadku nie ma jednej konkretnej stawki. Wszystko zależy od obowiązków, jakie ma pełnić zarządca, od lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni, a także od tego, czy jest to wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy. Firma zarządzająca najczęściej pobiera prowizję, która waha się między 10 a 20% wartości miesięcznego czynszu.

Jeśli planujesz zawarcie takiej umowy z firmą, to warto mieć pod ręką taki dokument. Umowę o zarządzanie najmem, która została stworzona przez specjalistów, znajdziesz w Sklepie Inwestora. Dzięki temu masz pewność, że jak najlepiej ochronisz swoje interesy i zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.