Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Czym się kierować przy wycenie mieszkania? Poradnik dla początkujących inwestorów

Jeśli dopiero zaczynasz działać w branży nieruchomości i chcesz kupić mieszkanie na flipa lub wynajem, to powinieneś wiedzieć, jak je wycenić. W przeciwnym razie może się okazać, że solidnie za nie przepłaciłeś. A to – nie ma co ukrywać – znacznie obniży rentowność całej inwestycji. Szczególnie gdy miało to być mieszkanie np. przeznaczone na flipa. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wycenie lokalu. Dowiesz się także, jaką rolę odgrywają ceny ofertowe i transakcyjne oraz jakie narzędzie pomoże Ci w szybki i łatwy sposób wycenić mieszkanie.

Jakie kluczowe czynniki wpływają na wartość mieszkania? 

1: Lokalizacja

Zasada jest prosta – im lepsza lokalizacja, tym szybciej znajdziesz nabywcę i drożej sprzedasz mieszkanie. Zatem gdzie zainwestować w nieruchomość? Najlepiej w ścisłym centrum miasta, w dobrze skomunikowanej okolicy, np. – blisko stacji metra, przystanków autobusowych, tramwajowych. Warto także upewnić się, że w pobliżu mieszkania znajdują się uczelnie, szkoły lub przedszkola. Oczywiście nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji zawsze będzie droższa, ale  pamiętaj – to opłacalna inwestycja, która szybko się zwróci. 

2. Metraż
Oczywiście cena mieszkania jest uzależniona także od jego powierzchni. Jednak tutaj warto pamiętać, że ceny małych mieszkań w dużych miastach są najczęściej wysokie. Wynika to z tego, że zarówno kawalerki, jak i mieszkania  2-pokojowe do 55-metrów z ogrzewaniem miejskim cieszą się największą popularnością. Są najczęściej wybierane zarówno przez studentów, jak i pracujących singli czy młode małżeństwa.

3. Stan techniczny mieszkania

Na cenę lokalu ma wpływ również jego stan techniczny. Jeśli mieszkanie jest świeżo po remoncie, to jego cena będzie znacznie wyższa. Dlatego jeśli planujesz flipować, to najlepiej znaleźć mieszkanie poniżej ceny rynkowej na Moniterze. Następnie trzeba je wyremontować i tym samym podnieść jego wartość, a na końcu sprzedać z zyskiem. 

4. Standard mieszkania oraz jego wyposażenie

Mieszkanie wycenia się również na podstawie standardu lokalu i wyposażenia. Lokal w standardzie premium z nowoczesnym wyposażeniem i energooszczędnymi sprzętami będzie znacznie droższy niż ten w “standardzie Ikea” . Przy wycenie należy także uwzględnić to, czy mieszkanie posiada oddzielny garaż, taras bądź inne elementy, które sprawiają, że jest wyjątkowe i wyróżnia się na tle innych – np. antresolę. Z pewnością podniosą cenę takiej nieruchomości. 

5. Kwestie prawne 

Aby należycie wycenić mieszkanie, wcześniej trzeba dokładnie zweryfikować stan prawny takiej nieruchomości. Mieszkanie, które jest zadłużone, obciążone hipoteką lub będące przedmiotem sporu w sądzie, powinno być wystawione w znacznie niższej cenie. Zawsze pamiętaj o tym, żeby to sprawdzić – i nie kupować przysłowiowego kota w worku. 

6. Sytuacja na rynku nieruchomości i na świecie

Poza wymienionymi powyżej punktami na na ostateczną cenę mieszkań mają także wpływ:

  • czynniki ekonomiczne– jak inflacja, oprocentowania kredytów, a aktualnie zwiększony popyt na mieszkania i wzrost ich cen (z czym mamy do czynienia po wprowadzeniu programu Bezpieczny kredyt 2%) 
  • sytuacja geopolityczna – np. konflikty zbrojne w sąsiednich krajach, których skutkiem jest napływ uchodźców czy globalne epidemie. 
  • trendy na rynku nieruchomości.

Ceny transakcyjne i ofertowe – niezbędne wskaźniki służące do negocjacji i wyceny mieszkań

Podsumowując, ceny mieszkań są wypadkową wielu różnych czynników. W związku z tym istnieją narzędzia, które służą do i ich wyceny – są to ceny ofertowe i transakcyjne.

Ceny ofertowe wskazują, za ile mieszkanie zostało wystawione przez właściciela, co daje możliwość ich negocjowania. Aplikacja Moniter umożliwia sprawdzenie średnich cen ofertowych dla każdego mieszkania, zapewniając możliwość generowania dokładnych raportów. Z kolei od 2024 roku ceny transakcyjne (odzwierciedlające rzeczywiste kwoty sprzedaży) będą dostępne na stronach rządowych.

Znając te dwa kluczowe wskaźniki służące wycenie, czyli ceny ofertowe i transakcyjne – nigdy nie przepłacisz za nieruchomość. A Twoje decyzje inwestycyjne będą zawsze przemyślane i dochodowe.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.