Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Czym jest umowa rezerwacyjna mieszkania? Co warto o niej wiedzieć?

Znalazłeś świetne mieszkanie lub dom na Moniterze i rozważasz zakup w celach inwestycyjnych (flip, wynajem) lub na własne potrzeby? Kupowanie bez zastanowienia to nie Twoja bajka i potrzebujesz trochę czasu na podjęcie decyzji? Z drugiej strony nie chcesz, żeby okazyjna oferta przepadła?

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zawarcie ze sprzedającym tak zwanej umowy rezerwacyjnej. Na czym polega? Na jaki okres można podpisać taką umowę? Czy jest wiążąca oraz ile trzeba za nią zapłacić? Jakie ma zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – na czym polega?

Umowa rezerwacyjna jest zawierana pomiędzy przedsiębiorcą bądź deweloperem a osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości. Jej sporządzenie umożliwia zarezerwowanie domu, mieszkania czy działki na określony czas. Dzięki temu można przemyśleć oraz podjąć decyzję o zakupie, a także wystąpić o przyznanie kredytowania.

W przypadku zawarcia umowy rezerwacyjnej deweloper bądź przedsiębiorca zobowiązuje się, że w tym czasie oferta nie będzie widoczna dla innych klientów i zostanie wyłączona ze sprzedaży. Przedmiotem umowy rezerwacyjnej najczęściej są nieruchomości z rynku pierwotnego, ale nie jest to regułą.

Na jaki okres zawiera się umowę rezerwacyjną?

To zależy przede wszystkim od indywidualnych ustaleń między deweloperem a rezerwującym. Umowę rezerwacyjną najczęściej zawiera się na okres od 1 do 2 tygodni, natomiast w niektórych przypadkach może to być także 6 lub nawet 8 tygodni.

Jakie elementy powinna zawierać umowa rezerwacyjna?

Umowę rezerwacyjną nieruchomości należy zawrzeć w formie pisemnej (w przeciwnym wypadku uznaje się ją za nieważną). W takim dokumencie powinny znaleźć się następujące elementy:

  • dane stron, które ją zawierają,
  • miejsce, w którym została sporządzona,
  • okres jej obowiązywania,
  • cena nieruchomości,
  • powierzchnia nieruchomości i informacja o układzie pomieszczeń,
  • wysokość opłaty rezerwacyjnej.

Ile wynosi opłata rezerwacyjna?

Zawarcie umowy rezerwacyjnej wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty za rezerwację nieruchomości. Na mocy ustawy deweloperskiej z 2021 roku wprowadzono zapisy, które określają, ile dokładnie powinna wynosić opłata. Zgodnie z przepisami – nie może być ona wyższa niż 1% wartości takiej nieruchomości. Uiszczana jest w formie zaliczki bądź zadatku na konto dewelopera.

Czy umowa rezerwacyjna ma charakter wiążący?

Nie, umowa rezerwacyjna nie jest wiążąca. W każdej chwili można z niej zrezygnować, co nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji prawnych, chyba że miała ona także cechy umowy przedwstępnej. Jeśli to osoba zainteresowana zakupem anulowała umowę rezerwacyjną, to najczęściej traci jedynie zaliczkę, którą uiściła deweloperowi.

Jednak warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których to właśnie deweloper jest zobowiązany do zwrócenia opłaty. Dzieje się tak, gdy:

  • osoba rezerwująca mieszkanie nie otrzyma kredytu z banku na zakup takiej nieruchomości,
  • deweloper nie wywiązał się z zapisów zawartych w umowie rezerwacyjnej,
  • deweloper zmienił zapisy w prospekcie informacyjnym bez wiedzy rezerwującego.

Jakie zalety ma umowa rezerwacyjna?

Przede wszystkim pozwala Ci zarezerwować nieruchomość w dowolnym momencie, co jest jej ogromnym atutem. Bo atrakcyjna oferta nie ucieknie Ci sprzed nosa. Dlatego też warto zawsze mieć pod ręką umowę rezerwacyjną z cesją. Nawet jeśli sam nie zdecydujesz się na zakup nieruchomości, to możesz przekazać prawa do niej każdej innej osobie – np. inwestorowi bądź firmie.

Więc jeśli jeszcze nie masz takiej umowy, to nie zwlekaj i zamów ją w Sklepie Inwestora. Dzięki temu zyskasz pewność, że żadna okazja Ci nie ucieknie.

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.