Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów o nieruchomościach

Co czeka fliperów w 2022r? Podsumowanie trendów w 2021

Podsumowanie trendów 2021

Rok 2021 był kolejnym rokiem wzrostów cen nieruchomości, a co za tym idzie idealnym czasem na inwestowanie w nieruchomości. W 2021 mieliśmy rekordową ilość szybkich transakcji gotówkowych, i nawet co druga transakcja była uznawana za inwestycyjną.

Równocześnie udzielono także rekordową liczbę kredytów mieszkaniowych na kwotę ponad 50mld zł. Końcówka roku 2021 to podniesienie stóp procentowych i lekkie hamowanie rynku, lecz dalej kontynuujemy wzrosty cen, zważywszy na podniesienie pensji, inflację, oraz rosnące ceny materiałów budowlanych.

 

Można zauważyć, że rok 2021 przyciągnął do rynku wielu nowych inwestorów, a wzrosty cenowe pozwoliły naprawdę na solidne marże. 

 

Rok 2021 to rok w którym inwestorzy zaczęli tworzyć sporo mieszkań na zlecenie klientów jako tak zwane gotowce inwestycyjne, czyli gotowe mieszkania na wynajem razem z zarządzaniem i określoną roczną stopą zwrotu. Równocześnie zwiększył się popyt na tego typu inwestycje, a rynek stał się coraz bardziej świadomy.

Co czeka fliperów w 2022 roku?

Nie mamy szklanej kuli 😉 Ale można spodziewać się dalszych wzrostów, które będą stymulowane poprzez inflację oraz nowe programy rządowe. Rosnące koszty materiałów i usług wymuszają wzrosty cen mieszkań deweloperskich. Równocześnie remonty mieszkań na rynkach wtórnych także zdrożeją, i pociągną za sobą w górę, ceny na rynku wtórnym.

Rok 2022 to coraz więcej inwestorów na rynku, a co za tym idzie większa konkurencja. 

Można się spodziewać, że rynek zacznie się profesjonalizować, a więc narzędzia do monitorowania rynku takie jak np. moniter, będą nie tylko dodatkiem, ale niezbędnym narzędziem pracy.

 

Sprawdź także: 6 Najważniejszych rzeczy po których poznasz okazje inwestycyjną

 

 

 

 

Bezpłatna baza wiedzy

Ostatnio na blogu

Zapraszamy do lektury merytorycznych wpisów na blogu, które pomogą Ci udoskonalić umiejętności w obrocie nieruchomościami.