Czym jest flipowanie? Skąd się wywodzi i kiedy zyskało popularność w Polsce? Ile można zarobić na flipowaniu? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie na flipa? W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na temat tej formy zarabiania na nieruchomościach.
Gdzie zaczęła się moda na flipowanie?
Samo słowo “flipować” wywodzi się z języka angielskiego i oznacza “obracać”. Rzecz jasna, chodzi o obrót kapitałem w nieruchomościach. Moda na intensywne robienie flipów zaczęła się w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku, a było to ściśle związane z błyskawicznym rozwojem rynku i zapotrzebowaniem na nieruchomości.
Szał na flipowanie dotarł także do Polski, jednak z niewielkim opóźnieniem. Kluczowym momentem było wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004, dzięki czemu otworzyły się nowe możliwości inwestycyjne. Flipowanie szybko zyskało na popularności i stało się rentownym źródłem zarabiania.
Na czym dokładnie polega flipowanie?
Flipowanie polega na szukaniu nieruchomości w atrakcyjnej cenie (najlepiej poniżej wartości rynkowej). Następnie należy podnieść wartość mieszkania (a jak to zrobić, dowiesz się w dalszej części tekstu) i sprzedać z zyskiem w możliwie jak najkrótszym czasie.
Jakie są rodzaje flipów?
Można wyróżnić dwa najważniejsze rodzaje flipów. Pierwszy z nich to flip z remontem. W takim mieszkaniu należy przeprowadzić gruntowną renowację, zanim sprzedasz je z zyskiem. Przykładowe prace remontowe w takim lokalu to:
- wymiana instalacji (elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej),
- wymiana okien, drzwi, podłóg, wanny, prysznica, armatury czy kafelek,
- usunięcie lub wstawienie ścianek działowych w zależności od potrzeb.
Drugi rodzaj to tak zwany flip odświeżony, czyli po prostu bez remontu. W takim przypadku nie przeprowadzasz generalnych renowacji, tylko skupiasz się na wprowadzeniu niewielkich zmian, które sprawią, że mieszkanie stanie się bardziej atrakcyjne dla nabywców. Czyli robisz generalne porządki i usuwasz z lokalu wszystko, co jest zbędne. Odmalowujesz ściany, jeśli jest to konieczne, zmieniasz ustawienie mebli, żeby mieszkanie było bardziej funkcjonalne. Nie zapomnij także o szczegółach – kup nowe zasłony, firanki czy poduszki na kanapę. Zadbaj o dekoracje, które upiększą mieszkanie – np. zainwestuj w designerskie lampy, na ścianach powieś obrazy lub modne plakaty. Te wszystkie zabiegi sprawią, że lokal zyska na atrakcyjności i, co ważne, szybciej i drożej go sprzedasz.
Ile można zarobić na flipie?
To zależy od różnych czynników. Przede wszystkim od tego, za ile kupisz mieszkanie na flipa. Dlatego pamiętaj – zawsze staraj się wynegocjować jak najlepszą ceną. Po drugie – od lokalizacji mieszkania. Im lepsza, tym oczywiście szybciej sprzedasz takie mieszkanie i więcej na nim zarobisz. A także od tego, ile trzeba zainwestować w remont i czy lokal wymaga generalnej renowacji czy tylko odświeżenia i drobnych napraw. To, ile zarobisz na flipie, zależy także od tego, za ile finalnie sprzedasz mieszkanie.
Podsumowując – powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i obliczyć rentowność inwestycji. W tym celu najlepiej skorzystać z kalkulatora zakupu inwestycyjnego. Dzięki temu precyzyjnie oszacujesz koszty i jednocześnie zminimalizujesz ryzyko inwestycyjne.
Teraz przejdźmy do konkretów. Robiąc flipa w dużym mieście, (takim jak Warszawa, Poznań, Kraków, mieszkanie ok. 50 m kwadratowych) możesz zarobić od ok. 20 do 100 tysięcy złotych, a uśredniony zysk to mniej więcej 60 tysięcy.
W miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców zarobek na flipie zazwyczaj waha się od 10 do 70 tysięcy. Średni zysk to z kolei 40 tysięcy. Łatwo więc policzyć, że robiąc trzy flipy rocznie, możesz zarobić 180 tysięcy lub 120 tysięcy złotych. A to naprawdę kusząca perspektywa w porównaniu do znacznie bardziej czasochłonnej i wymagającej pracy na etacie.
Najpopularniejsze modele flipowania
Flipować możesz samodzielnie lub ze wspólnikiem. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nieruchomościami, warto rozważyć tę drugą opcję. A to dlatego, że minimalizujesz ryzyko inwestycyjne, które jest rozdzielone na dwie osoby, a także nie musisz dysponować pełną kwotą na zakup mieszkania na flipa. Najpopularniejsze modele współpracy, jeśli chodzi o flipowane, to te z podziałem zysku 50/50 lub 30/70.
Znalezienie rzetelnego wspólnika nie jest łatwe i może wymagać czasu. Szczególnie gdy dopiero zaczynasz w branży i nie masz jeszcze kontaktów, a z drugiej strony – chcesz jak najszybciej zrobić swojego pierwszego flipa.
Chcemy, żebyś nie tylko mógł zaoszczędzić czas, korzystając z naszego systemu do szukania nieruchomości, gdzie wszystkie źródła ofert masz w jednym miejscu. Dlatego już niedługo na Moniterze pojawi się nowa funkcjonalność, która będzie dostępna w każdym pakiecie – Flipmarket.
Dzięki temu szybko znajdziesz rzetelnego wspólnika, z którym zrobisz flipa i podzielisz się zyskiem. Korzystając z Flipmarketu, nie tylko nawiązujesz relacje z innymi inwestorami. Co najważniejsze, zyskujesz pewność, że wszystkie oferty są zweryfikowane i wiarygodne, a to gwarantuje Ci bezpieczeństwo transakcji.
Na platformie Flipamarekt znajdziesz także między innymi: gotowca inwestycyjnego, nieruchomość w okazyjnej cenie (np. na flipa, wynajem) czy zyskasz możliwość zainwestowania np. w kamienicę z większym gronem inwestorów. Co więcej, dodasz także własną propozycję inwestycyjną, która będzie dostępna dla wyselekcjonowanego, zamkniętego grona przedsiębiorców.
Podsumowując, będzie to świetne miejsce dla każdego, zarówno początkującego inwestora, jak i doświadczonego, który chce skutecznie i bezpiecznie działać w nieruchomościach.